Loading...
Üzülmez: ’Bocalama ve emekleme dönemimiz geçti’

Üzülmez: 'Bocalama ve emekleme dönemimiz geçti'

Çaykur Rizespor Teknik Direktörü İbrahim Üzülmez, 'Bizim bocalama ve emekleme dönemimiz geçmiştir. Şimdi ayağa kalkmış bir Çaykur Rizespor olarak çok daha farklı bir kimlikle sahada olacağız' dedi.

10 Ocak 2018 - 20:36

Haber: Turgay AYHAN

TFF 1. Lig ekibi Çaykur Rizespor, Antalya Belek’te devre arası kampını sürdürürken, Teknik Direktör İbrahim Üzülmez, gazetecilere kamp değerlendirmesinde bulundu.

Hem futbolcu olarak, hem teknik direktör olarak geçirdiği kamplar içinde en önemli kamp dönemini geçirdiğini belirten Üzülmez, “Bütün oyuncularımızın duruşu ve karakterleri bu kampa da yansıdı. Düşüncelerimizi oyuncularımıza yansıtabilmeye başladık ve onlar da hem saha içinde hem saha dışında bunu yansıtmaya başladılar. Güzel bir ortam var, şartlarımız iyi, oyuncularımızın da benimsediği iyi bir kamp dönemi geçiriyoruz. Bu kamptaki çalışmalarımızın karşılığını inşallah ikinci devrede zorluk derecesi yüksek maçlarda ortaya koyup Çaykur Rizesporumuzu istenilen hedefe hep beraber ulaştırırız.” dedi.

Kötü başladığımız bir dönemde iyi bitirdik

Hedefsiz yaşayamadığını ve daima hedefi olan bir insan olduğunu belirten Üzülmez, “Eğer istediğim hedefleri başaracaksam elimdeki oyuncu grubumuzla başaracağım. Bunu da oyuncularıma daima aşılamaya çalışıyorum. Hedefsiz bireyden zaten çok fazla bir şey bekleyemezsin. Bu hayatın her alanında böyledir. Bir işi yapmak için değil de başarılı olmak için yapmalıyız. Ben bu hayat felsefesini benimsemiş biriyim ve hem futbolculuk dönemimde hem de şuan bulunduğum görevde de bu şekilde devam ediyorum. Takım olarak da geldiğim günden bu güne çok yol aldığımızı düşünüyorum. Özellikle eksiklerimize rağmen son iki maçta oyuncularımızın kazanmak için ortaya koyduğu direnç ve duruş kat ettiğimiz yolu gösteriyor. Kötü başladığımız bir dönemde iyi bitirdik. Şimdi iyi bitirdiğimiz, kazanmayı alışkanlık haline getirmiş bir takımın ikinci yarıyla beraber bu kazanma alışkanlığını fazlasıyla sahada gösteren kimliği göstereceğinden kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

Sabaha kadar uyuyamadım

İlk devrede zaman zaman hep beraber sancılı dönemler geçirdiklerini belirten Üzülmez, “Kötü oynadığımız dönemler de oldu. O dönemlerde sabaha kadar ben de uyuyamadım. Bir-iki günlük süre içinde kendimize gelemiyoruz. Kimse aksini düşünmesin. Başkanım bile kaybettiğimiz maçlardan sonra rahat olmam gerektiği telkinlerinde bulunmuştur bu yüzden. Ama yine de ben kaybettiğimiz maçlardan sonra farklı bir moda giriyorum. Oyuncularımıza da söylüyorum. Biz kaybedebiliriz ama teslim olarak kaybetmememiz lazım. O düşünceye sahip olduysak formamıza, armamıza sahip çıkmıyoruz anlamı taşır. İkinci yarıyla beraber karadenizin incisi Çaykur Rizesporumuzu hedefi olan noktaya beraber ulaştırarak Mayıs ayında bu sevinci yaşayacağımıza inanıyorum” dedi.

Maddi tablolar iç açıcı değil

Devre arasında transfer yapmanın çok kolay olmadığını söyleyen Üzülmez, “Oyuncuların iki-üç tane menajeri oluyor. İki üç tane talibi olduğunda nazlanan oyuncular var. Maddi anlamda baktığımızda meblağların yüksek olmasını kulüp tarafından da düşünmemiz gerekiyor. Maddi tablolar iç açıcı değil, oyuncuların da istediği paralar yüksek paralar. Bu taraftan baktığımızda transfer anlamında geç kaldık ve ihtiyacımız hala var. Hem rekabeti artırmak, hem takımın menfaatini daha fazla ön plana çıkartmak için, takımın hedefleriyle örtüşecek oyuncu grubunu almak için bu transferlere ihtiyacımız var. Başkanımız da bu konuda iyi niyetle ve yoğun bir şekilde çalışıyor. Kalan transferlerimizi de bir an önce yapıp, yeni oyuncularımızla kafamızdaki düşünceleri antrenmanda bir an önce uygulamaya sokmayı arzuluyoruz” dedi.

İkinci yarı daha farklı olacak

İlk devre, bu ligde köprünün altından çok sular akacağını ve takımın bir iki maçlık bir seri yakalaması gerektiğini söylediğini hatırlatan Üzülmez, “Bunu da başardık ve zirveyle aramızdaki puanı 3’lere kadar indirdik. İkinci yarı bizim için daha farklı olacaktır. Öncelikle sahada ısıran bir takım görüntüsü ortaya koymamız gerekiyor. Zaman zaman teknik anlamda benim de hata yaptığım dönemler oldu. Çok gol yiyen bir takım olduğumuz için defansif anlamda takımı çok fazla oynattığımız maçlar oldu. Bunu da beceremedik yine goller yedik ama son 2 haftada biraz formatı değiştirmeye çalıştık ve bunun da meyvelerini aldık. Daha fazla ikinci bölgede rakibi karşılayıp agresif bir yapıyla kazandığımız topları ileriye taşıyarak etkili olmaya çalıştık ve bunu da başardık. İkinci yarıda bunu daha fazla iyileştirmek ve perçinleştirmek için yeni gelen arkadaşlarımızın da uyum sürecini üzerinden atması için, onların aramıza katılması çok önemli” dedi.

Tribünleri boş görmek bizleri üzüyor

İkinci yarıda taraftarın hem zevkle izleyeceği, hem de keyif alacağı bir takım olacaklarını ifade eden Üzülmez, “Bizim bocalama ve emekleme dönemimiz geçmiştir. Şimdi ayağa kalkmış bir Çaykur Rizespor olarak inşallah Manisaspor maçında çok daha farklı bir kimlikle sahada olacağız. Bütün camiamız bu konuda bizlere inanıyor ve kendilerinden daha fazla bize inanmalarını ve desteklemelerini istiyoruz. Kimle karşılaşırsam karşılaşayım, tribünlerimizin boş olduğuyla ilgili serzenişleri oluyor. Bu anlamda coşkulu ve ambiansı yüksek taraftar grubunu oluşturmamız gerekiyor. Bunu başarmamız gerekiyor. Rakiplerimiz geldiğinde tribünleri boş görmek bizleri üzüyor. Futbolculuk dönemimdeki o coşkuyu burada görmeyi arzuluyorum. 2013 yılında burada Mustafa Denizli Hocamla şampiyonluk yaşamış birisiyim. O dönemde de çok fazla taraftar gelmiyordu. Açıkçası bunların nedenini, niçinini de sorgulamamız gerekiyor” dedi.

Altyapı bizim öz kaynaklarımızdır

Devre arası kampına dahil edilmeyen altyapı futbolcularının Rize’de kendileriyle idmanlara çıkmaya devam edeceğini belirten Üzülmez, “Altyapı bizim öz kaynaklarımızdır. Altyapıdan oyuncularımızı çıkartarak A takımımıza ve Türk futbolumuza kazandırmamız gerekiyor. Ama buradan çıkan oyuncularımızın biraz daha birkaç yerde oynaması gerekiyor. Geçmiş dönemlerde biz bunları yaşadık. Antrenmanlarda bu oyuncularımız yer alıyor ama fazla forma şansı veremiyoruz. Onların antrenmanlarda göstereceği performanslar da bazen yeterli olmayabiliyor. Mesela Pazarspor’a giden Sinan’ın performansından son derece memnundum. Ama hedefe giden bir takımda bazen şans veremeyebiliyorsunuz. Aynı şekilde Berat, Kazım, Faruk ve Mizhat gibi oyuncularımızın başka takımlara gidip oynamaları kendileri açısından daha iyi olacağını düşünüyorum. Kiralık olarak gidip orada kendilerini gösterdiklerinde tekrar bizlerin arasına geri gelecekler. Forma şansı veremediğimiz doğrudur ama bunların çok fazla yadırganmaması gerekiyor. Kulübümüzün hedefi bellidir. Bu hedef doğrultusunda altyapı oyuncularımızı sadece idmanlarda değerlendirirsek onlara da yazık etmiş oluruz. Ama bu oyuncularımız bizim çocuklarımızdır. Onları dışlayacak halimiz yok. Eğer ikinci devre bir takıma gidemeseler de bizle antrenmanlara çıkmaya devam edeceklerdir. Altyapının ne kadar önemli olduğunu ve gelecekle ilgili takımlarımızın altyapıya yön vermesi gerektiğini her fırsatta söyleyen birisiyiz” dedi.

Zafere çiçekli yollardan bizi kimse götürmez

Kiralık olarak gönderilmesini düşündüğü ancak hala takımda kalan yabancı futbolcularla ilgili konuşan Üzülmez, “Profesyonel açıdan baktığınızda benim açımdan çok kolay olmuyor. Bir tarafta hedefi olan bir camia, bir tarafta Süper Ligden gelmiş bir oyuncu grubu, bir tarafta gitmesini istediğiniz ama gidemeyen oyuncular, bir taraftar kulübün maddi durumu… Bunların hepsini düşünmek zorundasınız. Bu anlamda baktığınızda benim de işim çok kolay değil. Hedefe ulaşmak için çalışmalarımızı yapıyoruz. Bir yandan kulübün bütçesini düşünmeye çalışıyoruz. Başka yerde kiralık olarak oynamasını istediğimiz yabancılar oluyor. Oyuncu kabul etmiyor tabii kontratı var diye. Buradaki maddi anlamdaki kazancı başka takım vermediğinde gideceği takımda buradaki şartları oluşturamıyor. Bu sıkıntılar da böylece bizim kucağımızda kalıyor. Kiralık gitmesini düşündüğümüz ama gidemeyen futbolcularımıza da kulübümüz menfaatleri doğrultusunda sahip çıkarak bir şekilde onlardan da yararlanmaya çalışacağız. Böyle bir döngü içerisinde işimizi halletmeye, yol almaya çalışıyoruz. Ben sabretmenin sonu güzelliktir diye inanıyorum. Zafere çiçekli yollardan bizi kimse götürmez, dikenli yollardan geçiyoruz.  Ama işin sonunda zafere ulaştığımızda o dikenli yollar hepimizi mutlu edecektir” şeklinde konuştu.

Loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği iftar için Rize'de toplandı
Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği iftar için Rize'de toplandı
Altyazı'dan Dünya Sinema Sözlüğü
Altyazı'dan Dünya Sinema Sözlüğü