Rize’de pembe balonlarla farkındalık turu

Rize'de pembe balonlarla farkındalık turu

Rize Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından meme kanserine dikkat çekmek amacıyla pembe balonlarla süslenen resmi araçlar şehir turu attı.

21 Ekim 2016 - 14:36 - Güncelleme: 16 Mart 2017 - 23:43

Rize Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesi tarafından “1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme” ayı kapsamında meme kanserine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla pembe balonlarla resmi araçlar süslenerek konvoy şeklinde araçlı farkındalık etkinliği düzenledi.

Rize Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Tepe, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Erken teşhis hayat kurtarır. Kanser yayılmadan önce erken teşhis edilirse % 96’ya varan oranda kişi yaşam şansına sahip olur. Meme kanseri tanısı için ilimizde Rize Sağlık Kompleksi binasında bulunan KETEM (Kanser Erken Tanı ve Eğitimi Merkezi) Birimine ve tüm Aile Sağlığı Merkezlerimize başvurular alınmaktadır. 40-69 yaş aralığında bulunan kadınlara her 2 yılda bir ücretsiz olarak mamografi çektirerek meme kanseri tanısı mümkündür. 20 yaşından büyük olan her kadın kendi kendine meme muayenesini ayda bir kez yapmalıdır” diye belirti.

Meme kanseri dışında rahim ağzı kanseri ve bağırsak kanseri taramalarının da ücretsiz olarak yapıldığını söyleyen Tepe, “Bu hayat kurtarıcı hizmetleri ücretsiz olarak sunmak vatandaşlarımızın yaşam kalitesini arttırmak en önemlisi de kanserden ölümleri önlemek amacımızdır. Bu anlamda tüm kıymetli halkımızı ücretsiz olarak kanser taramalarına katılmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Müsteşar Arısoy'un Babası son yolculuğuna uğurlandı
Müsteşar Arısoy'un Babası son yolculuğuna uğurlandı
Rize'de 16 tesisin temel atma töreni yapıldı
Rize'de 16 tesisin temel atma töreni yapıldı