Loading...
Rize Amatörü’ne darbe üstüne darbe

Rize Amatörü'ne darbe üstüne darbe

Rize merkezde bulunan Rize Limanı yanında yapılması planlanan Amatör Futbol Sahası, bir kez daha mahkeme engeline takıldı.

04 Ağustos 2017 - 14:09 - Güncelleme: 04 Ağustos 2017 - 14:43

Haber: Turgay AYHAN

Rize Limanı yanındaki arazide yapılması planlanan ve dolgu çalışmaları geçtiğimiz yıl başlayan amatör futbol sahası için, Riport A.Ş. tarafından açılan dava sonucu Rize İdari Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Rize Valisi Erdoğan Bektaş ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, belirlenen alanın liman genişleme sahası olduğundan dolayı başka alternatiflerin değerlendirileceğini belirterek, “Uygun bir alanda bu spor tesisini yapmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Merkeze bağlı Müftü Mahallesindeki eski stadyum yanında bulunan ve Amatör Futbol Kulüplerinin hizmet gördüğü Ekrem Orhon Futbol Sahası, yerine Gençlik Merkezi yapılmak üzere 2013 yılında yıkılmıştı. Dönemin AK Partili Gümrük ve Ticaret Bakanı, bugünün ise İstanbul Milletvekili Rizeli Hayati Yazıcı, spor camiasına yenisi yapılmadan eskisinin yıkılmayacağı sözünü vermiş ama buna rağmen, geçen süre içinde yeni saha yapılamazken, Gençlik Merkezi yapımı ise 2 yıl önce tamamlanarak hizmete girmişti.

Yapımı yılan hikayesine döndü

Merkezde yeni saha yapımı için sahil dolgu alanındaki İtfaiye Müdürlüğü yanındaki alan belirlenmiş, projesi çizilen, Bakanlık tarafından 10 Milyon TL ücreti gönderilen tesis ise bu kez Rize Şehir Plancıları Odası tarafından açılan dava sonucu mahkeme engeline takılmıştı. Aynı alanda yeniden yapılması için çabalanan futbol sahası için tüm izinler ve onaylar alınmasına rağmen, bu kez Rize Belediyesi tarafından sahilde yapılması planlanan Külliye Projesi nedeniyle, “Caminin yanında futbol sahası olmaz" düşüncesiyle futbol sahasının İtfaiye Müdürlüğü yanında yapılmasından vazgeçilmiş ve Rize Limanı yanındaki alan belirlenmişti.

Riport Liman İşletmesi Sahibi Asım Çillioğlu’nun Limanın genişleme alanı olmasından dolayı projeye karşı çıkması üzerine açtığı dava geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Dolgu çalışması geçtiğimiz yıl yapılmaya başlanan ve projenin temelinin atılması için gün sayıldığı şu günlerde Rize İdari Mahkemesi proje için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Rize Amatörü kan kaybediyor

Yaklaşık 4 yıldır Rize Amatör Kulüplerin Derepazarı, Güneysu ve Salarha statlarında idman yapmak zorunda kalması, ekonomik sıkıntılar yaşayan kulüpleri de zora sokarken, özellikle öğrenci olan merkezdeki futbolcuların da futboldan geri kalmasına sebep oluyor. Lisanslı futbolcu sayısının da azalma gösterdiği Rize Amatörü, merkezde stadı olmamasından dolayı kan kaybetmeye devam ediyor.

Stat için yeni alanların aranmaya başlandığı şu günlerde ise kamuoyu Rize sahilinde yıllar önce yapılan yat limanı alanının dolgu yapılarak spor kompleksi haline getirilmesini öneriyor.

Cumhurbaşkanı'nın Memleketi Ordu kadar olamadı

Ordu’da Altınordu Karşıyaka Mahallesinde 120 dönüm alanda ve içerisinde 3 futbol sahasını, sosyal tesis ve 4 bin 500 kişilik tribün bulunan spor kompleksi inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı ve Ordu Milletvekili Oktay Çanak’ın çabalarıyla yapılan tesis Ordu Amatör Kulüplerini memnun ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’de, binlerce kişilik bir camiayı kapsayan amatör saha için yetkililerin somut adımlar atamaması eleştiriliyor.

Sahildeki Yat Limanı alanında yapılacak dolgu çalışmasıyla Ordu’daki gibi bir spor kompleksinin Rize’ye kazandırılabileceği düşünülürken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Memleketi Rize’nin, “Türkiye’de merkezde sahası olmayan tek il” olma unvanından kurtarılması bekleniyor.

İlgili Haberler

Amatörün sahası bu kez Külliye'ye takıldı

Rize Amatörü sahasını istiyor

Rize Amatörü yeni sahasını istiyor

Karal yatırımları sıraladı, sahayı unuttu

Karal: Amatör sahayı birileri şikayet etti

Loading...

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Lazim degil
    9 ay önce
    Ya verin onu rizeli bi zengin abimize oraya go kart pisti yapsin dugun salonu yapsin ne lazim rizeye amator futbol birakin adamlar para kazansin. Belediyemiz sever boyle zenginlere guzel yerleri vermeyi
loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gönül Sofrasında her gün 2 bin kişi iftar açıyor
Gönül Sofrasında her gün 2 bin kişi iftar açıyor
Yağlar
Yağlar