Reklam
  • Reklam
Rıza Çalımbay'ın Çaykur Rize Karnesi!
Recep Ali Aksoylu

Recep Ali Aksoylu

Rıza Çalımbay'ın Çaykur Rize Karnesi!

Çaykur Rizespor, Mustafa Denizli ile sezon biter bitmez yolları ayırdıktan sonra 29 Mayıs 2013’de Rıza Çalımbay’la sözleşme imzalar. Dolayısıyla sezon öncesi sorumluluğu üstlendiğinden transferi de kendisi yapar, takımı sezona hazırlar.

Lige müthiş başlanır. İlk 5 haftada alınan 12 puanla zirve Fenerbahçe ve Beşiktaş ile paylaşılır.

Ama 6.haftadan itibaren yeşil mavili takım turnusol kazanına düşer. İlk yarının sonuna kadar 12 müsabakada takım, sıkı durun sadece ve sadece 4 beraberlik alarak ligin dibine doğru pike yapar. Medyası, taraftarı isyanlardadır yeşil mavili kulübün. Git diye bas bas bağrılır. İçerden gelen bilgiler yönetiminde gitmesini istediği yönündedir. Ama hoca gitmeye meyil vermek bir yana hedef saptırıcı demeçlerini, oyuncularının özgüvenlerini sarsıcı demeçlerine devam eder.

Devam eder, çünkü çok öncesinde, Ekim ayının sonunda yerel medyada yazdığım makalede, özetle “Rıza Hoca faturayı futbolculara ve yönetime kesiyor… Forvetlerin hiç birinden memnun değilim. Başka bölgelerde de sıkıntı var diyerek olası daha kötü durum karşısında yönetimi seyircinin önüne atmayı amaçlayarak mağlubiyetlere, sürpriz puan kayıplarına ben demiştim diyerek peşin kılıf hazırlıyor.” diye yazmıştım.

Üstelik formsuz, yetersiz ve hazır olmadıklarını ifade ettiği takımı sezon başında bizzat kendisi kurmuş, sezona da kendisi hazırlamıştı.

İlk yarıyı takım toplam 16 puanla 15.sırada tamamlar, Rıza Hoca artık gider, devre arasında kan değişimi ile takım ikinci yarıya hazırlanır diye düşünür camia. Ama hoca devre arası plan programlarından bahseder, ayrılmaya niyeti yoktur. Ben de 29 Aralık’ta, ilk yarının son maçından sonra yazdığım yazıda ikinci yarının 4.maçına kalmadan gider dedim.

Aynen de öyle oldu. İkinci yarının ilk 3 maçında takım ancak 2 beraberlik alıp ligde 18 puanla sondan 3.sıraya inince Rıza Çalımbay gider.

Rize’den gider, sonrasında Mersin, Kasımpaşa, Antalya’da çalışır. Hoca kısmetlidir, hiç açıkta kalmaz. Kalmasın da, bizi ilgilendiren tarafı ÇayKur Rizespor’da ki performansı. Onu da yukarda yorum yapmadan, sadece fotoğrafı paylaşarak yaptım. Bir cümlelik özetini tekrarlarsak, “6.haftadan 20.haftaya toplam 15 haftada 6 puan toplayabilmiş takımın teknik direktörü.”

Ben söylemiyorum, resmi kayıtlar söylüyor. Ve bu performansı yakalamış bir hocayı benim değerli hemşerilerimin büyük kısmı ısrarla takımın başında görmek istiyor.  

Konunun dışında ama unutmuşuzdur, düşecek gözü ile bakılan o takımın o sezonu nasıl kapadığını da anımsatayım.

20.hafta sonunda Çalımbay gidince takım bir kez daha turnusol kazanına düşer. İlk maçta Antep’i beşler, sonrasında devamı gelir ve toplam 14 haftada 22 puan alınarak takım sezonu toplam 42 puanla 13.sırada tamamlar. O 14 maçlık periyodun hocası da Uğur Tütüneker’dir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar