Loading...
Tüm çalışanlar kadrolu olmalı, farklı istihdam son bulmalı

Tüm çalışanlar kadrolu olmalı, farklı istihdam son bulmalı

Türk Sağlık-Sen Rize Şube Başkanı Yaşar Türüt, tüm çalışanların kadrolu olması ve farklı istihdam şekillerinin son bulması gerektiğini söyledi.

06 Aralık 2017 - 14:54

Türk Sağlık-Sen olarak kamuda taşerona ve çok büyük hak kayıplarının olduğu 4-C modeline yıllardır karşı durduklarını belirten Türüt, “Sayın Cumhurbaşkanı'nın yaptığı açıklama ile bunları sonlandıracak olmalarını ilan etmesi çok önemlidir. Umarız ki; kamu bir daha taşeron ve 4-C gibi gibi emek ve hakkın sömürüldüğü, kölelik düzenlerinin yansıması olan çalışma biçimlerine tenezzül etmez.” dedi.

Farklı istihdamın sonlandırılması için önemli ama eksik

Sendika olarak yıllardır kamuda görev yapan tüm çalışanların herhangi bir ayrıma tabi tutulmadan kadrolu olarak görev yapması gerektiğini savunduklarını ifade eden Türüt, “Farklı istihdam modelleri aynı işi yapan çalışanlar arasında hem adaletsizliğe neden olmakta, farklı mali, özlük ve sosyal haklara sahip olmanın işe çalışma barışını bozduğunu, işyerinde huzuru baltaladığını dile getiriyoruz. Bu düzenleme kamuda farklı istihdamın sonlandırılması açısından önemli ama eksiktir. Kamu dışı aile sağlığı çalışanları, vekil ebe-hemşirelerin tamamına kadro verilmesi bir zorunluluktur. Bu düzenleme bu arkadaşlarımıza da kadro verilerek taçlandırılmalı ve kamuda farklı istihdam sonlandırılmalıdır.” dedi.

Dilekçe kampanyası başlatıldı

Yeni düzenlemenin hayata geçirilme sürecinde, kamuda sözleşmeli 4/B’lilerin, kamu dışında ise aile sağlığı çalışanları, vekil ebe-hemşirelerin de  kadro alması için gerekli girişimlerde bulunacaklarını ifade eden Türüt, “Türk Sağlık-Sen olarak yıllardır fedakârca hizmet yapan bu çalışma arkadaşlarımıza da kadro verilmesi için bu süreçte yoğun bir mücadele göstereceğimizi herkes iyi bilmelidir. Hak ettikleri kadroya kavuşuncaya dek mücadelemiz devam edecektir. Bu anlamda yeni süreçle ilgili mücadelenin ilk adımını atıyor ve bir farkındalık oluşturması için dilekçe kampanyamızı başlatıyoruz. Vekil Ebe, Hemşire ve kamu dışı aile sağlığı çalışanlarından kampanyamıza destek bekliyoruz.” dedi.

Türüt, kampanyaya katılmak için dilekçe örneklerinin tüm şubelerden ve www.turksagliksen.org.tr internet adresinden temin edilebileceğini söyledi.

Loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gönül Sofrasında her gün 2 bin kişi iftar açıyor
Gönül Sofrasında her gün 2 bin kişi iftar açıyor
Yağlar
Yağlar