Reklam
  • Reklam
Yeşil ile Mavinin buluştuğu göl: Ulugöl

Yeşil ile Mavinin buluştuğu göl: Ulugöl

Ordu kent merkezine 74 kilometre uzaklıkta, 7 dönüm büyüklüğünde ve 80 metre derinliğindeki Ulugöl, Karadeniz'de doğal yapısıyla yeşille mavinin birleştiği alanların başında geliyor.

10 Kasım 2017 - 01:23 - Güncelleme: 10 Kasım 2017 - 19:48

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca 2009'da Türkiye'nin 36'ncı tabiat parkı ilan edilen Ulugöl, doğal yapısı korunarak gelecek nesillere taşınacak.

Taşıdığı doğal kaynak ve rekreasyon değerlerinin yüksek olması nedeniyle tabiat parkı ilan edilen Ulugöl, son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Kent merkezine 74 kilometre uzaklıkta, 7 dönüm büyüklüğünde ve 80 metre derinliğindeki Ulugöl, Karadeniz'de doğal yapısıyla yeşille mavinin birleştiği alanların başında geliyor. Yapraklı orman kayını, kızılağaç, gürgen ve akçaağaçtan oluşan bitki örtüsüyle çevrili gölde, Abant alabalığı başta olmak üzere birçok canlı yaşıyor.

Bölgeye yılın dört mevsimi Ordu ve çevre illerden çok sayıda turist geliyor. Çevresinde yapılan düzenlemelerle Ulugöl'de vatandaşlar dinlenerek stres atabiliyor. 

Ulugöl'e yıllık araç girişinin 50 bine yakın olduğunu, ziyaretçi sayısının ise 400 bini bulduğunu söyleyen Gölköy Belediye Başkanı Ali Kemal Mert, tabiat parkını ziyaret edenlerin yüzde 90'nın yerli, yüzde 10'unun ise yabancılardan oluştuğu ifade ederek, "Yapılan tanıtımların ardından Ulugöl'e Türkiye'nin her yerinden ziyaretçi geliyor. Özellikle hafta sonları Ulugöl'e gelen ziyaretçiler hayli fazla oluyor." dedi. 

"Ulugöl'e 30 yataklı butik otel yapılacak"

Ulugöl'e gelen misafirlerin doğada hoş vakit geçirdiklerini anlatan Mert, isteyen turistlerin kütük evlerde kalabildiğini ifade etti. 

Ulugöl'le ilgili birtakım çalışmalar yapılacağını aktaran Mert, "Bununla ilgili Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne sunduğumuz gelişim planımız onaylandı. Yakın bir zamanda da imara başlayacağız. Orada temel ihtiyaçları karşılamak noktasında 30 yataklı butik otele ihtiyacımız var. Bunu da programa koydurduk. Ayrıca burada restoran ve bir mescit çalışmamız olacak. İnşallah kısa sürede bunların yapımına başlayacağız." diye konuştu. 

Ulugöl'ün tabiat güzelliğini ve ana yapısını kesinlikle bozdurmadan bu çalışmaları yürüteceklerini ve Ulugöl'deki bu güzelliği tüm dünyaya tanıtmak istediklerine işaret eden Mert, Ulugöl'ü bu haliyle gelecek nesillere taşımak arzusunda olduklarına dikkati çekerek "Çünkü burası bizim tabirimizle Karadeniz'in incisi, çünkü bu güzellikle yer sayısı ülkemizde çok az. İnşallah burayla ilgili temel ihtiyaçları oluşturduğumuzda belki 4-5 yılda Ulugöl ve ilçemiz turizm açısından çok öne çıkmış olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tesettür Abiye Fiyatları
Tesettür Abiye Fiyatları
Ayakkabı Topuklu
Ayakkabı Topuklu