Paniğe Mahal Vermeyin

Paniğe Mahal Vermeyin

24 Mart 2016 - 13:19 - Güncelleme: 21 Temmuz 2017 - 00:17

Panik atak endişe kaygı ve korku gibi duyguların nöbetler halinde yoğun şekilde yaşanmasıyla karakterize olmuş psikolojik rahatsızlıktır. Bazen tek başına bazen de farklı hastalıklarla beraber görülebilmektedir. Özellikle panik bozukluk durumunda panik atak da görülme sıklığı yüksek olan hastalıktır.

Panik atak belirtileri krizler esnasındaki fiziksel reaksiyonlardan ve atak sonrası bir takım anksiyete krizlerinden ibarettir. Çarpıntı panik atak belirtilerinin en önde gelenlerindendir. Kalbin yerinden fırlayacakmış gibi sert ve hızlı şekilde atması çarpıntı belirtisi olarak görülebilir. Nefes alış verişinde güçlükler yaşama, boğuluyormuş veya nefessiz kalıyormuş gibi hissetme de panik atak belirtilerindendir. Kişinin atak gelmeden önce bayılacağını düşünmesi, baş dönemelri yaşaması, bunlara bağlı olarak mide bulanması kusmalar, geğirme ve karın ağrıları panik atak belirtilerindendir.

İlerleyen panik atak durumlarında kişi çıldırıp başkasına zarar vereceğini  düşünmeye başlar. Ölüm korkusu şiddetli bir şekilde belirir. Dış dünyanın rasyonelliğini yitiren kişi kendi bedenine de yabancılaşır. Algılamada ve duyumda zorluklar çeker.

Panik atak tedavisi olan ruhsal bir hastalıktır.  Psikoterapi ve ilaç ile tedavi edilebilen panik atak tedavi edilmediği her süre boyunca ciddi riskleri beraberinde getirmektedir. Panik atak sorunu olan birinin trafikte araba kullanması ciddi bir sorun iken yaya olarak dolaşması bile kimi zaman sorunlara yol açabilmektedir. Kişinin gerçek dünya algısının yittiği bu rahatsızlık hem kişi için hem de çevresindekiler için problemler oluşturmaktadır.

Panik atak teşhisi koymak için laboratuar ortamında kanıtlanabilecek bir panik atak testi yoktur fakat bazı ölçekler ile panik atak teşhisi kolaylaşabilmektedir.  Teşhisi doğru konulan bir panik atak durumunda tedavi de doğru ve başarılı olabilmektedir.

Panik atak ilaçları ile beraber tedavi esnasında kullanılabilecek bazı teknikler de vardır. Nefes egzersizleri, spor ve beden egzersizleri gibi kişinin kendi yapabileceği aktiviteler dışında grup terapileri yüksek motivasyon sağlayıcı etmenler gibi kişinin çevresel destek ile sağlayabileceği tedavi yöntemleri de mevcuttur.

Psikolojik rahatsızlıklar fiziksel rahatsızlıklardan çok daha kritik seviyelerde problemlere neden olabilmektedir. Bunun için uzmanlardan yardım ve destek almak hayati önem taşır. Madalyon Psikiyatri Merkezi bu noktada profesyonel desteği sağlayabilecek kurumların başında gelmektedir. Madalyon Klinik ile beraber panik atak dahil tüm ruhsal problemlerinize çözüm bulabilirsiniz.

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İran'ın Trabzon Başkonsolosu Rize'de
İran'ın Trabzon Başkonsolosu Rize'de
Karaman:
Karaman: "Rizespor olarak farklı olmak istiyoruz"