Loading...
Bekaroğlu, katı atıkları sordu

Bekaroğlu, katı atıkları sordu

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından cevaplandırılması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

11 Haziran 2017 - 14:14

Ordu-Trabzon-Rize-Giresun-Gümüşhane-Artvin Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nın Açıklama Raporunda katı atık alanlarının projelendirilmesi ve katı atıkların kontrol altına alınması çevrenin olumsuz yönde etkilenmesinin ve doğal zenginliklerin ve ekolojik dengenin bozulmasının engellenmesi açısından önem taşıdığı belirtilmektedir. Katı atık olarak tanımlanan atık çeşitleri, evlerden atılan evsel katı atıklar, park, bahçe ve yeşil alanlardan atılan bitki atıkları, iri katı atıklar, zararlı atık olmamakla birlikte evsel katı atık özelliklerine sahip sanayi ve ticarethane katı atıkları, evsel atık su arıtma tesisinden elde edilen (atılan) arıtma çamurları, hafriyat toprağı ve inşaat molozu şeklinde sıralanmaktadır.

Planda, bölgede yer alan yerleşimlerden kaynaklı evsel, endüstriyel, tıbbı ve tehlikeli atıkların büyük çoğunluğunun düzensiz (vahşi) depolama ile baştan savma bertaraf edildiği ifade edilmektedir. Katı atık bertaraf ve depolama sahası olan illerde de altyapı yetersizliği nedeni ile tam anlamı ile düzenli depolama yapılamadığına dikkat çekilmektedir. Ayrıca planda, katı atık bertaraf ve depolama tesisleri olan yerel yönetimlerin sadece evsel nitelikli atıkları depolama alanları olduğu, ancak bu depolama alanlarına endüstriyel ve tıbbi tehlikeli atıkların da bırakıldığı söylenmekte ve bu konuda önlem almaya yönelik çalışmaların yapılması gerektiği tavsiye edilmektedir.

Bu bağlamda;

1. Ordu-Trabzon-Rize-Giresun-Gümüşhane-Artvin illerinde kaç tane katı atık bertaraf ve depolama sistemi vardır? Bu sistemler her bir kentin ihtiyacını karşılamak için yeterli midir?

2. İnsan ve çevre sağlığını tehdit eden bir durum olarak, raporda dikkat çekilen altyapı eksiklikleriyle ilgili nasıl çalışmalar yürütülecektir?

3. Bölgenin ihtiyacını karşılayacak şekilde yeteri kadar yeni katı atık bertaraf ve depolama sahası açılması için bir çalışmanız var mıdır? Bu konuda yeni bir yatırım planlanmakta mıdır?

Loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği iftar için Rize'de toplandı
Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği iftar için Rize'de toplandı
Altyazı'dan Dünya Sinema Sözlüğü
Altyazı'dan Dünya Sinema Sözlüğü