Rize’de Cumhuriyet’in 93. yıl dönümü kutlandı

Rize'de Cumhuriyet'in 93. yıl dönümü kutlandı

Cumhuriyetin kuruluşunun 93. yıl dönümü Rize’de düzenlenen Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri ile kutlandı.

29 Ekim 2016 - 18:02 - Güncelleme: 16 Mart 2017 - 23:19

Cumhuriyetin kuruluşunun 93. yıl dönümü kutlamalarına ilk olarak Rize Valisi Erdoğan Beştaş makamında tebrikleri kabulüyle başlandı. Ardından 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törene geçildi.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen kutlama programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunarak başladı. Protokol tribününde İl Jandarma Komutanının protokol sıralamasındaki yerinin değiştiği görüldü.

Kutlama etkinliklerine, Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Rize Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı ve Adalet Komisyonu Başkanı Bayram Kantik, Baro Başkanı Av.Mehmet Çırakoğlu, okul müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törene katılan halkı, öğrencileri, asker ve polisleri Rize Valisi Erdoğan Bektaş ve Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap selamlayıp bayramlarını kutladılar.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Vali Bektaş, “Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde ilan ettiğimiz, son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun yıl dönümü. Esarete ve dayatmalara rıza göstermeyen milletimiz, bağımsızlığına ve istikbaline kasteden işgalcilere karşı başlattığı kurtuluş savaşını tarihte benzeri görülmeyen bir kahramanlıkla zaferle bitirmiş ve bu zaferin ardından 29 Ekim 1923’te ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesi ve muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefiyle Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Cumhuriyetimiz binlerce yıllık devlet geleneğimiz ile yaşadığımız coğrafyadaki bin yıllık Selçuklu ve Osmanlı mirasını, o gün ki zor şartlarda elde etmiş bir kazanımı olarak görüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti 93 yıldır karşısına çıkan zorlukların üstesinden gelerek yoluna devam etmeyi başarmış devlet olarak bölgesinde ve Dünya’da bir ilham kaynağı olmayı günümüzde de sürdürüyor. Kapsamlı ve çok güçlü bir işgal girimi olarak nitelenebilecek 15 Temmuz darbe kalkışmasına da büyük bir cesaretle önlemeyi başarmış olan milletimiz devletiyle ne kadar bütünleştiğini de tartışmasız olarak bütün Dünya’ya göstermiştir. Gelinen bu noktada millet olarak, ülke olarak, devlet olarak artık dünden daha güçlüyüz. Daha umut doluyuz ve çocuklarımıza çok daha güçlü, geleceği olan, umutları olan bir ülke bırakmak için bütün gücümüzle çalışacağımızı ifade etmek isterim. Bu duygularla 93. Yıl dönümünü idrak ettiğimiz bu Cumhuriyet Bayramında bize bu günleri armağan eden başta Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı şehit ve gazilerimizi, 15 Temmuz şehit ve gazilerimizi, uzun yıllar boyunca bölücü terör öğütleriyle mücadele eden şehit ve gazilerimizi bir kez rahmet, minnet ve şükranla anıyor, bütün halkımızın 29 Ekim Cumhuriyet bayramını kutluyorum” dedi.

Konuşmanın ardından öğrenciler tarafından hazırlanan günün anlam ve önemi ile ilgili şiirler okundu. Gençlik Hizmetleri ve Spor İ Müdürlüğü Halk Oyunları ekibi gösterisini sundu. Tören yağmur altında gerçekleşen resmi geçit ile son buldu. Resmi geçit töreni sırasında askerlerin geçişi yoğun alkış aldı.

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bekaroğlu, çayda zorunlu organik gübreye geçişi sordu
Bekaroğlu, çayda zorunlu organik gübreye geçişi sordu
Rizeli Kadın Balıkçılar İzmir'e teknik geziye gitti
Rizeli Kadın Balıkçılar İzmir'e teknik geziye gitti