Rize Valiliği önündeki anıt nerede?

Rize Valiliği önündeki anıt nerede?

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Rize Şube Başkanı Ömer Toprak, Rize Valiliği tören alanı önüne konulan ama daha sonra otopark yapımı esnasında kaldırılan “Atatürk ve Gençlik Anıtı”nı hatırlattı.

27 Ağustos 2016 - 10:11 - Güncelleme: 19 Mart 2017 - 01:29

ADD Rize Şube Başkanı Ömer Toprak yaptığı açıklamada, “Rize Belediyesi’nin, Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk heykelini kaldırmak istemesi veya kendi açıklamalarıyla Valilik bahçesindeki alana taşınması hususunu, unutulanları hatırlatarak kamuoyunun taktirine sunmak isteriz.”dedi.

1998 yılında Cumhuriyetimizin 75. Yılı nedeniyle Rize Valiliği bahçesine “Atatürk ve Gençlik” anıtının açılışının yapıldığını hatırlatan Toprak, “Anıt, Atatürk ve Türk gençliğini stilize etmekte olup; Atatürk’ün ‘Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yüceltecek, yaşatacak olan sizsiniz’ sözünü ifade ederken anıtta yer alan büyük bir bayrakla da, Türk milli birlik ve beraberliğini anlatmaktaydı. Rize Devlet Hastanesi’nin otopark ihtiyacını karşılamak için alanda çalışma yapılmış ve anıt kaldırılmıştı. Bu alandaki inşaat çalışmaları uzun yıllardır bitmiş olmasına rağmen anıt yerine konmamıştır. ‘Atatürk ve Gençlik’ anıtının görselleri T.C. Rize Valiliği sitesinde halen durmaktadır.” dedi.

“Niyetler amellere göredir”

Meydanların, kentlerin en önemli ortak yaşam alanları olduğunu söyleyen Toprak şöyle dedi;“Meydanlar içinde güçlü olayları tarihsel anıları, tarihsel belleği barındırır. Otopark veya trafik tek konusu değildir. Kaldı ki yapılan çalışma trafiği de düzenlemez, daha da sorunlu hale getirir.

15 Temmuz’da memleketimizi esir ülkesi yapmak isteyenlere karşı, toplumsal itirazın en nihayetinde de direnme hakkının gösterildiği yerler, kurtuluş mücadelesinin kurucu iradenin anıtlaştığı meydanlar olmuştur. İşte bu duygu ve düşüncedir ki demokrasi nöbetleri Valilik bahçesinde değil Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk anıtı ve çevresinde gerçekleşmiştir.

Ülkemiz zor günlerden geçiyor, iktidarı muhalefeti ‘Söz konusu vatansa gerisi teferruattır’ diyor.

Sayın belediye başkanını bu süreci anlamaya, milli birlik ve beraberliğe katkı vermeye çağırıyoruz. ‘Atatürk ve Gençlik anıtını’ Rize Valiliği’nin bahçesindeki yerine yerleştiriniz. Atatürksüz Cumhuriyet meydanı projesinden vazgeçiniz. Belediyenin rutin işleriyle meşgul olunuz. Rize sizden Rize için şehrin eminine yakışanı bekler. Atatürkçü Düşünce Derneği olarak oldu bittiye izin vermeyeceğimizi anayasa ve hukuktan doğan bütün haklarımızı kullanacağımızı kamuoyunun bilmesini isteriz.”

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti İkizdere’de Ahmet Aksu ile yola devam
AK Parti İkizdere’de Ahmet Aksu ile yola devam
Çaykur Rizespor tazminat alacak
Çaykur Rizespor tazminat alacak