Reklam
  • Reklam
RTEÜ'de garip işler oluyor
Recep Ali Aksoylu

Recep Ali Aksoylu

RTEÜ'de garip işler oluyor

ÜRETEN, DEĞER YARATMAYA ÇALIŞAN DEKAN NİÇİN GÖREVDEN ALINIYOR…

RTEÜ Tıp Fakültesi Dekanı bugün önce Rektörce istifası beklenmiş, istifa gelmeyince YÖK’ten yıldırım hızıyla görevden alınmasını sağlamış.

Kamuda ilk kez bir yönetici, dekan, müdür görevden alınmıyor. Ama bu kez farklı bir durum var. Yerel medyadan, Rize’deki dostlardan öğrendiğim kadarıyla bilinen yöneticilerden farklı, elini taşın altına koyan, proje üreten, projesini uygulamaya aldırabilmek için gerekli kapıları çalmaktan geri durmayan bir yönetici. Aslında bir bilim adamı, hekim, Profesör O. Ama işin idari kısmından mesuller geri durunca, dağarcığı çerçevesinde Rize’ye, fakültesine değer kazandıracak yatırımlar, atılımlar için topa girmekten kaçınmayan bir kimlik Prof Dr. Şaban Şimşek.

Sayın dekanı şahsen tanımam. Yıl içinde annem Araştırma Hastanesinde yoğun bakıma alındığında İstanbul’dan hareket ettiğimde ortak bir dostumuz telefonunu vermişti. Hastanenin ilgili hekimleri tıbben gereğini fazlasıyla yaptıklarından hocayı destek istemek için değil, sadece ortak dostumuzun selamını iletmek için aramıştım. Ama o sonrasında yoğun trafiğine rağmen arayıp hastamızın durumunu sorma nezaketinde bulunmuştu.

Ağustos ayının ortasında yerel TV kanalında RTEÜ için kendisinin geliştirdiği Sağlık Külliyesi ve Simülasyon Projesinin ilgilerce programa alınması konusunda heyecanını görünce bende o hafta ki yazımı o konuya ayırarak destek olmaya çalışmıştım.

Külliye Projesi için bürokrasi ve siyasilerden gerekli destek gelmeye başlamışken bu kez fakültede bazı idari sıkıntıların olduğu dışarı sızmaya başladı. Okuduklarımıza göre RTEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Şaban Şimşek’in özellikle kadın doğum servisindeki sıkıntıları ve huzursuzlukları aşabilmek için aldığı idari kararlar Sayın Rektör tarafından engellenerek zor durumda bırakıldığı iddia edildi. Polemik sürdü ve bugün Sayın Dekanın görevden alınmasına kadar varıldı. Yazık. 

Memleketi için çırpınan, bulunduğu göreve katma değer yaratma uğraşı, mücadelesi dışardan gözle görülenleri yöntemi ne olursa olsun uzaklaştırmakla yıldırmak mümkün değildir. Gelinen noktada da Şaban Hoca değil, uygulamaları tartışılan Sayın Rektör kaybeder süreçte. Kaybeder de, dürüst ve çalışkan insanlara set oluşturulmasının negatif sonuçlarını en net Rize’miz görür, üniversitemiz görür. Sonra da nitelikli insan kaynağını çekemiyor, gelenide muhafaza edemiyoruz der dururuz. Onun için üretmeden makamları işgal edenlerin yerine üreten, risk almaktan çekinmeyenleri iş başında görmek istiyoruz. Karar mercilerindekilerinde kayıtsız kalmamalarını bekliyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar