Loading...
Rize’den Kudüs için ortak ses

Rize'den Kudüs için ortak ses

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti yapma düşüncesini açıklamasının ardından tüm Türkiye'de ve İslam Coğrafyasında olduğu gibi Rize'den de tepki sesleri yükseldi.

07 Aralık 2017 - 14:51

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in Başkenti olarak kabul ettiğini açıklamasının ardından Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Rize Şube Başkanı Recep Taylan, Güneysu Kur'an Hafızları Eğitim ve Kültür Derneği (GÜNHAFDER) Başkanı Müstekim Kaba ve Fikr-i Asım Düşünce ve Fiki Hareketi Rize İl Başkanı Hasan Kansızoğlu konuyla ilgili açıklama yaparak ABD ve İsrail'i kınadılar.

Bu kararı alanlar sorumlu tutulacaktır

Konuyla ilgili MÜSİAD Rize Başkanı Recep Taylan, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan edeceği yönündeki haberlere ilişkin sert bir açıklama yaptı.
 
ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti yapma düşüncesi kabul edilemez bir durum olduğunu söyleyen Başkan Taylan, “Üç semavi dinin kutsal beldesi Kudüs, akla ziyan bir karar ile bugün ABD yönetimi tarafından İsrail'in başkenti olarak kabul edilmiştir. TBBM'de grubu olan tüm partilerin ortak açıklaması ile kınanmış olan bu hadsiz kararın dünya üzerinde sebep olacağı her türlü kaos ve karmaşadan, bu kararı alanlar sorumlu tutulacaktır. Bölgemizde bizi bize kırdırmaya çalışan, İslam ülkelerini parça parça etmek için her türlü entrikaya başvuran güç odaklarının hangi amaca hizmet ettiği bugün bir kez daha açığa çıkmıştır. Ülke olarak, ortaya koyduğumuz kuvvâ-yı milliye ruhunun topraklarımızda ilelebet hakim olmasını, İslam dünyasının en kısa sürede kan ve gözyaşından uzak, mutlu günlere kavuşası için biz var gücümüzle bu zulmün karşısında durduk ve durmaya devam edeceğiz” dedi.

Kudüs tüm Müslümanların ortak meselesidir

Mescid-i Aksa’nın savunmasının bir buçuk milyar Müslümana ve vicdan sahibi insanlığa ait olduğunu belirten Güneysu Kur'an Hafızları Eğitim ve Kültür Derneği (GÜNHAFDER) Başkanı Müstekim Kaba, "Bugün insanlığın kadim şehri ve İslam’ın ilk kıblesi Kudüs haksızca bir teşebbüsle karşı karşıyadır. İnsanlığı, kadim geleneği, uluslararası hukuku hiçe sayan pervasız bir anlayış Kudüs’ü, Filistin coğrafyasında haksız bir yaklaşımla İsrail’in başkenti yapma gayreti içerisindedir." dedi.

Kaba açıklamasını şöyle sürdürdü, "Bilinmelidir ki; Kudüs, Filistinlilerin değil, Arapların değil, Muhammed Mustafa (S.A.V) ümmeti olan herkesindir. Kudüs, bizim ilk kıblemiz, sürekli cihâdımızdır. Kudüs nice Peygamberin hatırasını barındıran bir İslam şehridir. Kudüs, tarihten beri, farklılıklar içinde bir arada yaşama tecrübesinin en muhteşem örneğidir. Kudüs her bir mümin’in canından, malından aziz bildiği mukaddes bir şehirdir. Kudüs sadece Filistin ve Mescid-i Aksa civarında yaşayan Müslümanların değil, tüm dünya Müslümanlarının ortak meselesidir." dedi.

Kudüs ve Mescid-i Aksa'ın Müslümanlara Hz. Peygamber’in müjdesi ve emaneti olduğunu söyleyen Kaba, "Mekke ve Medine Müslümanlar için ne ise Miraç mucizesinin gerçekleştiği Kudüs de odur. Kudüs’ün statüsü sadece siyasi bir konu olarak değerlendirilemez. O herhangi bir ülkedeki herhangi bir toprak parçası değildir. Onun İslam tarihi boyunca Müslümanlarca titizlikle korunan Daru’s-Selam yani barış yurdu olma niteliği bu gün yıkılmak istenmekte, böyle bir teşebbüsle barış yurdunun çatışma yurdu haline getirilmesi hedeflenmektedir. Kudüs’ü insaf yoksunu bir avuç azınlığa teslim etme gayreti sağduyuyu ortadan kaldırmak ve insanlığın vicdanının sızlamasına sebep olmaktır. Birlikte yaşama kültürüne, huzura, barışa ve güvenliğe vurulan bir darbedir." dedi.

İsrail'in yaptığı bir işgal suçudur

Fikr-i Asım Düşünce ve Fiki Hareketi Rize İl Başkanı Hasan Kansızoğlu, Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in Başkenti olarak tanımasını ve ilan etmesini, İsrail'deki ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını şiddetle kınadıklarını ve bir an önce alınan bu karar ve eylemden vazgeçilmesini belirtti.

Kansızoğlu açıklamasında, "Trump'ın ve İsrail'in yaptığı bir işgal suçudur. Tüm Avrupa Ülkelerini, BM Guvenlik Konseyini ve Insan Hakları Savunucularını bu işgale dur demeye, çağırıyoruz." dedi.

Üç semavî din için de kutsal olan Kudüs'ün Müslümanlar için en kutsal üçüncü şehir hükmünde olduğunu belirten Kansızoğlu, "Kudüs'ün tarihi statüsünün muhafazası bütün İslam alemi için tarihî bir önem arzetmektedir. Kudüs, sadece israiloğullarının değil, musevilerin değil, Müslümanların ve hristiyanların da haklarının olduğu mühim ve kutsal bir topraktır. Bugün ABD nin yapmış olduğu haksız ve alçakça işgali kınıyoruz, lanetliyoruz. Zira bu durum, israil Filistin ilişkilerini daha da çıkmaza sokacak, binlerce masumun kanını akıtacaktır." dedi.

Trump'ın Kudüs kararının, sadece İslam alemini değil, tüm dünyayı da endişelendirdiğini belirten Kansızoğlu, "Üç semavî dinin kutsal kenti Kudüs, hiç bir ülkenin başkenti olamaz. 'Biz onu (İbrahim'i) ve yeğeni Lut'u alemler için mübarek kıldığımız arza (yere ulaştırıp) kurtardık.' (Enbiya 71) şeklinde buyuruyor Yüce Mevlamız. Zira mübarek azledilen bu topraklardan pek çok peygamber gelip geçmiş ve burada vefat edip buraya defnedilmislerdir. Bu durum da bu toprakları bereketli kılmıştır. Biz, Asım'ın nesli Fikr-i Asım Derneği olarak Trump'ı, almış olduğu kararı ve yıllardır Müslüman kanına doymayan Israili lanetliyor; İslam âlemini bu acımasız ve alçakça alınan karar doğrultusunda tek yürek tek bilek olmaya davet ediyoruz." dedi.

Loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ak Parti Rize Milletvekili Adayları için tanıtım programı
Ak Parti Rize Milletvekili Adayları için tanıtım programı
Hikmet Karaman bu kez TFF üzerinden haciz başlattı
Hikmet Karaman bu kez TFF üzerinden haciz başlattı