Fırtına’daki işletmeler tek tek mühürleniyor

Fırtına'daki işletmeler tek tek mühürleniyor

Rize’nin Ardeşen İlçesi'ne bağlı Fırtına Vadisi üzerinde bulunan turistik işletmeler tek tek mühürleniyor.

20 Ekim 2016 - 21:31 - Güncelleme: 16 Mart 2017 - 23:44

Rize’nin turistik işletmelerinin yoğun olduğu Fırtına Vadisi’nde bulunan turistik işletmeler İl Özel İdaresi kararları ile jandarma tarafından tek tek mühürlenmeye başladı. Şimdiye kadar 8 işletme mühürlenirken, işletmelerin yüzde 80'inin ruhsatsız olduğu belirtiliyor.

İşletmelerinin mühürlenmesine tepki gösteren işletme sahipleri Ardeşen Kaymakamlığı önünde toplanarak, “15 Temmuz ruhu burada” yazılı pankart eşliğinde ortak bir basın açıklaması okudular.

İşletme sahipleri adına açıklamayı okuyan Selman İslamoğlu, "Her yıl bölgede beklenen turist sayısını milyonlarla açıklayan yetkililer, bu oteller ve mekanlar kapatıldıktan sonra bu misafirleri nerede ağırlamayı düşünüyorlar. Ruhsat almak için özel idareye başvuran bir girişimci lastik top gibi oradan oraya paslanıyor ve en son müracaat ettiği makam olan çevre ve şehircilik de, dosya kabul etmediğini söylüyor. Bürokratik prosedürün zorluklarından dolayı bölgede işletme ruhsatı almak neredeyse mümkün değil. Karayolları kanununa göre karayoluna 25 metre mesafede bulunan işletmelere ruhsat verilmiyor. Bizim bölgemizde vadi arası boşluk zaten 25 metre. Konya Ovasına göre çıkartılmış kanunlar ile bölgemizde ruhsat almak mümkün değil. Ruhsat almak için yaptığımız tüm girişimlere rağmen bürokratik engelleri aşamadığımız için ruhsat alamadık. Bizim bu şekilde faaliyet yapmamıza göz yumuldu. Şimdi ise işletmelerimiz mühürlendi. Neredeyse tümümüzün ruhsat almak için yaptığı başvurular ortadadır” diye konuştu.

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İstanbul'da Rize Rüzgarı esecek
İstanbul'da Rize Rüzgarı esecek
Neşat Ertaş türküleriyle Rize'de anılacak
Neşat Ertaş türküleriyle Rize'de anılacak