Kasap: "Rizelilerin Atasına olan saygısı...

Kasap: "Rizelilerin Atasına olan saygısı tartışılamaz"

Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, Atatürk Heykelinin taşınması sonrası yapılan haksız eleştirilere değinerek "Rizelilerin vatanseverliği, Atasına olan saygısı tartışılamaz, kimsenin bunu test etmesine müsaade etmeyiz." dedi.

24 Aralık 2016 - 17:44 - Güncelleme: 27 Şubat 2017 - 21:43

Rize Belediyesi tarafından Eylül ayı başında başlatılan, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydan Projesi ile birlikte meydanda bulunan Atatürk heykelinin Milli bayramların yapılacağı Rize Valiliği önüne taşınması tartışmalarına Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, son noktayı koydu.

Gündoğdu Limanında düzenlenen 2. Hamsi Şöleni etkinliğinde konuşan Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, yaptığı açıklamada; “Hepimizin bildiği üzere, Atatürk heykeli, Cumhuriyet Meydanında bulunan zamanın Hükümet konağının önünde idi ve Resmi törenlerde burada yapılıyordu. Şehrin büyümesi ile orantılı eski Hükümet Konağı daha iyi hizmet verebilmek için yaklaşık 400 metre ilerisinde Eminettin Mahallesindeki yeni yerinde inşa edildi. Atatürk heykeli o zaman taşınması gerekirken yer sıkıntısı gibi çeşitli nedenlerden ötürü taşınamamış Valilik ve Atatürk heykeli birbirinden ayrı yerlerde kalmıştı. Tüm Resmi törenlerde, bugünkü meydanda yapılmaya devam ediliyordu. Yıllar geçti ve İlimizin büyümesi devam etti . Yapılan resmi törenlerde şehir merkezini trafiğe kapatıyor hale geldik. Vatandaşlarımızın da yoğun şikayetlerini dikkate alıp, Projesi başlatılan 15 Temmuz ve Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk heykelini geçmişte çeşitli nedenlerden ötürü taşınamadığı Rize Valiliği önünde yapılan Resmi tören alanına taşımış olduk. Ve böylece değişen tek şey Atatürk heykelinin taşındığı tören alanı olmuş oldu” dedi.

Kasap açıklamasında; "Bazı kesimler tarafından bu taşıma işlemi çarpıtıldı ve faklı boyutlara çekildi. Rizelilerin vatanseverliği, Atasına olan saygısı tartışılamaz, kimsenin bunu test etmesine müsaade etmeyiz. Bu çalışmayı farklı noktalara taşıyan kişilerin şehrimize yönelik yapmış oldukları çirkin yakıştırmaları şiddetle kınıyoruz. Amaçlarına ulaşamadılar ve hiçbir zaman ulaşamayacaklardır." şeklinde konuştu.

Açıklamalarıyla; Atatürk heykelinin yıkıldığı, kaldırıldığı, depolara kilitlendiği haberlerini de yalanlamış olan Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Basında çıkan ve özellikle sosyal medya üzerinden farklı açıklamalar ve fotoğraf üzerinde tasarım şeklinde yazılmış paylaşımlara, yorumlara vatandaşların itibar etmemelerinin altını çizdi.

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Düğün Fotoğrafçısı bulmak artık çok kolay
Düğün Fotoğrafçısı bulmak artık çok kolay
Hediye Almanın En Kolay Yolu
Hediye Almanın En Kolay Yolu