RTB ile Sri-Lanka heyetleri "Çay" konuştu

RTB ile Sri-Lanka heyetleri "Çay" konuştu

Dünyanın önde gelen çay üreticisi ülkeleri olan Türkiye ve Sri Lanka arasında çay konusunda işbirliğine yönelik adımlar atılıyor.

28 Aralık 2016 - 22:43 - Güncelleme: 27 Şubat 2017 - 21:27

Sri Lanka Ankara Büyük Elçisi Pakeer Mahideen Amza, Sri Lanka Çay Kurulu Tanıtım Direktörü Hasitha De Alwis ve Karadeniz Bölgesi Sri Lanka Fahri Konsolosu Atilla Ataman Rize Ticaret Borsası’nı (RTB) ziyaret ederek Türk Çay Sektörü hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

RTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, Meclis Başkanı Resul Okumuş, Genel Sekreter İsmail Kocaman ve Genel Koordinatör Hasan Önder’in hazır bulunduğu ziyarette 11 Kasım 2016 tarihinde Türkiye-Sri Lanka tarafları arasında Ankara’da gerçekleşen “Ortak Ekonomik ve Teknik İşbirliği Komisyonu” toplantısını takiben iki ülke arasında çay alanında karşılıklı fayda kazan-kazan anlayışı çerçevesinde işbirliği yapılabilecek alanlar görüşüldü.

Türkiye- Sri Lanka arasındaki işbirliğini araştırmak, çayla ilgili iki ülke arasında nasıl ortaklıklar kurulabileceği konusunda iki taraf arasında aşağıdaki konu başlıkları görüşüldü.

• Çay alanında bilgi alışverişi, bilimsel ve teknik dokümanların paylaşımı, karşılıklı uzman değişimi ve teknik ziyaretler,

• Ortak yatırım konularının araştırılması, çay sektörü ile ilgili düzenlenen fuarlara ortak katılım,

• Çay sanayisinde ortak kapasite geliştirme ve araştırma projeleri yürütülmesi,

• Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları hususlarının ele alınması,

• Ticari anlaşmazlıkların çözümü için bir mekanizma oluşturulmasının ele alınması,

Daha önceki Türkiye-Sri Lanka görüşmelerinde iki ülkenin çay sektörlerine katkı sağlayacak konuları görüşüldüğünü ifade eden RTB Başkanı Erdoğan, “Çay sektöründe dünyada dördüncü ülke olan Sri Lanka ile beşinci ülke olan Türkiye arasında işbirliği bizim için çok önemlidir. Özellikle Türkiye açısından çay konusunda bilgi alışverişi, çay bahçelerinin değişimi, iyi çay uygulamaları, karşılıklı teknik ve akademisyenlerin değişimi Türk çay sektörüne olumlu yansıyacağını düşünüyorum. Bu kapsamda bu konularda karşılıklı işbirliği halinde üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız” dedi.

Görüşmede Büyükelçi Amza, “Bu sene başı göreve geldiğimden bu yana çay sektörünün temsilcileri olan sizlerle 4 kez bir araya geldik. Dünyada çay üreticisi iki ülke arasında ki işbirliğini nasıl geliştirebiliriz diye çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Şu anda 190 milyon dolarlık çay ticaret hacmini 500 milyon dolara çıkarmayı istiyoruz. Biz iki ülkenin çay ticaretinde nasıl rekabet edebilir değil nasıl işbirliği yaparız düşüncesiyle buradayız. Bizim amacımız iki ülke içinde kazan-kazan felsefesiyle işbirliği oluşturmak. Size garanti ediyorum kendim, ülkem ve çay sanayisi adına Türk çay sektörüne hiçbir zarar vermek istemiyoruz. Biz iyi biliyoruz ki Türkiye’de çaydan 1 milyon insan geçim sağlıyor. İki tarafında fayda sağlayacağı işbirliği ortamı oluşturmayı istiyoruz” dedi.

Görüşme sonunda Sri Lanka Büyükelçisi Amza ve RTB Başkanı Erdoğan arasında karşılıklı hediye takdimi yapıldı.

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Eli kırılan Rizespor kalecisi ameliyat oldu
Eli kırılan Rizespor kalecisi ameliyat oldu
Üniversite harçlıklarını solucan satarak çıkarıyorlar
Üniversite harçlıklarını solucan satarak çıkarıyorlar