Loading...
Çaykur’da mevsimlik işçiler umduğunu bulamadı

Çaykur'da mevsimlik işçiler umduğunu bulamadı

DİSK Gıda-İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada ÇAYKUR’da çalışan mevsimlik işçilerin kadro beklentisinin bir kez daha karşılanmadığı belirtilerek, 'Kadro için birleşmeli ve mücadele edilmeli' denildi.

03 Ocak 2018 - 16:34

Taşeron işçilerle birlikte kadro bekleyen ÇAYKUR çalışanı yaklaşık 9 bin mevsimlik işçinin kadro yerine yine vaatler ile oyalanmaya çalışıldığının belirtildiği açıklamada, "Daha önce 5 ay 29 gün olan mevsimlik işçilerin çalışma süreleri 9 ay 29 güne uzatılmış gibi gösteriliyor. Geçmiş dönemde çoğu işçi 5 ay 29 günü bile tamamlamadan iş akitleri askıya alınıyordu. Yasada, işçiler ihtiyaç duyulduğunda çalıştırılır ibaresi yer aldığı için her kurum kendi ihtiyaçları doğrultusunda bu süreleri değerlendiriyordu." denildi.

Bu çalışma bir aldatmaca ve kandırmacadan ibaret

ÇAYKUR'da geçmiş dönemde işçilerin hiçbir zaman 5 ay 29 gün çalıştırılmadığı ve şimdi mevsimlik işçilerin çalışma sürelerininin 9 ay 29 güne uzatılmasının sorunu çözmeyeceğinin ifade edildiği açıklamada, "ÇAYKUR yine işçiler arasında rekabeti körükleyerek, partizanca davranarak, yetkili sendikayla işbirliği halinde seçmece ve göstermelik olarak bir grup işçinin çalışma sürelerini uzatarak iş yaptıklarını ifade edecek. Yapılacak bu çalışma bir aldatmaca ve kandırmacadan ibaret kalacaktır. Yıllardır ÇAYKUR’da mevsimlik işçi olarak çalışan ve haklı olarak kadro bekleyen işçiler yine hüsrana uğratılmış, kandırılmışlardır. ÇAYKUR’da çalışan mevsimlik işçiler, mevsimlik sürelerinin uzatılmasını değil, 12 ay sürekli çalışacakları, kadrolu çalışma hakkı talep ediyorlar." denildi.

Tüm ÇAYKUR işçilerine kadro hakkı verilmeli

ÇAYKUR işçilerinin büyük bölümünün mevsimlik işçilere tanınan 179 gün çalışma hakkını tam kullanamadığının belirtildiği açıklamada, "ÇAYKUR işvereninin, kendisine yakın, sendikaya biat eden kimi işçileri tam çalıştırmış olması, tüm işçilerin çalıştığı anlamına gelmiyor. Şimdi yine yapılacak olan aynıdır. Mevsimlik işçilerin uzatılmış gibi görünen çalışma süreleri bütünüyle kurum yöneticilerinin iki dudağı arasındadır. Keyfi biçimde istedikleri gibi, kendi yandaşlarına süreleri uzatırken, büyük çoğunluk bu sürelerden hiç faydalanmayacaktır. Bu nedenle KHK ile mevsimlik işçiler için uzatılan sürelerin hiçbir gerçekçi yanı yoktur. Yapılması gereken net ve açıktır. Mesele yılda 4 ay çalışarak geçinmeye çalışan, emekli olma imkanları hayal olan mevsimlik işçilerin çalışma sürelerini uzatmak değil, tüm ÇAYKUR mevsimlik işçilerine kadro hakkı vermektir. ÇAYKUR’da bulunan taşeron uygulamalarına son vermektir. ÇAYKUR işçilerinin kendilerini güvencede hissedecekleri bir çalışma yaşamına kavuşmalarıdır. Bunun dışındaki çözümler işçilerin eski çalışma biçimine devam etmesi anlamına gelecektir." denildi.

Açıklama şöyle tamamlandı: "Bütün ÇAYKUR işçileri birleşerek, kadro hakkı talebini yükselterek mücadele etmeden durumun değişmeyeceğini görmelidir. Yapılacak iş kadro talebi etrafında yeniden birleşmek ve mücadele etmektir. Hükümetin ise yapması gereken, mevsimlik işçilerin kadro talebini kayıtsız ve şartsız yerine getirmesidir."

Loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği iftar için Rize'de toplandı
Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği iftar için Rize'de toplandı
Altyazı'dan Dünya Sinema Sözlüğü
Altyazı'dan Dünya Sinema Sözlüğü