Ovit Tüneli’nde ilk ışık göründü

Ovit Tüneli'nde ilk ışık göründü

Başbakan Binali Yıldırım, Rize'nin İkizdere ilçesi Sivrikaya Mevkii Ovit Dağında düzenlenen "Ovit Tünelinde Işık Göründü Töreni"nde Ovit Tüneli'nin 2017'nin sonunda hizmete gireceğini söyledi.

11 Kasım 2016 - 19:16 - Güncelleme: 16 Mart 2017 - 22:01

Rize-Erzurum Karayolu arasında Ovit Dağı mevkiinde 2012 yılında yapımına başlanılan 14.5 kilometre uzunluğu ile dünyanın en uzun ikinci tüneli olan Ovit Tüneli’ndeki kazı çalışmalarında sona gelindi. Başbakan Binalı Yıldırım’ın da katıldığı görenle, Yıldırım’ın kullandığı iş makinesinin son dokunuşları ile ışık görüldü.

Ovit Dağı’nda düzenlenen törende konuşan Başbakan Binalı Yıldırım, 136 yıllık rüyanın gerçeğe dönüşmesine şahitlik edildiğini belirterek, “Bugün Ovit Dağın’da muhteşem bir gün yaşıyoruz. Bugün 136 yıllık hayalin gerçeğe döndüğü ana şahitlik ediyoruz. Bugün Kuzey ve Güney koridorunun en öneli arteri olan Rize-Erzurum hattında bu büyük bir eseri iki tüp tünel, toplam boyu 27 km’yi geçiyor. Hayırlı uğurlu olsun. Bugün tünelin ucunda ki ışığı göreceğiz. İspir ile Rize’yi birbirine yakın edeceğiz. Yılların özlemi, rüyası bugün gerçeğe dönüyor. Bu tünelin sonundaki ışık herkese, hepimize görünüyor, geleceğimiz aydınlanıyor. Yıllar yılı Türkiye’de ulaşım hep dert oldu. Bitmek bilmeyen zor yollar ve virajlar dağlar tepeler. Neler hangi canlar yok oldu. Hangi yuvalar söndü. Çok çektiniz. Ovit Dağı Kasım ayı gelince kapanır bir daha Haziran’a kadar geçit vermez. Onun için yola çıkmadan o kötü yollarda başımıza ne gelecek diye bir kez değil kırk kez düşünürdünüz. Artık sağ olsun da 'buluşalım, kavuşalım, hasret giderelim' diyoruz. 14 yıldır dağları deliyor, denizleri aşıyor, yetmedi dünyanın bir ucundan bir ucuna uçuyoruz. Bu ülkenin her bir köşesini yollarla tüneller ile trenler ile feribotlar ile köprüler ile kanallar ile imar etmeye kararlıyız. Yeter ki siz mutlu olun. Yeter ki hasret bitsin. Yeter ki sizlerin yüzü gülsün“ dedi.

Binali Yıldırım konuşmasında Ovit Tüneli'nin iki Potomya'yı birleştirdiğini ifade ederek “Sevgili vatandaşlarım Türkiye’nin geleceğini inşa etmek adına hayata geçirdiği projelerin en anlamlılarından biridir. Bu tünel 2012’de milletin adamı, milletin sevdalısı, Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde temelini attık. Cumhurbaşkanımız dedi ki artık bu hasret bitsin. 130 yıllık hasret bitsin. Rize ile Erzurum ile iki Potomya'yı bir araya getirelim. Potomya ile Mezapotomya'yı bir araya getirecek tarihi yolculuğunu başlattık” diye konuştu.

Yılda 35 Trilyon tasarruf sağlanacak

Yıldırım, tünelin 2017 yılı sonunda hizmete açılmasını isteyerek, “Bu tünel bir milyar 140 milyona mal oluyor. Bağlantı yolları ile birlikte hizmete almamıza az zaman kaldı. Şimdi ulaştırma bakanımız konuştu. Ne dedi 2018 bitecek. Olur mu? 2018’i bekler misiniz. Buradan müteahhitlere, yüklenicileri ve bakanımıza açıkça söylüyorum. Bu tünel 2017’nin sonunda hizmete girecek. Ona göre hesabınızı yapın. Ona göre çalışmalarınızı yapın. Biran önce bu hasret bitsin. Dağlar geçit versin. Milletimiz birbiri ile buluşsun. Kardeşliğimiz daim olsun. Projenin toplam uzunluğu 17.5 km’yi buluyor. 14 km’si gidiş, 14 km’de geliş iki tünel. İki taraftan başladık. Dolayısı ile bu proje ile birlikte sadece iki tane 14 km tünel yok. Kar tünelleri de var. İkizdere’ye doğru 300 metre çığ tüneli ve köprülü kavşak var. Oradan aşağı doğru İyidere’ye doğru tam 9 tane daha tünel yapacağız. 34 km yolun tamamı iki gidiş iki geliş olacak. Rize’den çıkar Erzurum’a hiç araba sollamadan varacak. İspir’in fasulyesi Rize’ye daha erken gelecek. Rize’nin yaylaları ile Erzurum’un yaylaları kardeştir kardeş. Bu dağlarda teröre yer yok. Tünele yer var. Bu dağlarda bölücülere yer yok, kardeşliğe yer var. Ayder Yaylası ile Ovit Yaylası'na bağlıyoruz. Doğu Anadolu ile Karadeniz’in kardeşlik bağlarını arttırıyoruz. Bu tünel hizmete girdiğinde tasarruf da var. Zamandan, yakıttan tasarruf var. 35 trilyon yılda tasarruf sağlayacağız. Tamamlandığında dünyanın 2. büyük tüneli oluyor. Rize’ye de bu yakışır. Erzurum’a, Türkiye’ye bu yakışır" şeklinde konuştu.

ovit-ilk-isik

Tünelin hizmete açılması ile yıllık ekonomik tasarrufun 90 milyon TL olacağının altını çizen Yıldırım, “65. Hükümet olarak hedeflerimizden biri de Karadeniz’i Akdeniz’e, Güneydoğu’ya bölünmüş yollar ile bağlamaktır. Bunun için tam 18 tane Edirne’den Artvin’e kadar, Kuzey-güney koridorları üzerindeki yol çalışmalarının yüzde 90’ı bitti. Ovit Tünelleri'nin yanı sıra Kırık ve Dallı Kavak tünelleri de yapılmaya devam ediyor. Bu üç tünel tamamlanınca Rize’den Erzurum’a yol 33 km kısalmış olacak. Hayırlı uğurlu olsun. Yolun tamamı bittiğinde yakıt, zaman ve vergilerden tasarrufumuz tam 90 milyona çıkacak. Ayrıca; Trabzon, Gümüşhane yolunda da Zigana Tünelleri'ni yapıyoruz. Onların uzunluğu da 14.5 km. Her biri Ovit kadar. Ovit’den azcık daha fazla. Havalimanını da yapıyoruz da. Havalimanın olacak da. Havanızdan geçilmez o zaman. Rize ile Artvin arasında denizin üzerinde güzel bir havalimanı yapıyoruz. İhalesini yaptık hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Bekiz Bozdağ; "Yüz seneyi aşkın bir rüya"

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ovit Dağı'nda düzenlenen "Ovit Dağı Işık Göründü" töreninde yaptığı konuşmada, bugün İspir ile İkizdere'nin, Rize ile Erzurum'un buluştuğunu belirtti.

AK Parti olarak 2002'de yola çıktıktan bu yana gönülleri, insanları buluşturduklarını, güzel eserler ürettiklerini ifade eden Bakan Akdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile başlayan Ovit Tüneli'nin, ışığın göründüğü aşamaya geldiğini vurgulayarak,  "İnanıyorum ki bu süratle ve azimle birbirimize en kısa sürede kavuşacağız ve böylece Rize limanları Erzurum'dan güneye kadar, güney sınırlarınıza kadar gönülleri buluşturmuş olacağız." diye konuştu.

Akdağ, Ovit Tüneli'nin çok uzun zamandır hayal edilen bir proje olduğuna dikkati çekerek, "Yüz seneyi aşkın bir rüya. Bugün gerçek oluyor. Allah'a şükür olsun. İşte AK parti ile diğerlerini ayıran fark bu. Yüz senelik rüyaları, yüz senelik hayalleri gerçeğe dönüştüren parti, AK Parti oldu." ifadesini kullandı.

İspirli olduğunu ve Ovit Dağı'ndan defalarca geçtiğini anlatan Bakan Akdağ, şunları söyledi: "Benim ilçem İspir. Bugün Rize'de İspir'den çok İspirli yaşıyor. Şimdi bu kardeşlerimiz birbirlerine çok kolay ulaşacak. Buradan her geçişimizde, yazın da kışın da geçsek bu muhteşem geçidin yüksek kesimlerinde sıkıntı çektik. İnşallah bu sıkıntılar son bulacak. İnşallah ülkemiz Ovit'te gördüğümüz ışık gibi aydınlık geleceğe yürüyecek."

Ulaştırma Bakanı Aslan: "İnşallah 2018'de projeyi bitireceğiz"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise konuşmasında, Bakanlık çalışanları, müteahhit firma ve taşeron işçilerine teşekkür etti.

239 bin kişilik büyük bir aile olduklarını belirten ve yol göstericileri olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın hedeflere giden büyük projelere imza attıklarını ifade eden Bakan Arslan, 14 yıldır büyük projeleri yapma ve tamamlama sorumluluğuyla hareket ettiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti: "Sayın Başbakanım denizin altından Asya ile Avrupa'yı bağlarken duyduğunuz heyecanı, duyduğunuz mutluluğu sizin yanınızda paylaşmış bir kardeşiniz olarak bugün Ovit'i, dağları delerken Karadeniz'i İç Anadolu'ya, Doğu Anadolu'ya, Güneydoğu Anadolu'ya bağlarken duyduğunuz heyecana, duyduğunuz mutluluğa şahit olmuş bir kardeşiniz olarak diyorum ki: İyi ki sizler bize yol gösteriyorsunuz. Milletimizin desteğiyle her zaman güçlü olduk. Her zaman güçlü olacağımıza inanıyorum. Sadece tüneller değil denizlerin altından bölgeleri birleştiriyorsunuz. Biz sizin ekibiniz olarak sizlere ayak uydurmaya çalışıyoruz."

"Işık Göründü Töreni"nin hayırlı olmasını dileyen Arslan, "İnşallah 2018'de projeyi bitirerek ülkenin, Rize'nin, Erzurum'un ve insanımızın hizmetine sokacağız. Hayırlı uğurlu olsun." dedi.

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çaykur Rizespor tazminat alacak
Çaykur Rizespor tazminat alacak
Rize son yıllarda turizmde önemli hamleler yaptı
Rize son yıllarda turizmde önemli hamleler yaptı