Paykasa Bozdurma Ne Anlama Gelir?

Paykasa Bozdurma Ne Anlama Gelir?

01 Kasım 2016 - 11:55 - Güncelleme: 16 Mart 2017 - 22:59

Paykasa kartlar, bilindiği üzere ya da bilinmesi gerektiği üzere, tek kullanımlık imkan sağlayan kartlardır. Belirli bir miktarda kart satın alma işlemi yapılır ve satın alınan kart, limitler dahilinde yani ön ödeme dahilinde kullanılır. İkinci bir kullanma şansı ya da kart içerisinde para kalması halinde tekrar değerlendirilme şansı bulunmamaktadır. Ön ödemeli sistemin en belirgin özelliği, güvenlik nedeni ile tek kullanımlık olarak geliştirilmiş olmasıdır. Bu şartların dışında bir harcama yapmak zorunda kalmış iseniz, başvuracağınız işlem, paykasa bozdurma olarak tanımlanacaktır. Paykasa bozdurma ne anlama gelir? Diyor iseniz, paykasa bozdurma, kart içerisinde kalan paranın ya da kullanılmayan paykasa kartın, tekrar nakde çevrilmesi ve hesaplara aktarılması anlamına gelmektedir.

Paykasa Kart Nereden Bozdurulur?

Ön ödemeli sistem olan paykasa kartın kullanılması konusunda, önemli olan bir hususta bozdurma işlemleridir. Paykasa kart nereden bozdurulur? Sorusunun aslında tek cevabı bulunmaktadır. Bu cevapta, https://www.paykasasatinalkart.com/  gibi yetkili temsilcilerdir. Bozdurma işlemlerinin en sağlıklı ve en güvenli şekilde yapılacağı yer, yetkili bayilerdir. Herhangi bir bayi dışında işlem yapmanız halinde, sorun ile karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Yetkili temsilci tercih etmeniz halinde, kişisel bilgilerinizi koruma altına alabilir ve doğru yerde, doğru döviz kuru, çevrim işlemleri ile karşılaşabilirsiniz. Piyasanın çok daha altında bozdurma işlemi yaptırmak istemiyor ve uygun bir bütçe ile kartınızda kalan parayı ya da kullanmadığınız parayı geri almak istiyor iseniz, tercihiniz her zaman temsilcilerden yana olmalıdır.

Paykasa Kart Nasıl Bozdurulur?

Elektronik ön ödemeli sistem paykasa kart nasıl bozdurulur? Bu soru, klasik bir şekilde cevaplanmaktadır. Müracaat edilecek tek kaynak yetkili temsilcilerdir. Bozdurma işlemini yapmadan önce, yetkili temsilcilere ulaşmalı, elinizde bulunan paykasa kartın size ait olduğunu ispatlamalısınız. İspat işleminde temsilciler yani bayiler tarafından uygulanan genel işlem, sistemden verilen kart numarası ile müracaat eden şahıs bilgilerinin karşılaştırılmasıdır. Her iki bilgi arasında herhangi bir uyuşmazlık bulunmadığı görülür ise, dondurma işlemine geçilmektedir. Bozdurma işleminde öncelik ile kart içerisinde kalan bakiye kontrol edilmekte ve kart sahiplerine, bu bakiye iletilmektedir. Bilindiği üzere, kart içerisinde kalan bakiye, euro cinsinden olacaktır. Kart sahibine ne kadar euro bulunduğu belirtilmekte ve karşılığına denk gelen Türk lirası değeri hesaplanarak iletilmektedir. Kart sahibi, euro miktarını ve çevrim işlemini uygun gördüğü takdirde, anında Türk lirasına çevrim işlemi tamamlanmakta ve kart sahibi tarafından verilen hesap numarasına, herhangi bir komisyon alınmadan, bedel, havale yada EFT yapılmaktadır. Bu işlemin tamamlanma süresi yaklaşık olarak, 2-3 dakikadır. Hesaplara anında para geçmekte ve böylece, paykasa kart bozdurma işlemi tamamlanmış olmaktadır. Ancak, esas olan, paykasa kartların tek seferde kullanılması yani kart içerisinde bulunan bakiyenin, bir transfer işleminde ya da bir alışverişte tamamen tüketilmesidir. Bunun en büyük nedeni, tek kullanımlık kartların amaca hizmet edecek olmasıdır. Güvenlik gerekçesi ile uygulamaya sokulan paykasa kartların temel çalışma prensibi, limitlerin bir seferde tüketilmesi ve kartın otomatik olarak iptal edilmesidir.

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rize'de 89 Milyonluk 16 yatırımın temeli atılacak
Rize'de 89 Milyonluk 16 yatırımın temeli atılacak
Rize son yıllarda turizmde önemli hamleler yaptı
Rize son yıllarda turizmde önemli hamleler yaptı