Loading...
"LÂL" Rize’de dile geliyor

"LÂL" Rize'de dile geliyor

Rize Halk Eğitim Merkezi HBG Tiyatro Ekibi tarafından sahneye konulacak olan “LÂL” isimli 2 perdelik trajikomedi türündeki oyun, 26 Şubat Pazar günü saat 20.00’da İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde tiyatro severlerle buluşacak.

25 Şubat 2017 - 14:15

Merhum yazar Sadık Köroğlu’nun kaleme aldığı, Oktay Kara’nın yönetmenliğini üstlendiği oyunda Osman Bey ve Şükufe Hanım, oğulları Hasan'ın küçük yaşlarda kaybolmasının ardından, onun yerini doldurması için evlatlık olarak aldıkları Selim 7 yaşında ateşli bir hastalık geçirerek konuşamamaya başlar. Söylediği tek kelime "abla"dır. Yıllar sonra evlerine sığınmak için davetsiz bir şekilde kapılarını çalan iki hapishane firarisinin birinin adı da Hasan olunca, Osman Bey onu kendi oğlu sanır. Hasan'ın hücre arkadaşı Bedri ise komşu kızı Letafet'le karşılıklı olarak bir aşk rüyasının en güzel kısmını yaşamaya başlar. Ev halkına sonradan Osman Bey'in yeğenleri Hilal ve Mine'de eklenince sıcak bir aile görüntüsü oluşur. Hasan ve Bedri, gizli gizli gece gittikleri gazinoları haraca bağlayarak hayatlarını idame ettirmeye çalışırlar. Ancak peşlerine polisten sonra mafya tetikçileri de düşünce hem kurtulmak hem de ev halkına bu durumu yansıtmamak için kaçma planları yaparlar. Son kez yaptıkları son gazino işinde mafya tarafından baskına uğrayan Hasan ve Bedri, genç birinin yardımıyla kurtulmuşlardır. O gencin kim olduğunu düşünürken mafya grubu Palaoğulları artık onların izini bulmuşlardır. Bedri'nin düğün hazırlıkları yapılırken tüm aileyi büyük bir hüsran beklemektedir.

Daha önce de başarılı tiyatro oyunlarının sahnelenmesinde yönetmen ve oyuncu olarak görev alan Oktay Kara, sahneleyecekleri LAL isimli oyun için Uzun zamandır sahneden uzak kaldım. Sahnelediğimiz son yıllardaki oyunlarda yalnız yönetmenlik görevini üstlendim. Bu süre zarfında sahne özlemimi hafifletmek için uygun bir zamanı gözetiyordum. Kısmet bu oyunaymış. Yaklaşık 100 dakika sürecek oyunumuzda seyircimiz yer yer kahkahalar atarken mütemadiyen göz yaşlarına hakim olamayacak, oyun süresince devam eden gizem bir süre herkesin kafasında soru işareti bırakacaktır.” diyerek Rize’de yaşayan tüm tiyatro severleri 26 Şubat günü İsmail Kahraman Kültür Merkezi’ne içlerini ısıtacak, tereddütsüz çok beğenecekleri bu oyunu seyretmeye davet etti.

15’i bay, 6’sı bayan olmak üzere toplam 21 kişilik bir ekip ile hazırlanan oyunun biletleri, Gökçe Grafik ve gösterim tarihinin bir hafta öncesinden İsmail Kahraman Kültür Merkezi gişelerinden temin edilebilecek.

Merakla beklenen oyunun kadrosu ise şöyle;

Yazar: Sadık KÖROĞLU

Yönetmen: Oktay KARA

Oyuncular: Berkan AŞKAR, Emine GÜLDAL, Ezgi DEMİRTAŞ, Fulya AKYOL, Goca GOCAYEV, Hacer YILMAZ, İsmail FIRTINA, Kasım TÜYLÜ, Muhammet Emirhan YAZICI, Mücahit ÇEP, Nazlı KELEŞOĞLU, Nur Doğan SEMİZ, Oktay KARA, Onur ÇELİK, Sercan ÇAKIR, Serhat TURAN, Sultan Selim SANDIKÇI, Tuğba BÜYÜKOĞLU, Yakup YELKEN

Solist: Meryem KEÇEL

Işık: Şafak TÜFEK

Müzik: İrem TAP

HBG Tiyatro Topluluğu Hakkında

HBG Tiyatro Topluluğu; 2008 yılında kurulmuş, faaliyetleri, çalışma yapısı ve düzenlediği organizasyonlarla bugün Rize ilinin köklü bir sanat topluluğu haline gelmiştir. HBG, eğitim faaliyetlerini kurumsal anlamda Rize Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olan, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü çatısı altında sürdürmektedir.

Topluluğumuz her sezon başında aramıza katılmak ve tiyatro eğitimi almak isteyen çeşitli meslek gruplarına mensup kişileri hiç bir ön koşul olmadan kabul eder. HBG, kolektif çalışma prensibi ile bireylerin içindeki yaratıcı, araştırmacı ruhu ön plana çıkarmayı hedefler. Topluluğa henüz katılan üyelere, sahneye adım atmadan önce çeşitli teorik bilgilendirmelerin yanı sıra, 2 ay süren atölye çalışmalarında başta diksiyon eğitimi olmak üzere, sahne üstü bilgisi ve teatral alt yapı kazandırılır. Sezon sonunda en az bir büyük oyun sahnelenmekte ve bu oyun farklı sahnelerde oynanmaktadır.

Topluluk, özgür bir çalışma ortamına sahiptir. Katılan tüm üyeler topluluğun birliği, bütünlüğü ve birikimini gözetmek koşuluyla istediği alanda çalışma yürütebilirler. Toplulukta ekip anlayışı esastır. Kişiler arası farklılıklar sorun değil, yeni çözümler için bir potansiyel teşkil eder.

Ücretsiz yaratıcı drama ve tiyatro eğitimlerine katılmak için;
facebook.com/hbgtiyatro
instagram:@hbgtiyatro

Loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çoruh Nehri'nde kaybolan kişinin cesedi bulundu
Çoruh Nehri'nde kaybolan kişinin cesedi bulundu
AK Parti Rize Milletvekili Adaylarını tanıttı
AK Parti Rize Milletvekili Adaylarını tanıttı