Loading...
Rize’de vatandaşın yaktığı anızlar elektrik direklerini...

Rize'de vatandaşın yaktığı anızlar elektrik direklerini yaktı

Rize’nin Kalkandere ve Derepazarı İlçelerinde bazı vatandaşların yasak olmasına rağmen tarlada anız yakması, elektrik direklerinin yanmasına neden oldu.

20 Mart 2017 - 17:02

Çoruh EDAŞ Rize İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Kalkandere ilçesinin Kayabaşı ve Hurmalık Köylerine bağlı Beyazıt mezrasında  ve Derepazarı İ-ilçesinin Çeşme Köyünde tarlalardaki anızların yasak olmasına rağmen yakılması elektrik direklerinini yanmasına ve elektrik kesintisine neden oldu.

Ekolojik dengeyi bozan anız yakmanın, 2872 sayılı Çevre Kanunu’nda "Anız yakılması, çayır ve meraların tahribi ve erozyona sebebiyet verecek her türlü faaliyet yasaktır" denilerek, kesin bir dille de yasaklandığını belirten Şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamada: ”Arazi sahipleri  arazide yaptıkları  temizlik çalışmaları  sırasında  yaktıkları ateşle  yaklaşık 50 hanenin  enerji aldığı hattın ahşap  direklerini de yaktılar. Kontrolsüz  bir şekilde yakılan anızlar Beyazıt Mezrasında elektrik enerjisi hatlarının bağlı bulunduğu ahşap direklerin alev almasına neden oldu. Yerleşim yerlerine  elektrik sağlayan direkler yanınca, mal ve can güvenliği için elektriği kesmek zorunda kalıyoruz. Arıza Bakım-Onarım ekiplerimizce direklerin değişimi  için kontrollü bir şekilde hattın enerjisi kesilerek yanan direkler yenilenmiştir" denildi.

Loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çoruh Nehri'nde kaybolan kişinin cesedi bulundu
Çoruh Nehri'nde kaybolan kişinin cesedi bulundu
AK Parti Rize Milletvekili Adaylarını tanıttı
AK Parti Rize Milletvekili Adaylarını tanıttı