Loading...
2. sürgünde rekoltede düşüş olabilir

2. sürgünde rekoltede düşüş olabilir

Temmuz ayı toplantısını gerçekleştiren Ulusay Çay Konseyi Yönetim Kurulunda, 2. sürgün yaş çay kampanyasında rekoltede düşüş yaşanabileceği öngörüldü.

14 Temmuz 2017 - 22:57

Toplantıya, Çaykur Genel Müdürü ve Ulusal Çay Konseyi Başkanı İmdat Sütlüoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, yönetim kurulu üyeleri Resul Okumuş, Nevzat Paliç, Mustafa Demirci ve Şaban Aziz Karamehmetoğlu katıldı.
    
Toplantıda ilk olarak birinci sürgün yaş çay kampanyası değerlendirildi. Birinci sürgünde Ramazan ayı nedeni ile çaylıklara erken girilmesinin yanında iklim şartlarının da olumsuz etkisi ile rekoltede % 10-12 oranlarında düşüş gerçekleştiğini, rekoltenin düşmesi sonucu fabrikalarda sıkışmanın olmadığını dile getiren Başkan Sütlüoğlu “Rekoltenin düşmesinin ve yapılan çalışmalarla fiyatlar ilk defa taban fiyatının üstüne çıktı.  Fiyatların taban fiyatının üstüne çıkması üreticiye olumlu olarak yansıdı. Birinci Sürgünü Çaykur 170 bin ton, Özel sektör 180 bin ton alım yaparak toplamda 350 bin ton ile 1. Sezonu kapattıklarını” dedi.

Başlayan ikinci sürgünün hayırlı olmasını dileyen Sütlüoğlu; “Sürgün alımlarının başladığı an itibari ile Çaykur günlük çay alımlarında yaklaşık 6000 ton civarlarına ulaşmış ve fabrikalarımızda bir yığılma olmamıştır. 2. Sürgün kampanyamızı Ağustos 10’u gibi sonlandırmayı planlıyoruz ve iklim şartlarına bağlı olarak rekoltede de düşüş olabilecektir.” diyerek Çaykur olarak her duruma hazırlıklı olduklarını ve stoklarının yeterli olduğunu ifade etti.

Kaçak çayın da değerlendirildiği toplantıda; kaçak çay ile mücadelenin devam edeceği, son yıllarda oluşan arz-talep dengesinin korunması için gerekli çalışmalara devam edilmesine karar verildi.

Loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çoruh Nehri'nde kaybolan kişinin cesedi bulundu
Çoruh Nehri'nde kaybolan kişinin cesedi bulundu
AK Parti Rize Milletvekili Adaylarını tanıttı
AK Parti Rize Milletvekili Adaylarını tanıttı