Loading...
Kahve Zincirlerinin Franchise Şartları

Kahve Zincirlerinin Franchise Şartları

06 Ocak 2017 - 13:24 - Güncelleme: 27 Şubat 2017 - 19:59

Kahve, kahve ağacının meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesiyle elde edilen kahve tozunun, sıcak suyla veya sütle karıştırılması sonucu yapılan bir içecektir. Türkiye’de kahve geleneği Osmanlı kültüründen bu yana süregelmiştir. ‘’Türk kahvesi’’ olarak anılan içeceğin çeşitli sunumları vardır. Ancak kahve kültürü, son zamanlarda Türkiye piyasasına giren yabancı firmalarla değişmeye başlamıştır.

Altyapısı yabancı sermayeli olan birçok kafenin piyasaya girmesiyle beraber rekabet de aynı seviyede artmaktadır. Sayısız firmanın bulunduğu Türkiye piyasası içerisinde her firma, büyüme yoluna girmek için kahve bayilikleri vermeye başlamıştır. Bu açıdan büyümeye çalışmaları aynı zamanda piyasada iş imkanı da sağlamıştır. Franchise sistemi sayesinde bayiliklerini çoğaltan bu tarz firmalar, çeşitli yöntemler geliştirmişlerdir. Bunların en basit örneği mobil kafelerdir.

Mobil kafeler, her türlü ortamda kurulmaya imkan veren küçük çaplı kuruluşlardır. Türkiye’de mobil kafe bayilikleri kategorisi altında kurulan ve ilk markalardan olan HotStop dev bir kupayı andıran yapıya sahip. Kahve anlayışını değiştiren HotStop bayiliklerinin kurulma maliyeti; yapılacak çalışmalarının, eğitimlerinin, ekipmanlarının ve projenin dahilinde yaklaşık olarak 30 bin doları buluyor. Bu kadar yüklü bir sermayeye sahip değilseniz KOSGEB’in size sunmuş olduğu hibe imkanlarından yararlanabilirsiniz. HotStop’ın kuruluş maliyetinin yüksek olmasının yanı sıra getirisi de çok fazla. Günlük cirosu yaklaşık 1.000 TL'yi bulan bir bayilik, masrafları çıktından sonra ayda 10.000 TL gelir sağlayabiliyor.

HotStop haricindeTürkiye piyasasında franchise veren kahve markaları arasında; Bu alanda adını duyurmuş ABD’li Starbucks, giderek yayılmaya başlayan Kahve Dünyası ve Kahve Diyarı, Hatır Kahvesi sayılabilir.Bunlar gibi daha birçok firmanın vermiş olduğu bayilikler sayesinde Türkiye piyasası bu sektörde ilerlemektedir.

Siz de bir mobil kafe ya da kahve dükkanı açmak için ‘bayilik arıyorum’ diyorsanız bayilik veren firmaların franchise şartlarını okumalısınız. Bu tarz bir alanda bayilik açmak için öncelikli olarak firmaların belirlemiş olduğu sermayeye sahip olmanız gerekmektedir. Bu seviyeden sonra yapılacak olan eğitimlere katılmanız şarttır. Örnek olarak bir kahve makinasının nasıl kullanıldığı, kahve çeşitlerinin neler olduğu, nasıl hazırlandıklarını bilmeniz için firmaların vermiş olduğu eğitimler gereklidir. Gerekli birikime ulaştıktan sonra firmanın size sağlayacağı ekipmanlarla birlikte bayiliğinizi kısa sürede kurabilir ve işe başlayabilirsiniz.

Loading...
loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği iftar için Rize'de toplandı
Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği iftar için Rize'de toplandı
Altyazı'dan Dünya Sinema Sözlüğü
Altyazı'dan Dünya Sinema Sözlüğü