Rize’deki Atatürk Heykeli taşındı

Rize'deki Atatürk Heykeli taşındı

Rize Belediyesi tarafından alınan kararla 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk heykeli, Rize Valiliği önündeki tören alanına taşındı.

22 Aralık 2016 - 20:37 - Güncelleme: 27 Şubat 2017 - 21:53

Rize Belediyesi ile Bursa Büyükşehir Belediyesince meydanın yeniden düzenlenmesi için hazırlanan "15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı Projesi" çalışmalarının başlamasıyla belediye, söz konusu alanda bulunan Atatürk heykelinin, Rize Valiliği önünde yapılan büyük meydana taşınmasına karar verdi. Belediye Başkanlığı, Valiliği de karar doğrultusunda bilgilendirdi.

Belediye ekipleri, Atatürk heykelinin yeni tören alanına taşınması için çalışma başlattı. Güvenliği sağlanan heykelin beton zemini, iş makineleriyle söküldü. Çevrede toplanan vatandaşlar, çalışmayı izlerken kimileri de cep telefonuyla kaydetti.

Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ömer Toprak ile CHP İl Başkan Yardımcısı Saltuk Deniz ise heykelin taşınmasına tepki gösterdi. Çalışma sahasına giren Toprak, Deniz ve beraberindekiler, heykelin kaldırılmasını engellemek istedi. Bunun üzerine polis ekipleri, çalışma sahasında bulunanları buradan uzaklaştırdı. Polis ve zabıta önlemi sonrası heykelin kaldırılma çalışması tamamlandı. Yerinden sökülen heykel, 7 saatlik bir çalışmanın ardından yeni yerine monte edilmek üzere iş makinesiyle Rize Valiliği önüne getirildi.

Ömer Toprak, gazetecilere yaptığı açıklamada, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nın Rize'nin merkezi olduğunu belirterek, bu nedenle heykelin burada kalmasını istedikleri için tepki gösterdiklerini söyledi. Atatürk’e, Cumhuriyet’e, Rizelilere karşı bir saygısızlık yapıldığını ifade eden Toprak, Rize’nin hafızasından Atatürk’ün silinmeye çalışıldığını, Rizeliler olarak heykelin kaldırılmasından rahatsız olduklarını, Atatürk’ün kaldırarak yerine çay bardağı konulmak istenildiği ve tepkiler üzerine bundan vazgeçildiğini ve 15 Temmuz’u yapanların başarılı olması halinde de Atatürk Heykeli’nin 15 Temmuz’u gerçekleştirenlerce meydandan kaldırılacağını kaydetti.

Rize'de Atatürk Düşmanlığı Sökmez

Vatan Partisi Rize İl Başkanı Salih Öksüz de konuyla ilgili sert bir açıklama yaparak; "Gece taşınması gereken heykelin gündüz taşınması amacını belli ediyor. Büyük Önderimiz Atatürk'ü Heykel-Put ilişkisi üzerinden tartışılmasını sağlama girişimlerin hiçbir işe yaramayacak. Çünkü ne Rize'yi tanıyorsun ne de Rize'liyi. Oturduğun o koltuğu hak etmediğin gibi bizim için de hiçbir değerin yok. İlk seçimde bizde seni tarihin en derinliklerine taşıyacağız. Rize olarak hatırlatmak isteriz, İskilipli Atıf diye bir hain vardı, oda şapka bahanesiyle Atatürk'e karşı savaş açmıştı. Eninde sonunda tarihin en kirli sayfalarında yerini almış oldu. Bu topraklarda kahramanlara yapılan her türlü saygısızlık ve saldırı en sert şekilde karşılık bulmuştur ve her zaman bulacaktır." ifadelerini kullandı.

Meydan Projesi tamamlandıktan sonra 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'na 15 Temmuz gecesi şehit düşen 12 Rizeli şehide ait 15 Temmuz Şehitler Anıtı, Atatürk ve Şehitleri birleştiren bir kompozisyon çerçevesinde oluşturulacak.

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bekaroğlu, çayda zorunlu organik gübreye geçişi sordu
Bekaroğlu, çayda zorunlu organik gübreye geçişi sordu
Rizeli Kadın Balıkçılar İzmir'e teknik geziye gitti
Rizeli Kadın Balıkçılar İzmir'e teknik geziye gitti