Rize’de Psikolojik İlk Yardım Eğitimi düzenlendi

Rize'de Psikolojik İlk Yardım Eğitimi düzenlendi

Rize'de İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından “Psikolojik İlk Yardım” konulu eğitim semineri düzenlendi.

10 Ekim 2016 - 23:42 - Güncelleme: 19 Mart 2017 - 00:35

Her yıl 10 Ekim tarihinde kutlanan Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün bu yılki teması, Sağlık Bakanlığı tarafından “Psikolojik İlk Yardım” konusu olarak belirlendi.

Bu kapsamda Rize'de düzenlenen “Psikolojik ilk yardım” konulu eğitim, Emniyet Müdürlüğü, AFAD ve Sağlık çalışanlarının katılımıyla Rize Halk Sağlığı Müdürlüğü Sağlık Kompleksi Eğitim Salonunda gerçekleştirildi.

Eğitimci Psikolog Güneş Süer "Psikolojik İlk Yardım" konusunun özellikle kriz sonrası olaylarda önemini vurgulayarak travma yaşan kişilere yardım edilirken yapılan yanlışların neler olduğunu ve yapılması gereken doğru müdahalelerin nasıl olması gerektiğine dikkat çekti.

Dünya Ruh Sağlığı Günü nedir?

Günümüz koşullarında ülke ve dünya genelinde yaşayan nüfusun büyük bir çoğunluğu stres altında kalmaktadır. Bu stres bizim ruh sağlığımızın bozulmasına da neden olabildiği gibi pek çok problemler, hatta hastalıkla karşı karşıya kalmamıza sebep olmaktadır. Kişiler bu hastalıkları ruh sağlığının bozulma belirtilerini anlayabilmekte, ancak ruh sağlığının bozulduğunu kabullenmemektedir.

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu'nun bir projesi olarak doğmuştur. Ruh sağlığı ve ruh hastalıklarının toplumda farkındalığını ve anlaşılırlığını artırmak amacıyla 1992 yılından bu yana her yıl 10 Ekim'de kutlanmaktadır. Günün amacı ise Ruh Sağlığı hastalığından muzdarip olanların sesini duyurabilmek, toplumda ruh sağlığı konusunda bilgi ve anlayışın artmasını sağlamak, kişinin ruh sağlığını ve yaşam işlevlerini koruyup desteklemek, psikiyatrik ve nörolojik hastalıkları önlemek, tedavi ve bakımını geliştirmektir.

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İstanbul'da Rize Rüzgarı esecek
İstanbul'da Rize Rüzgarı esecek
Neşat Ertaş türküleriyle Rize'de anılacak
Neşat Ertaş türküleriyle Rize'de anılacak