Rize’de Çay Toplama Yarışması düzenlendi

Rize'de Çay Toplama Yarışması düzenlendi

Rize Belediyesince bu yıl 8. düzenlenen Çay ve Yaz Festivali kapsamında “Çay Toplama Yarışması” gerçekleştirildi.

27 Ağustos 2016 - 20:20 - Güncelleme: 19 Mart 2017 - 01:27

Engindere Mahallesi’ndeki bir çay bahçesinde yapılan yarışmaya, 18 yaşından büyük kadın ve erkek olmak üzere 16 yarışmacı katıldı.

Yarışmacılardan çay makasıyla 5 dakikada en fazla ve düzgün çayı toplamaları istendi. Renkli görüntülerin oluştuğu etkinlikte yarışmacılar, zamana karşı kıyasıya mücadele etti. Kendilerine verilen alanda çaylarını toplayan yarışmacılar, 5 dakika boyunca en fazla çayı toplamak için büyük çaba gösterdi. Etkinliğe, vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

Yarışmada, Bayram Dinç topladığı 20 kilogramla birinci, Yadigar Mollaoğlu 19 kilo 900 gramla ikinci, Necla Torlak ise 19 kilo 300 gramla üçüncü oldu.

Rize Belediyesince birinciye tam, ikinciye yarım, üçüncüye ise çeyrek altın hediye edildi. Çaykur tarafından ise dereceye giren yarışmacılara çay ve çeşitli hediyeler verildi. Ayrıca tüm yarışmacılara katılım sertifikası takdim edildi.

“Çay toplamak bir sanattır”

Yarışma sonucunda birinci olan Bayram Dinç ise Rize’de ilk defa böyle bir yarışma düzenlendiğini belirtti.

Çay toplama işinin bir sanat olduğunu dile getiren Dinç, “Ben de 30 yıldır bu sanatı icra ediyorum. Gerçek bir üreticiyim. Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap’a böyle güzel bir organizasyon düzenlediği için teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Yarışmaya Rize Belediye Başkan Vekili Sultan Yılmaz ve Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç de katıldı.

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti İkizdere’de Ahmet Aksu ile yola devam
AK Parti İkizdere’de Ahmet Aksu ile yola devam
Çaykur Rizespor tazminat alacak
Çaykur Rizespor tazminat alacak