Loading...
Bu mudur Rize'ye reva görülen?
Turgay Ayhan

Turgay Ayhan

Çıbanbaşı
  • Instagram

Bu mudur Rize'ye reva görülen?

Söylemeden geçemeyeceğim artık.

Her ilde coşkulu festivaller yapılırken, yıllardır Rize’de festival adı altında kasaba eğlencesi bile sayılmayacak organizasyonlar yapılıyor.

8 yıldır yapılan “Yaz ve Spor Şenliği” denilen organizasyonun ismi bu sene “28. Uluslar arası Çay, Turizm ve Yaz Sporları Şenliği“ diye değiştirilmiş.

En son 2006 yılında onlarca sanatçıyla birlikte Tarkan’ın dev konseriyle sona eren Çay Festivalimiz, 11 yıl sonra yeniden Rize Belediyesi’nin aklına gelmiş.

Ama bari buna “Uluslar arası” demeyin.

Şu ilde adam gibi bir kültürel etkinlikle olamayacak mı?

Yıllardır bu il stat konserlerine aç, ünlü isimlere aç… Türkiye’nin onlarca ilinde günlerce festival ve konser coşkusu sürer ama koskoca bu ülkenin Cumhurbaşkanı’nın memleketinde, festivalden eser yok.

Rize Belediye Başkanı Sayın Reşat Kasap’dan geçmişte yapılan festivalleri kontrol etmesini rica ediyorum.

Çay festivaliymiş…

Çayımızı uluslar arası arenada bu festivalde buluşturacak hangi adımlar atıldı acaba merak ediyorum. Başka illerden, ülkelerden gelen mi var? Konsersiz, basit bir törenle festival mi olur.

Millet festivallerinde görkemli bir açılış töreni yapar, kortejler düzenler, neyin festivaliyse o ürünü öne çıkartan konseptler hazırlar, ama bizim “aceleye getirilmiş çay festivalimiz” için sadece Valilik önünde ufak bir törenle açılış yapılması yeğlenmiş.

Bir de ismi uzattıkça uzatıp 8 kez yapılan yaz spor şenlikleri ile en son 11 yıl önce ve 27. Kez yapılan Çay festivalini birleştirmek gibi dahiyane bir fikir acaba kimin eseri merak ettim.

Cumhurbaşkanı’nın memleketine reva görülen kültürel faaliyete bakın… Oturduğunuz yerleri hak etmiyorsunuz.

Kültürel etkinlikleri her geçen yıl azalan bir il olma yolunda ilerliyoruz. Belediyenin kendi yapması gereken projelerde gıdım ilerleme yok, öteyi beriyi çiçeklendirerek marka şehir olacağımız sanılıyor.

Yaz aylarında insanların akşamları en çok bulunduğu yer alan sahil karanlık içinde… Sahildeki proje için alelacele doldurulan alan olduğu gibi bırakıldı, koku yaymaktan başka işe yaramıyor.

Rize ile ilgili yazacak o kadar çok fazla şet var ki, onu da başka yazıya bırakalım. Rize’nin bu görüntüsünü ben Cumhurbaşkanımıza yakıştıramıyorum, onu temsil edenler yakıştırabiliyorsa diyecek sözüm yok.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar