Rize’deki Köprülü Köyünde herkes diken üstünde

Rize'deki Köprülü Köyünde herkes diken üstünde

Rize'de bir süre önce yaşanan şiddetli yağışta 64 evin hasar gördüğü ve 9 evin boşaltıldığı Köprülü Köyü’nde, köyün 3’de birinde toprak hareketliliği devam ediyor.

09 Kasım 2016 - 20:28 - Güncelleme: 16 Mart 2017 - 22:10

Rize merkeze bağlı Köprülü Köyü’nde geçtiğimiz 6 ay ve 15 gün önce etkili olan iki şiddetli yağış, 280 hane bulunan köyde çökmelere ve toprak kaymalarına neden oldu. Altı ay önce yaşanan şiddetli yağmurda köyün yaklaşık 3'te birinde gözlenen toprak hareketliliği 15 gün önce etkili olan şiddetli yağışta hızlandı.

Yağmurlar sonrası köyde sayısı 50’yi geçen çökmeler ve çatlaklar oluştu. Metrelerde uzunluktaki çatlaklar 64 evin hasar görmesine neden oldu. Oturulamayacak düzeyde hasar oluşan 9 ev boşaltıldı. Boşaltılan evlere yıkılma riski bulunduğu için bulunamıyor. Evlerine giremeyen vatandaşlar evlerinin içerisindeki eşyaları da çıkartamıyor.

İlk toprak hareketliliğinin yaşandığı sırada evinde bulunan Mustafa Yağcı, “Önce büyük bir gürültü duyduk. Duvarlarda çatlamalar oluştu. Çok korktuk. Başka gidecek yerimiz olmadığı için evde kalmaya devam ettik. Ancak ikinci sarsıntıda ev kullanılmayacak hale geldi” dedi.

Köy Muhtarı Ekrem Paşalı yaptığı açıklamada, iki farklı tarihte yaşanan şiddetli yağışlarda köyün 3’te 1’lik bölümünde hasar meydana geldiğini ifade ederek “Köyümüzde yaklaşık 280 hane var. Bunların 64’ünde hasar meydana geldi. 9 ev ise boşaltıldı. Çok sayıda yerde çatlaklar oluştu. Bu çatlaklar genişlemeye devam ediyor. Devletimizin ilgili birimleri haberdar edildi. Gerekli inceleme çalışmaları yapıldı. Şuan evlerini terk etmek zorunda kalan vatandaşlarımızın konaklayacak başka evleri yok. Bu husus da desteğe ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rize son yıllarda turizmde önemli hamleler yaptı
Rize son yıllarda turizmde önemli hamleler yaptı
Avcı:
Avcı: "Milletle var olduk, milletle yol alacağız"