Loading...
Rize’de "Otizm farkındalık yürüyüşü" düzenleniyor

Rize'de "Otizm farkındalık yürüyüşü" düzenleniyor

"Nisan Dünya Otizm Farkındalık ayı" nedeniyle, Rize Otizmle Mücadele ve Eğitim Derneği Başkanı Resul Usta yaptığı basın açıklamasında; amaçlarının toplumda, Otizm konusunda farkındalık oluşturmak olduğunu belirtti.

01 Nisan 2017 - 15:10

Dernek Başkanı Usta Yaptığı açıklamada, Dünyada Otizm konusunda farkındalık oluşturmak  ve otizm konusunda toplumu bilinçlendirmek, toplumun  dikkatini çekmek amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından 2 Nisan “Dünya Otizm Farkındalık Günü” Nisan ayı ise “Dünya Otizm Farkındalık Ayı” olarak ilan edildiğini belirterek, 2 Nisan’da başlayan “Otizm Farkındalık Ayı” çerçevesinde tüm dünyada otizmle ilgili araştırmaların teşvik edilmesi ve farkındalığın arttırılarak Otimzli bireylerin eğitiminin sağlanması, erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılmasının amaçlandığını ifade etti.

Dünyada her 68 çocuktan birisi otizmli doğuyor

Usta, Otizmin görülme sıklığının günümüzde çok büyük bir hızla artmakta olduğunu ifade ederek, "1985 yılında her 2500 çocuktan birine konan otizm tanısı, 2001 yılında 250, 2013 yılında ise 88 çocuktan birine denk gelirken günümüzde doğan her 68 çocuktan biri otizmli olarak dünyaya gelmektedir. Otizmin erkek çocuklarındaki yaygınlığı, kızlardan 4 kat fazladır.

Otizmin temel belirtileri arasında; başkalarıyla göz teması kurmamak, gözlerin bir yere takılıp kalması, ismi söylendiğinde bakmamak, sözleri tekrarlamak, parmağıyla ile istediği şeyi gösterememek, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermemek, sallanmak, çırpınmak, parmak ucunda yürümek, dönen nesnelere karşı aşırı ilgi ve takıntılı davranışlar gözlenmektedir." dedi.

Bilinen tek çare, erken tanı ile yoğun özel eğitim

Otizmin günümüzde bilinen tek tedavisinin erken tanı ile yoğun, sürekli özel eğitim olduğunu ifade eden Usta, "Erken tanı ve ardından gelecek haftada en az 20 saat özel eğitimle otizmli çocukların hayatlarında büyük fark yaratmak, sağlıklı gelişim gösteren akranları ile birlikte aynı okulda okuyacak seviyeye getirmek mümkün olabilmektedir. Bu bağlamda Sivil Toplum kuruluşları olarak bizlere de büyük görev ve sorumluluk düşmektedir. Bu kutsal görev ve sorumluluğumuzu yerine getirme adına, 2009 da derneğimizi kurduk.

Derneğimiz, Otizmli ailelere ulaşmak onları Otizm konusunda bilinçlendirmek, destek olmak ve yaşadıkları sıkıntıları bir nebze olsun paylaşarak hafifletmek adına çalışmalar yapmaktayız. Bu çalışmalarımızı, Nisan ayının  dünya otizm ayı olması nedeniyle bu ayda da yoğun bir şekilde değerlendirmeye çalışacağız." şeklinde konuştu.

Usta, dernek olarak 02 Nisan Pazar günü saat 11.00'de Memişağa Parkından başlayacak olan ‘Otizm farkındalık yürüyüşü’ne bütün vatandaşları davet ederek destek beklediklerini ifade etti.

Loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çaykur Rizespor U17'nin sezon karnesi
Çaykur Rizespor U17'nin sezon karnesi
Aydınlatma çalışmalarında gece mesaisi
Aydınlatma çalışmalarında gece mesaisi