Rize’de vatandaşlardan organ bağışı talebi

Rize'de vatandaşlardan organ bağışı talebi

"3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası" etkinlikleri kapsamında Rize İl Sağlık Müdürlüğü tarafından organ bağışı tanıtımı ve kabulü standı açıldı.

03 Kasım 2016 - 18:49 - Güncelleme: 16 Mart 2017 - 22:49

Rize merkezdeki Tuzcuoğlu Memişağa Parkında "Organ Bağışı Haftası" etkinlikleri kapsamında açılan stantta, vatandaşlara organ bağışı ve naklinin yaygınlaştırılması ve toplumda organ bağışı konusundaki farkındalığı arttırmak amacıyla bilgilendirme yapılarak, organ bağışında bulunmaları istendi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rize Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, organ bağışı konusunda vatandaşlardaki yanlış ön yargıları değiştirebilmek ve bilinçli bir toplum oluşturabilmek amacıyla faaliyetlere devam edeceklerini söyleyerek, “Türkiye organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma, deneyimli nakil ekiplerine ve nakil merkezlerine sahiptir. Aşılması gereken en önemli sorun organ bağış oranındaki yetersizliktir. Unutmamak gerekir ki, her bağış yeni bir hayattır. Tüm çalışmalara ve sağlanan artışa rağmen, organ bağışı oranlarında henüz istenilen düzeylere ulaşılamamıştır. Organ bağışı kampanyasının tüm ülke genelinde uygulanması ile kadavra bağış oranında sağlanacak bir artış, Türkiye’yi organ nakli alanında Avrupa ve Dünyada en üst sıralara çıkarması amaçlanmaktadır.” dedi.

rize-organ-bagisi1

Avrupa’da yüzde 75 olan aile bağış oranının Türkiye’de yüzde 24 seviyesinde olduğunu belirten Dr. Tepe, “Herkes organ bağışında bulunmalı, yakınlarını bu konuda bilinçlendirmeli ve ancak bu sayede ihtiyacı olduğunda organ bulabileceğini bilmelidir. Birçok hasta bağışlanmış bir organ için beklerken ölmektedir. Bağışlanmış bir organ, başarılı bir nakilden sonra, gerçek bir yaşam armağanıdır. Ne yazık ki insan ancak organ alıcısı durumuna gelince organ bağışının önemini fark edebiliyor.” diye konuştu.

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Rize'ye geldi
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Rize'ye geldi
Rize Polisinden çocuklara akülü araçla trafik eğitimi
Rize Polisinden çocuklara akülü araçla trafik eğitimi