Loading...
DEKAP: "Yaşamın katline HAYIR"

DEKAP: "Yaşamın katline HAYIR"

Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) yaptığı yazılı açıklamada, "Dereleri sattırmamak, yaşam alanlarımızı terk etmemek için Anayasa değişikliği referandumunda ‘HAYIR’ diyoruz..." denildi.

13 Nisan 2017 - 23:56

Yapılan yazılı açıklama şöyle;

Siyasi iktidar, ‘daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi ve 1980 darbesiyle hesaplaşma’ söylemleriyle 12 Eylül 2010’da yapılan Referandumdaki gibi, 16 Nisan'da yapılacak ve kendisini de yok edecek Anayasa Değişikliğine ‘evet’ dememizi istiyor.

Ama Biz, ‘HAYIR’ Diyoruz, Çünkü…

Biliyoruz ki derelerimizi satışa çıkaran, vadilerimizin rant ve çıkar uğruna yağmalanmasının önünü açan, doğayı ve doğal yaşam alanlarımızı katledip; bizler de dahil olmak üzere canlılara yaşam hakkı tanımayanların ‘özgürlük ve demokrasi’ vaatleri gerçek olamaz!..

Siyasal iktidar öncülüğünde derelerimiz ve vadilerimizde bugüne kadar yaşananlar, Anayasa Değişikliği Referandumunda ‘evet’ çıkması durumunda, bundan sonra neler yaşanacağını bizlere açıkça gösteriyor...

Bu Anayasa Değişikliği kabul edilirse, vadi ve yaylalarımızda daha çok iş makinesi, daha çok doğa katliamı ve insansızlaştırma çalışması göreceğiz. Sularımızın her damlasını ele geçirmek için harekete geçen gözünü kar hırsı bürümüş para babalarının sayısının hızla arttığını göreceğiz. İşte bu yüzden vadilerinde ‘su ve yaşam hakkı’ mücadelesi veren, doğanın var olma hakkına ve yaşam alanlarına sahip çıkan bizler, bu referandumda derelerimizin-topraklarımızın satılmasına, vadilerimizin yağmasına ‘HAYIR’ diyeceğiz!..

Siyasi İktidarın Yalan Söylediğini Biliyoruz!..

Siyasi iktidarın ‘özgürlük’ dediği, sermayenin daha fazla ve fütursuzca sömürü özgürlüğüdür! Sermayeye daha fazla özgürlük demek, ormanları özgürce katletme, dereleri özgürce kurutma, evlerimizi, topraklarımızı özgürce gasp etme, suyu özgürce satma ve bizleri yaşam alanlarımızdan uzaklaştırma demektir.

Anayasa’da yapılan değişikliklerle, sermaye kurumları şirketlerin önündeki tüm engeller kaldırılarak, bağımsız yargı ve hukuk sistemi yok edilmek istenmektedir!.. Çünkü halkın ve doğanın zararına olan birçok hükümet icraatı, halkın mücadelesiyle birlikte mahkemeler tarafından durdurulmuş veya ortadan kaldırılmıştır.

Siyasi iktidar, bu Anayasa Değişikliği ile ‘Kamu Yararı’ gerekçesiyle yapılan denetimleri yasaklayarak, halkın insanca yaşam hakkına, doğanın var olma hakkına saldırmaktadır! Yaşamın kendisi ve en temel unsuru olan suyun sermayeye satışı ve bu amaçla ticarileştirilmesinin hedefi olan HES’leri ve benzer projeleri durdurmak ve doğal yaşam alanlarımıza verilen geri dönüşümsüz zararlarını ortadan kaldırmak için bu Referanduma da ‘HAYIR’ diyeceğiz.

1980 darbesiyle zemini hazırlanan yeni liberal halk ve doğa düşmanı sermaye rejimini sağlamlaştıran, 12 Eylül askeri darbesi kurumlarını, ruhu ve yöntemlerini bünyesinde barındıran, derelerimizin emperyalist paylaşım hesapları içinde uluslararası sermaye şirketlerine satılmasının önündeki engelleri kaldıran, ormanlarımızı, toprağımızı, tüm doğal yaşam alanlarımızı vahşi kapitalizmin yağmasına koşulsuz bir şekilde sunma yolunu açan bu Anayasa Değişikliğine de ‘HAYIR’ diyoruz.

Yaşamın Katline HAYIR!

Bizler, yüzyıllardır bulunduğu doğal yaşam alanlarını üreterek var eden insanlar olarak…

Atalarımızdan, geçmişimizden geleceğe, çocuklarımıza ve gelecek nesillere devretmek üzere ödünç aldığımız Yaşam Alanlarımıza sahip çıkıyoruz…

Yaşadığımız süreçte sularımızı tünellere hapsederek, topraklarımızı elimizden alıp bizleri ve bütün canlıları yurtsuzlaştıran HES'ler başta olmak üzere;

Onlarca yıldır Nükleer ve Termik Santrallere, Taşocaklarına, Maden Arama ve Çıkarma çalışmalarına, Adına 'Yeşil- Mor-Mavi' denilen yayla yollarına, yeraltı ve yerüstü varlıklarımızı yok edip yağmalayan bütün çalışma, plan ve projelere karşı çıkarak 'HAYIR' dediğimiz gibi…

Yaşamın tek varlığı olarak gösterilmeye çalışılan sadece ve tek bir insan için değil;

Doğal yaşam alanlarımız ile birlikte Kurdun, Kuşun, Böceğin, Karıncanın, Ağaçların, Suyun, Toprağın, suda Balık, havada Turnanın, Güvercin ve Örümceğin, milyarlarca canlının hakkını da savunarak canlı yaşamı katledecek bütün yasal ve Anayasal düzenlemelere de 'HAYIR' diyoruz…

Derelerimiz, yüzyıllardır olduğu gibi bugün ve yarın da özgürce akana kadar mücadelemizin birlik ve bütünlük içerisinde devam edeceğini bir kez daha vurgularken; bütün yurttaşlarımızı bu konularda uyanık olmaya, demokrasinin temel değerlerine sahip çıkmaya ve Referandumda ‘HAYIR’ oyu kullanmaya davet ediyoruz.

Loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çaykur Rizespor U17'nin sezon karnesi
Çaykur Rizespor U17'nin sezon karnesi
Aydınlatma çalışmalarında gece mesaisi
Aydınlatma çalışmalarında gece mesaisi