KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği

KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği

Rize Ticaret Borsası (RTB) tarafından yapılan açıklamada, KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Programı kapsamında 2016 yılı içerisinde Rize'de 1310 KOBİ başvuruda bulundu.

13 Ocak 2017 - 23:23 - Güncelleme: 27 Şubat 2017 - 19:26

KOSGEB Veritabanına kaydı olan ve güncel KOBİ Beyannamesi onaylı işletmelere, uygun koşullarda finansal destek sağlanması amacıyla 50.000 TL üst limitli 12 ay ödemesiz geri kalanı 3 (üç) ayda bir eşit taksitler halinde ödemeli toplam 36 ay vadeli KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Programı 2016 yılı içerisinde yürütülmüş ve ilimizde krediye 1310 adet KOBİ başvuruda bulunmuştur.

KOBİ’lerimizin KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteğinden daha yaygın ve adil şekilde yararlanabilmesinin sağlanması amacıyla, TÜİK verilerine göre ildeki işletme sayısı esas alınarak il kotaları belirlenmiş ve belirlenen il kotası içerisinde de ölçeklere göre dağılım esasına göre başvuruların değerlendirilmesi yazılım sistemi tarafından yapılmıştır. Başvuru yapan KOBİ’lerin ölçek grubuna göre tespitinde kota, aşağıdaki gibi uygulanmıştır:

- Mikro Ölçekli İşletmeler: % 93
- Küçük Ölçekli İşletmeler: % 6
- Orta Ölçekli İşletmeler: % 1

Bu kota uygulamasında; her ölçek grubu kendi içinde çalışan sayısına, bunun da eşit olması halinde net satış hasılatına göre yazılım sistemi tarafındanyüksekten düşüğe doğru sıralanarak başvuru sıralaması oluşturulmuştur. Başvuru sıralamasına göre asil listede yer alan 15 bin KOBİ’ye bankalara başvurmaları gerektiği sms ve e-posta ile bildirilmiştir.

KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Programı için ayrılan ödenek 2016 yılı bütçesinden karşılanacaktır. KOSGEB destek ve hizmetlerinden yararlanmak isteyen işletmeler için KOSGEB Veritabanına kayıt ve KOBİ Bilgi Beyannamesi güncelleme işlemleri ise yıl boyunca devam etmektedir. 2017 yılı ve sonrasında benzer programlar uygulanabileceğinden, işletmelerimizin KOBİ Bilgi Beyannamelerinin güncel olması önem arz etmektedir.

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaçkar Dağı eteklerinde
Kaçkar Dağı eteklerinde "Allah" yazısı
RTEÜ’de 4. Rize Tematik Anestezi Sempozyumu
RTEÜ’de 4. Rize Tematik Anestezi Sempozyumu