Loading...
CHP Rize’den 18 Mart için alternatif anma töreni

CHP Rize'den 18 Mart için alternatif anma töreni

Çanakkale Zaferi'nin 102. yıl dönümü, tüm yurtta olduğu gibi Rize'de de törenlerle kutlandı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize İl Başkanlığı bağımsız bir tören düzenledi.

18 Mart 2017 - 21:37

Çanakkale Zaferinin 102. yıldönümü nedeniyle Rize'de sabah erken saatlerde düzenlenen Resmi törenlerin ardından Cumhuriyet Halk Partisi de alternatif anma töreni düzenledi.

Rize Valiliği tören alanındaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen remi törenlere de katılan CHP Rize İl örgütü, daha sonra alandan ayrılmayarak, Atatürk Anıtı'na çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu.

Tam Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti

Burada konuşan CHP Rize İl Başkanı Mesut Rakıcı, Çanakkale Savaşlarında ve o günden bu güne yurt savunmasında yaşamlarını kaybeden şehitleri şükran, minnet ve rahmetle andıklarını ifade ederek; "Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu tam bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin, emperyalistlere karşı verdiği mücadele, Çanakkale Zaferiyle simgeleşmiştir. Çanakkale'de yazılan destanla başlayan ve burada kazanılan Zaferle, adım-adım tüm Misak-ı Milli sınırlarından temizlenen emperyalist işgalciler, son olarak İzmir'den denize dökülmüş ve bu işgal son bularak, Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur" dedi.

Bugün üzerinde yaşadığımız topraklarda kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin Çanakkale'de verilen mücadelenin sonucu olduğuna işaret eden Rakıcı, "Bugün, Çanakkale'de verilen mücadele ve şehitlerimizi anmak, içte ve dışta Cumhuriyet düşmanlarına karşı Türk insanının vatanı için yapabileceklerinin açık göstergesidir" şeklinde konuşmasını sürdürdü.

Yeniden Kuvayi Milliye

"İçinde yaşadığımız bugün, hala emperyalist güçlerin ülkemizi bölme uğraşlarına karşı, Cumhuriyeti koruma ve kollama görevinin ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz" diye konuşmasını devam ettiren Rakıcı, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu bilinçle ve yeniden Kuvayi Milliye ruhuyla, emperyalist güçlere karşı birleşip bütünleşerek, iç ve dış düşmanlara karşı Cumhuriyetimizi sonsuza dek yaşatacağız. Çanakkale şehitlerimizi ve bugüne kadar yurt savunmasında kaybettiğimiz bütün şehitlerimizi saygıyla yad ediyoruz."

"Çanakkale geçilmedi, geçilmeyecek" sloganı atan CHP'liler daha sonra Rize İl Başkanlığına geçerek burada, Çanakkale Zaferi Belgeseli ve okunan şiirlerle Zaferin 102. yıl dönümü anmalarını sürdürdü.

Loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çoruh Nehri'nde kaybolan kişinin cesedi bulundu
Çoruh Nehri'nde kaybolan kişinin cesedi bulundu
Güneysu'dan Afrin'e TIR dolusu yardım
Güneysu'dan Afrin'e TIR dolusu yardım