KOSGEB, 50 Bin TL krediyi kimlere veriyor?

KOSGEB, 50 Bin TL krediyi kimlere veriyor?

CHP Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu, KOSGEB'in 50 bin TL üst limitli "Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği"nin kimlere verildiğine ilişkin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

27 Aralık 2016 - 17:12 - Güncelleme: 27 Şubat 2017 - 21:33

CHP Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu'nun Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM'ye sunduğu soru önergesi şöyle;

6278 sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Kredi Garanti Fonu aracılığıyla verilen krediler harç istisnası kapsamına alınmış; küçük ve ortak ölçekli işletmelerin yaşadığı borçlarını ödeyememe, kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olma gibi sorunlarının çözümüne yönelik olarak Kredi Faiz Desteği Programı oluşturulmuştur.

Bu kapsamda işletmelerin finansman sorunlarının çözümüne yönelik olarak, yatırım, işletme sermayesi ve ihracata yönelik olarak kullandırılacak kredilerin faiz giderlerinin KOSGEB tarafından karşılanacağı belirtilmiştir.

19-21 Aralık 2016 tarihleri arasında başvuruları yapılan 50 bin liralık “Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği”nin, 50 bin lira üst limitli, 12 ayı ödemesiz, geri kalanı ise 3’er aylık taksitler halinde ödemeli ve toplam 36 ay vadeli kredi biçiminde olacağı duyurulmuştur.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 26 Aralık 2016 tarihinde, destek için ödemelere başlanıldığını, 81 ilde 15 bin işletmenin faydalanacağı destek için 244 bin 980 başvurunun olduğunu ifade etmiştir. Ağırlıklı olarak 1 ila 9 personel çalıştırılan mikro işletmelere sağlanacağını belirtilen Özlü, kredinin Kredi Garanti Fonu aracılığıyla anlaşmalı Akbank, DenizBank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Ziraat Bankası tarafından kullandırılacağını belirtmiştir.

Açıklamasında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) veya başka bir terör örgütü bağlantısının da sorgulandığını belirten Özlü, kredi kullandırılmasında ilk olarak her il için Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre il kotası belirlendiğini, ardından işletmelerin “mikro, küçük, orta” olarak sınıflandırıldığını, TÜİK verisine göre il kotasının yüzde 93’ünün mikro, yüzde 6’sının küçük, yüzde 1’inin de orta ölçekli işletmelere ayrıldığını, işletmelerin iş birimi sayısı göz önünde bulundurularak yapılan sıralamada ise bir eşitlik söz konusu olursa, bilgi beyannamesinde yer alan bilgiye göre satış hasılatı yüksek olan işletmeler lehine, üretim ve istihdama katkı sağlayan işletmelere öncelik verildiğini dile getirmiştir.

Sayın Bakan bu açıklamayı yapmıştır ama son günlerde medyaya yansıyan haberlerde “Sıfır Faizli İşletme Kredisi” için uygun görülen işletmelerin belli olduğu, listede Bakan’ın belirttiği 1 ila 9 personel çalıştıran mikro işletmelerden çok orta ölçekli işletmelerin bulunduğu iddiaları mevcuttur. Ayrıca değişik illerden aldığımız telefonlarda mikro işletme sahipleri için krediyi hak edenler listeleri hazırlanırken objektif kriterlerin kullanılmadığı, iktidar yanlısı işletmelerin tercih edildiği ifade edilmektedir.

Bu bağlamda;

1. Kullandırılan kredi desteğinin mikro, küçük ve orta işletmeler için kriterleri nelerdir?

2. Kredi desteğinden yararlandırılan şirket sayısı ve illere göre dağılımı nedir? İllere göre bu krediyi almaya hak kazanan şirketlerin isimlerinin yer aldığı tam liste nedir?

3. Sayın Bakanın ifade ettiğinin aksine mikro ölçekli değil, küçük ve orta ölçekli işletmelerin tercih edildiği iddiaları doğru mudur?

4. Krediye uygun görülen işletmelerin seçiminde iktidar partisi örgütlerinin etkili olduğu, hak kazananların çoğunun iktidara yakın işletme sahipleri olduğu iddiasına ne diyorsunuz?

5. Krediye uygun görülen işletme sahipleri ya da birinci derece yakınlarının kaçı iktidar partisi yöneticisidir?

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Eli kırılan Rizespor kalecisi ameliyat oldu
Eli kırılan Rizespor kalecisi ameliyat oldu
Üniversite harçlıklarını solucan satarak çıkarıyorlar
Üniversite harçlıklarını solucan satarak çıkarıyorlar