Loading...
Karadağ: ’Mevsimlik işçiler büyük bir eziyetten...

Karadağ: 'Mevsimlik işçiler büyük bir eziyetten kurtarıldı'

Hak-İş Konfederasyonu Rize İl Başkanı ve Öz Gıda-İş Sendikası Doğu Karadeniz Şube Başkanı Sultan Murat Karadağ; “Çaykur emekçisine Reis’ten büyük müjde” dedi.

06 Aralık 2017 - 21:05

2007 yılında Çaykur’da 180 gün çalışma şartı ile çalışan yaklaşık 5 bin işçinin kadroya geçirildiğini ve 5620 sayılı kanunla verilen bu kadrolardan sonra aynı kanuna mevsimlik İşçilerin en fazla 5 ay 29 güne kadar çalıştırılabileceği maddesi eklendiğini hatırlatan Karadağ, “Bu çalışmanın da sadece mevsim başlangıcıyla bitimi arasında çalıştırılabileceği kanunda açık açık belirtilmişti. Zamanla Çaykur’da daimi işleri yapan kadroluların sayısı emeklilik ve diğer nedenlerle 1500'e kadar düştü. Çaykur’da daimi işleri yapacak eleman kalmamış ve bu kanun Çaykur işçisinin kangreni haline gelmişti” dedi.

Öz Gıda-İş Sendikası’nın 2007 yılında Çaykur’da örgütlenmeye geldiği günden itibaren önceliklerinin mevsimlik işçiler ve 5 ay 29 gün şartının kaldırılması olduğunu ifade eden Karadağ “O zamandan bugüne kadar Sendikamızın göstermiş olduğu yoğun çalışmalar meyvesini vermiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız emekçi kardeşlerimizin sesini duymuş, Mevsimlik İşçilerin kampanya dönemi kapsamında 5 ay 29 günle sınırlandırılan çalışmaları, 9 ay 29 güne kadar çalıştırılabilir şeklinde değiştirileceğinin müjdesini vermiştir” dedi.

Çaykur'da yaklaşık 10 bin mevsimlik işçinin bu düzenlemeden yararlanacağını kaydeden Karadağ, 5620 sayılı kanunun yürürlüğe girmesiyle Çaykur’da mevsimlik işçilerin 5 ay 29 günden fazla çalışmasının önünün kapandığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan talep ettikleri 2 ana maddeden birinin bu yasanın kaldırılması olduğunu belirterek, 5620 sayılı kanunda yapılacak düzenleme ile bir taleplerinin yerine geldiğini ve ÇAYKUR'da mevsimlik işçi olarak çalışan personelin büyük bir eziyetten kurtarıldığını aktardı.

Çaykur’da daimi işleri yapacak personelin yetersiz olduğunu kaydeden Karadağ, 5 ay 29 gün olan çalışma sürelerinin yeni düzenlemeyle 9 ay 29 güne yükseltilmesiyle Çaykur’da işin niteliğine göre bu işleri mevsimlik işçilerinin 9 ay 29 gün çalıştırılmak kaydıyla yapabileceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 2. ana talep olarak mevsimlik işçilerin işsizlik maaşı ve TYP’de çalışmak gibi İşkur imkanlarından faydalanması yönünde talepleri bulunduğunu da sözlerine ekleyen Karadağ, “Çaykur mevsimlik işçileri İşkur’un hiçbir hakkından faydalanamıyor. Sayın Cumhurbaşkanımıza 5620 sayılı kanunun kaldırılmasını da, İşkur haklarından faydalanmak talebimizi de içeren 30 dosya verdik. Ümit ediyoruz ki 5620 sayılı yasada düzenlemeye giden Sayın Cumhurbaşkanımız, Çaykur mevsimlik işçilerinin İşkur haklarından faydalanmasını sağlayacak düzenlemeyi de gerçekleştirir.” diye konuştu.

Karadağ sözlerini şöyle tamamladı; “Bu vesileyle Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Milletvekillerimize, Çaykur Genel Müdürümüze, Hak-İş Konfederasyonu Başkanımız Sayın Mahmut Arslan'a, Öz Gıda-İş Sendikası Genel Başkanımız Mehmet Şahin ve Genel Yönetim Kuruluna, Akparti İl Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyelerine ve emeği geçen herkese Öz Gıda-İş Sendikası Doğu Karadeniz Şube Başkanlığı adına ve emekçi kardeşlerim adına teşekkürlerimi sunarım.”

Loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gönül Sofrasında her gün 2 bin kişi iftar açıyor
Gönül Sofrasında her gün 2 bin kişi iftar açıyor
Yağlar
Yağlar