Rize’de buğday üretimine destekleme kararı

Rize'de buğday üretimine destekleme kararı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Rize’de bu güne kadar ekimi hiç yapılmayan ve yetişmesi mümkün olmadığı belirtilen buğday ve yem bitkisi üretimini destekleme kararı aldı.

20 Ekim 2016 - 21:20 - Güncelleme: 16 Mart 2017 - 23:46

“Türkiye Milli Tarım Destekleme Modeli” kapsamında ve “çok hassas çalışmalar” sonucunda belirlendiği belirtilen 941 tarım havzasında desteklenecek tarım ürünlerinin listesinde Rize’de desteklenecek ürün olarak mısırın yanı sıra buğday ve yem bitkisi öne çıktı.

Ekilebilir arazisi neredeyse hiç olmayan, güneşin az yağmurun bol olduğu Rize’de buğdayın destekleneceğinin açıklanması şaşkınlık yarattı.

rize-desteklenecek-urunler

Konuyla ilgili açıklama yapan Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, “Rize için belirlenen ürünler arasında çay zaten farklı kalemlerde desteklenen bir ürünümüz. Ben Rize Ziraat Odası Başkanı olarak, ziraatın içerisinde birisi olarak bugüne kadar ilimiz sınırladı içerisinde buğday yetiştirildiğini hiç duymadım. Bölgemizin iklim koşulları ve coğrafi yapısı da buna imkan vermiyor. Maalesef kanunlar çıkartılırken bölgelerin özellikleri dikkate alınmadan ülke geneli baz alınarak değerlendirmeler yapılıyor. Buğday ve yem bitkisi yerine ilimiz de yetişen; kivi, kokulu üzüm, Rize şeker otu, likarpa gibi bitkilerin üretiminin desteklenmesi ilimiz ve ülkemiz için daha hayırlı olurdu” dedi.

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rize'de 89 Milyonluk 16 yatırımın temeli atılacak
Rize'de 89 Milyonluk 16 yatırımın temeli atılacak
Rize son yıllarda turizmde önemli hamleler yaptı
Rize son yıllarda turizmde önemli hamleler yaptı