Loading...
Bekaroğlu, RTEÜ’deki hizmet alımı ihalelerini sordu

Bekaroğlu, RTEÜ'deki hizmet alımı ihalelerini sordu

CHP'nin Rizeli İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi tarafından doğrudan temin yoluyla yapılan ihaleleri TBMM gündemine getirdi.

12 Temmuz 2017 - 14:03

Kamu hizmetlerinin ihaleye çıkmadan, teminat gösterilmeden doğrudan temin yoluyla gördürülmesini TBMM gündemine getiren CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu'nun verdiği soru önergesi şöyle;

"Kamu kurumlarının hizmet alımları için 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 18, 19, 20 ve 21 inci maddelerinde sayılan (açık ihale usulü, belli istekliler arasında ihale usulü ve pazarlık ihale usulü) ihale usulleri için tespit edilen kurallara uymaksızın; ilan yapılmadan, teminat alınmadan, yeterlilik kriterlerini arama zorunluluğu bulunmaksızın doğrudan temin yöntemini uygulayabileceği belirtilmektedir.

İlgili kanunun 22 inci maddesinde ilan yapılmaksızın ve teminat alınmaksızın doğrudan temin usulünün kullanılabileceği durumlar açıkça belirtilmiştir.

Bu çerçevede Kamu İhale Kurumu’nun sayfasında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi tarafından doğrudan temin yoluyla Temmuz ayının başlangıcında şu ihalelerin yapıldığı belirtilmektedir:

· 12 kalem mal/malzeme/hizmet alımı-04.07.2017

· 4 kalem mal/malzeme/hizmet alımı-04.07.2017

· 34 kalem mal/malzeme/hizmet alımı-04.07.2017

· 13 kalem mal/malzeme/hizmet alımı-04.07.2017

· 2 Kalem mal/malzeme/hizmet alımı-06.07.2017

· 21 kalem mal/malzeme/hizmet alımı-06.07.2017

Bu bağlamda;

1. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi için kısa sürede doğrudan temin yoluyla alınan mal/malzeme/hizmet dökümü detaylı olarak nedir?

2. Söz konusu mal/malzeme/hizmet alımı için neden doğrudan temin yolu seçilmiştir?

3. Sadece Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi değil birçok kamu kurumu yaygın bir şekilde mal/malzeme veya hizmet alımı için doğrudan temin yöntemine başvurmaktadır. Bu istismara açık yöntemin sınırlandırılması için Hükümetinizin herhangi bir çalışması var mıdır?

Loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çoruh Nehri'nde kaybolan kişinin cesedi bulundu
Çoruh Nehri'nde kaybolan kişinin cesedi bulundu
Güneysu'dan Afrin'e TIR dolusu yardım
Güneysu'dan Afrin'e TIR dolusu yardım