Reklamı Geç
  • loading...
Mevsimlik İşçilerle ilgili düzenleme talebi TBMM gündeminde
Reklam

Mevsimlik İşçilerle ilgili düzenleme talebi TBMM gündeminde

AK Parti Rize Milletvekili Hikmet AYAR, TBMM’deki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bütçe görüşmelerinde söz alarak Çaykur’daki mevsimlik işçilerle ilgili bir düzenleme yapılmasını istedi.

14 Aralık 2016 - 19:30 - Güncelleme: 27 Şubat 2017 - 22:44

Milletvekili Ayar daha öncede TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonunda dile getirdiği Çaykur’daki mevsimlik işçiler konusunu bu yılki bütçe görüşmelerinde de gündeme getirerek bu konuyla ilgili bir düzenlemenin yapılmasını beklediklerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na iletti.

Milletvekili Ayar konuşmasının başında Geçtiğimiz Cumartesi günü İstanbul – Beşiktaş’ta meydana gelen hain terör saldırısını lanetleyerek,  “Tüm Şehitlerimize Allah’dan rahmet diliyorum. Ateş en çok düştüğü yeri yakıyor. Şehit yakınlarımıza, polis teşkilatımıza, aziz milletimize sabırlar diliyorum.  Yine başta Halep katliam olmak üzere, dünyanın her yerinde Müslümanlara karşı sürdürülen sistematik vahşeti lanetliyorum. Tüm dünya Müslümanlarını sen, ben kavgasını bırakmaya, birlik ve beraberliğe davet ediyorum.” dedi

Milletvekili Ayar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bütçe görüşmelerinde söz alarak yaptığı konuşmada, “Yaklaşık 23 bin çalışanı ilgilendiren bir konu. Bu sayının yaklaşık yarısına yakını çay bölgesi; Rize, Trabzon, Artvin illerinde çalışan ÇAYKUR çalışanlarıdır. Bu konu zati Alinizle de bizzat konuştuğumuz bir konudur.

Mevsimlik işçilerimiz bir yılda en fazla 179 gün çalışabiliyorlar. ÇAYKUR’da ise en fazla 140-150 gün çalışabiliyorlar.  Çalışmadıkları sürede iş akitleri askıda olduğu için işsiz sayılmıyorlar.  Bu nedenle işsizlik aylığı da alamıyorlar. İşsizlik aylığının diğer şartlarını yerine getirmeleri çok zor, ama getirseler bile işsizlik aylığı almaları mümkün değil. Çünkü işsiz sayılmıyorlar. Yine bakanlığınız bünyesinde İŞKUR Toplum Yararına Çalışma Projelerinden de faydalanamıyorlar. Dolayısıyla Mevsimlik işçilerimiz için bir şeyler yapmamız gerektiği kanaatindeyim. Biraz sonra yapacağınız konuşmanızda bu hususta bir şeyler söylemenizi 23 bin çalışan adına bekliyoruz.” dedi.

Milletvekili Ayar Çaykur’daki üniversite mezunu işçilerle ilgilide bir düzenlemenin yapılmasını isteyerek,  “ÇAYKUR bünyesindeki işçi statüsünde çalışan ziraat mühendisleri, çay eksperleri ve diğer üniversite mezunları bulunmaktadır. Önceki yıllarda geçici bir düzenleme ile isteğe bağlı olarak belli şartları taşıyanlara memuriyete geçme imkânı verilmişti. Benzer bir düzenleme ile sadece ÇAYKUR’da değil başka kurumlarda çalışanlara da bu imkân tekrar verilemez mi? Bu konuda da bir çalışma yaptırırsanız yerinde ve hayırlı bir çalışma yapmış olursunuz.” Diye konuştu.

Milletvekili Ayar ayrıca halk eğitimde çalışan usta öğreticilerin kadro beklentisini de dile getirerek, “Ayrıca; Milli Eğitim Bakanlığı, Halk Eğitim Müdürlüklerinde çalışan usta öğreticilerimiz var. Çok önemli bir işlev görmektedirler. Önemli sorunları var. Kadro istiyorlar. Kadro olabilirse çok iyi ama kadro olmazsa da durumlarının iyileştirilmesi gerekiyor. 2017 yılı bütçemizin ülkemiz için, milletimiz için hayırlı olmasını temenni ediyor, sizleri saygıyla selamlıyorum.” İfadelerini kullandı.

Milletvekili ayar konuşmasının diğer kısmında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının geniş bir yelpazede görev yaptığını belirterek, “Bu itibarla toplumun her kesimine bir şekilde dokunan bir bakanlık olarak milletimizin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından beklentisi o derecede yüksektir.

AK Parti iktidarlarının Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanları bu beklentileri karşılayacak dinamizm içerisinde görev yaptıklarını biliyoruz ve takdir ediyoruz. Bütçe görüşmeleri vesilesi ile bu kürsüye çıkan bazı milletvekilleri rakamları evirip çevirerek bazı demagojik sonuçlara ulaşmak istiyorlar. Belki de kendilerini kandırıyorlar. Şimdi ben de size bazı rakamlar verebilirim. Sizin ortaya koymaya çalıştığınız tablonun tam tersini söyleyebilirim.  Kayıt dışı istihdam oranı % 52,14’den %34,62 ye düşürülmüş olduğunu söyleyebilirim. Genel Sağlık Sigortası uygulamalarımız dünyaya örnek olacak nitelikte olduğunu söyleyebilirim. Devletteki Engelli memur sayısı 5777’den 48963’e çıkarılmış olduğunu, bunun % 847 artış demek olduğunu söyleyebilirim. Emeklilerimizin maaşlarının nominal olarak % 350 ila % 706 arasında arttığını, reel olarak ise % 50 ila 200 arasında arttığını söyleyebilirim.

Şunu demek istiyorum. Rakamları hiç evirip çevirmeyin AK Parti iktidarları her alanda olduğu gibi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında da başarılıdır. Zaten başarılı olmasa idi millet bu kadar uzun süre AK Parti’yi iktidarda tutmazdı. Tüm bu başarılı çalışmaların yanı sıra çözüm bekleyen sorunlarımızın varlığını sizlerde biliyorsunuz. Bunlardan bir tanesi Taşeron çalışanları meselesidir. Bu konuda çalıştığınızı biliyoruz. Çalışmalarınızın tamamlanmak üzere olduğunu da biliyoruz. Bir an önce bu çalışmaların bitmesini bekliyoruz.” dedi.

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çayeli'nde Bayram Namazı sonrası ilk kahvaltı
Çayeli'nde Bayram Namazı sonrası ilk kahvaltı
RiDEF'in geleneksel iftarı Ankara'da yapıldı
RiDEF'in geleneksel iftarı Ankara'da yapıldı