Özgeçmiş Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Özgeçmiş Nedir? Nasıl Hazırlanır?

19 Ekim 2016 - 10:00 - Güncelleme: 16 Mart 2017 - 23:53

Okuldan yeni mezun olmuş kendisini iş hayatına atmak isteyen kişilerin iş başvuruları sırasında işverene kendilerini tanıtmak amacı ile kişisel bilgilerinin, eğitim bilgilerinin, varsa iş deneyimlerinin, referanslarının, diploma ve sertifikalarının ve uzman olunan alanların yazılarak oluşturulduğu belgeye CV denilmektedir. Özgeçmişiniz hazırlama aşamasında önceden hazırlanmış olan boş cv örneklerinden yararlanabilirsiniz. Özgeçmişinizi hazırlarken kendiniz ile vermiş olduğunuz bilgilerin kesinlik ile doğru olduğuna emin olun. Yalan bilgi vermekten kesinlik ile kaçının. Bilgilerinizi yazarken olumlu olmaya özen gösterin. Vermiş olduğunuz bilgilerin birbiri içinde tutarlı olmasına özen gösterin ve verdiğin zaman ibarelerinin doğruluğundan emin olmalısınız.

cv doldurmak basit gibi görünse de oldukça dikkatli olunması gerekmektedir. Kendi bilgilerinizi verirken mutlaka doğru bilgiler vermeye özen gösterin yalan ya da yanlış bilgiler vermekten kaçının. Kişisel bilgilerinizden bahsederken olumlu olun, kendinizi övmekten ve abartılı sözlerden kaçının. İş başvurusu yapacağınız kurum ile ilgisi olmadığını fark ettiğiniz ilgi alanlarınız ve sosyal faaliyetlerinizi yazmanıza gerek yoktur. Kurumun bilmesi gereken bilgileri eksik vermemeye özen gösterin. Özgeçmişinizde vermiş olduğunuz bilgilerin birbiri içinde tutarlı olmasına ve belirttiğiniz zaman ibarelerinin doğru olmasına özen göstererek CV’nizi hazırlayın.

Web ortamında hazır halde bulunan cv örneklerinden yararlanarak kolay bir şekilde CV hazırlamanız mümkün. CV’nizi oluşturma aşamasında hangi bilgileri yazmanız gerektiğine hangi bilgilerin gereksiz yer kaplayacağına karar verin ve çok abartılı bilgiler vermemeye çalış. Uzun uzadığa hazırlanan bir CV işverene sıkacağından pek de işe yaramaktadır. Uzun olmasın diye de eksik bilgi vererek kısa bir CV hazırlamanız halinde de karşı taraf sizin ile ilgili bilmesi gereken bilgilere eksik olarak ulaşacaktır. Hazırlamış olduğunuz CV’nin karşı tarafa istediği tüm bilgileri veriyor olması gerekir. CV’niz onlar için neler yapabilirsiniz? Kişisel özellikleriniz nelerdir? Siz bu işi yapabilir misiniz? Bilgi ve yetenekleriniz nelerdir? Ve siz bu işi gerçekten istiyor musunuz? Gibi sorulara net cevaplar veriyor olması gereklidir. İşverenin bu gibi cevapları sorduğunda tam yanıtlar alabildiği bir CV hazırlamanız sizin iş veren tarafından işe alınma konusunda bir adım önde olmanızı sağlamaktadır.

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti İkizdere’de Ahmet Aksu ile yola devam
AK Parti İkizdere’de Ahmet Aksu ile yola devam
Çaykur Rizespor tazminat alacak
Çaykur Rizespor tazminat alacak