Loading...
Rize’de "Muhabbethane" kuruldu

Rize'de "Muhabbethane" kuruldu

Semerkand Vakfı Rize Gönüllüleri'nden Muhabbethane Etkinliği düzenlendi.

29 Mart 2017 - 23:07

Karadeniz Kültür ve Eğitim Derneği tarafından düzenlenen etkinlik İsmail Kahraman Kültür Merkezinde Muhammet Raşit Uslu’nun okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı,

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Karadeniz Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Yılmaz Çoruh, “Yurt içinde ve yurt dışında birçok yerde muhabbet geceleri tertip ediyoruz. Çünkü muhabbet; sevgidir, hürmettir, vefadır, sadakattir. Muhabbet ruh dünyamıza yağan Rabbani bir ikramdır. Yine muhabbet, bir gönle girmenin gayretiyle tüm gönüllere hizmet etmektir. Biliyoruz ki gönül; Rabbimizin teveccüh mekânıdır. Gönüller fethedilerek birçok sorunun çözülebileceğini düşünüyoruz. Özellikle gençlerimiz gönül kapıları açılarak yarınlara umut olabilir. Aile bireyleri ancak muhabbetin bereketli bağlarıyla birbiriyle kenetlenebilir ve bir toplum ancak muhabbetin sağlam temelleri üzerine inşa edilerek sarsılmadan, yıkılmadan varlığını devam ettirebilir. Çünkü muhabbet insanlık için ilahi bir lütuftur.” dedi.

Gönüller bir olunca toplum ve ümmet olarak aşılamayacak hiçbir engelin olmadığını belirten Çoruh, “İşte bu hakikate bir damla da olsa hizmet etme adına, yurt içinde ve dışında Muhabbet Geceleri ismi altında programlar tertiplenmektedir. Niyet; en çok ihtiyaç duyduğumuz hakiki muhabbetin tüm kalplerde yerleşmesine hizmet etmekle beraber, insanımıza keyifli saatler yaşatarak bir taraftan da tefekküre sevk edebilmektir. Bu duygular içerisinde Sahib-i Muhabbet olan Yüce Rabbimizin bizleri ihsan, sadakat, vefa ve tövbe gibi sevdiği hallerle hallendirmesini niyaz ederiz. Programın gerçekleşmesinde emeği geçen başta Ser Organizasyona ve katkılarından ötürü tüm kurum ve şahıslara teşekkür ederim” dedi.

Açılış konuşmasının ardından 2006-2016 yılları arasında Karadeniz Kültür ve Eğitim Derneği’ne Başkanlık yapmış olan Ercan Aktepe’ye çalışmalarının anısına üstün gayret ve başarı ödülü takdimi yapıldı.2016 yılında Karadeniz Kültür ve Eğitim Derneği yönetiminde görev yapan Emin Diler, Muhsin Peçe, Halil İbrahim Katmer, Dr. Köksal Öztanç ve Muhammet Korkmaz’a hediye takdimi yapıldı. Ayrıca etkinliğe sponsor olan Meltem Çay, Kale Grup, Sümay Asansör, Taç Grup, Metropol İnşaat, Avantaj, Rize Park, Uzun Halı firmalarına plaket verildi.

Plaketlerin ardından, etkinlik Kıraathaneci Haydar tiplemesiyle Hasan Nihat Sütçü ile başladı. Kıraathaneci Haydar’ın Muhabbethanesine Şiir ve Naatçı Dursun Ali Erzincanlı uğradı. Erzincalı şiirleriyle dinleyicileri mest etti. Otuz Kuş şiiri ile insanlara 15 Temmuz’u anlattı. Etkinliğin devamında muhabbethaneye, kum sanatçısı Veysel Çelikdemir uğradı. Kum sanatıyla 15 Temmuz’u anlattı. Muhabbethaneye yolu düşen İlahi Sanatçısı Murat Belet ilahileri ile salonu coşturdu.

Karadeniz Kütür ve Eğitim Derneği’nin düzenlediği etkinliğe TÜMSİAD Rize Şube Başkanı Abdulbaki Fil, MÜSİAD Rize Şube Başkanı Recep Taylan, Kendirli Belediye Başkanı Alaaddin Serdar, işadamları ve gönül dostları katıldı.

Loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çaykur Rizespor U17'nin sezon karnesi
Çaykur Rizespor U17'nin sezon karnesi
Aydınlatma çalışmalarında gece mesaisi
Aydınlatma çalışmalarında gece mesaisi