Loading...
Başbakan’a Portakallık’daki inşaatları sordu

Başbakan'a Portakallık'daki inşaatları sordu

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Rize İli Portakallık Mahallesi sınırlarında yapılan inşaatla ilgili Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

08 Şubat 2018 - 13:35

Mahalle sakinlerinin bilgisi ve rızası dışında yapılan inşaatın ruhsat izni olmadığı iddialarını gündeme getiren Bekaroğlu,  "Vatandaşların izinsiz ve ruhsatsız olduğunu ifade ettiği, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’nün fikri ve görüşü alınmadan başlatılan, söz konusu inşaat konusunda sorumlularla ilgili soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?​" diye sordu.

Bekaroğlu tarafından Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye sunduğu soru önergesi şöyle;

Rize ili Portakallık Mahallesi sınırları içerisinde bulunan yaklaşık 150 metrekarelik alanda (897 ada 7-8 nolu parsel) Belediye tarafından yapılan ve Fiskobirlik’e tahsis edilerek satış ofisi yapılacağı iddia edilen inşaata mahalle sakinleri tepki göstermektedir. Mahalle sakinleri yaya yolu üzerinde ve D-010 karayoluna 1 metre mesafede bulunan inşaata nasıl izin verildiğini anlamadıklarını ifade etmektedirler.

Ayrıca inşaatın izni ve ruhsatı olmadan kaçak olarak yapıldığı, Rize Belediyesi’nin hiçbir ihale olmaksızın taşınmazı bir kişiye verdiği, inşaatın yapımında çekme mesafelerine uyulmadığı, trafik akışını ve yaya geçişini engellediği, karayolu onama sınırının ihlal edildiği iddia edilmektedir. Bunun yanında inşaatın, Tabiat ve Kültür Varlığı olarak tescil edilen, anıt ağaç statüsünde olan 250 yıllık çınar ağacına ve Portakallık Cami ve Cami müştemilatında yer alan tarihi eser niteliğindeki mahalle mezarlığının koruma alanına zarar verdiği belirtilmektedir.

Söz konusu inşaat hakkında mahalle sakinleri yaklaşık 200 imza ile BİMER, Cimer, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Anıtlar Kuruluna inşaatla ilgili yazı göndererek endişelerini dile getirmişlerdir.

Bu bağlamda;

1. Rize Portakallık Mahallesinde 897 ada 7-8 nolu parsel üzerinde yapılan inşaat için ihale yapılmış mıdır? İnşaat Rize Belediyesi tarafından yasal prosedüre uygun olarak hangi yöntemle, hangi tarihte ve kime verilmiştir? Söz konusu alanda inşaat izni verilmesi uygun bulunduysa bunun adrese teslim bir biçimde yapılması eşitlik ve rekabet ilkelerine aykırı değil midir?

2. İnşaatın izin ve ruhsatının olmadığı iddiaları doğru mudur? Bu konuda herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

3. İnşaat izni verilirken inşaat alanında bulunan anıt ağaç ve tarihi eserler gözetilmiş midir?

4. Vatandaşların izinsiz ve ruhsatsız olduğunu ifade ettiği, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’nün fikri ve görüşü alınmadan başlatılan, söz konusu inşaat konusunda sorumlularla ilgili soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?

Loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gönül Sofrasında her gün 2 bin kişi iftar açıyor
Gönül Sofrasında her gün 2 bin kişi iftar açıyor
Yağlar
Yağlar