Loading...
Darbeyi TV’den öğrenen Rizeli asker ifade verdi

Darbeyi TV'den öğrenen Rizeli asker ifade verdi

15 Temmuz darbe girişimini İstanbul'da su almak için girdiği marketten öğrendikten sonra gözyaşlarına boğulduğu görüntüleriyle gündem olan Rizeli er Resul Nişancı, tutuksuz yargılandığı davada ifade verdi.

16 Mart 2017 - 19:28

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Cezaevi'nin karşısındaki yer alan 3. No'lu salonda görülen duruşmaya, 12 tutuklu sanık ve 47 tutuksuz sanık ile avukatları katıldı.

Tutuksuz sanıklardan Rize'nin Fındıklı ilçesinden olan er Resul Nişancı, hazır kıta manga çavuşu olduğunu ve 15 Temmuz günü itibariyle askerliğinin bitmesine 5 gün kaldığını belirtti.

Olay günü alay komutanı devir teslim töreni olduğunu, daha sonra iptal edildiğini öğrendiğini anlatan Nişancı, tabur binası önünde toplanma emri verildiğini belirterek, "Nizamettin Albay, 'Emir komuta bendedir. Kimse emrimden çıkmayacak' dedi. Bize herhangi bir şey söylenmemişti. Sadece sürekli hazır durmamız emrediliyordu" dedi.

Şoförlük yapmadığını fakat 15 Temmuz günü ilk defa emirle askeri araç kullandığını söyleyen Resul Nişancı, İstanbul Valiliği'ne gidince güvenlik önlemi için binayı çevrelediklerini belirterek, "Valiliğe geldiğimizde Nizamettin Albay, 'Şarjör tak, sivil halktan kimse girmeyecek' emrini verdi. Vatandaşlar kalabalıklaşmaya başladı. Halk, valilik binasına girmek istiyordu, ağlayanlar vardı. Emri hiçe sayarak halkı valilik binasına almaya başladım. Halk bize su getiriyordu, sigara veriyordu. Halkın sayısı artıyordu. Bize 'yanlış yoldasınız, vazgeçin' diyorlardı. Ne olduğunu anlamıyorduk" diye konuştu.

İfadesinde "Darbe nedir ilk defa orada anladım" diyen Nişancı, darbe girişimi olduğunu valiliğin yakınlarındaki bir kafeteryadaki televizyondan öğrendiğini, geri döndüklerinde kendilerine ateş açıldığını, iki arkadaşının bu ateş sonucu yaralandığını, daha sonra polis gelince teslim olduklarını söyledi.

İlgili Haber

Darbeyi TV'den öğrenen asker memleketi Rize'de

Loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çoruh Nehri'nde kaybolan kişinin cesedi bulundu
Çoruh Nehri'nde kaybolan kişinin cesedi bulundu
AK Parti Rize Milletvekili Adaylarını tanıttı
AK Parti Rize Milletvekili Adaylarını tanıttı