Eski Orta Camii’nin taşınması için imzalar atıldı

Eski Orta Camii'nin taşınması için imzalar atıldı

Çarşı Mahallesinde bulunan ve 1737 yılında yapılan Eski Orta Camii’nin, Yeniköy mahallesinde yapılan Kentsel Dönüşüm alanına taşınması için Rize Belediyesi ile ihaleyi alan ilgili firma arasında imzalar atıldı.

20 Aralık 2016 - 19:25 - Güncelleme: 27 Şubat 2017 - 21:58

5 Aralık itibari ile ihale işlemi neticelenen Eski Orta Cami’nin, Yeniköy Mahallesi Kentsel Dönüşüm alanına naklini üstlenen ve ihaleyi alan Emre İnşaat Sanayi ve Tic. Ltd. Şti ile Rize Belediyesi arasında imza akdi gerçekleştirildi.

Karayolları ağı kapsamına alınan, menderes bulvarı ve Güney Çevre Yolu ile Dosma kavşağını birbirine bağlayacak olan bulvar projesinin gerçekleştirilmesi için proje içerisinde kalan Eski Orta Cami’nin taşınması, restorasyon ve rekonstrüktisyon işlemi 11 ay gibi bir süre içerisinde gerçekleştirilecek.

Eski Orta Cami, Yeniköy mahallesinde yapımına başlanan Timya Vadisi Kentsel Dönüşüm alanında bulunan 1987 ada 1 nolu parselde, 1842 metre karelik alanda Şeyh Hüseyin Ağa Vakfına ait arazi üzerine inşa edilecek.

Rize’nin Yöresel Televizyonları Çay Tv ve Kaçkar Tv ekranlarından canlı yayınlanan Orta Cami Taşıma İhale Sözleşmesinde Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap konuyla ilgili açıklamada bulundu.

Belediye Başkanı Kasap açıklamasında: “İlimizde kültür varlığı olarak da tescillenmiş Eski Orta Cami’nin taşınması, restorasyon ve rekonstrüktisyon projesi çerçevesinde bugün burada bulunmaktayız. Eski Orta Cami olarak bildiğimiz bu cami, aslına uygun bir şekilde Kentsel Dönüşüm alanımız olan Timya Vadisinde yapılacak. Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için yaklaşık olarak bir maliyet belirlendi. Belirlenen bu maliyet çerçevesinde ihaleye çıktı ve ihaleye giren firmalardan Emre İnşaat isimli firma ihaleyi alarak Eski Orta Cami’nin taşıma işlemini üstlendi. İhalenin ardından bu gün yer teslimi için ilgili firmamızla imzaları attık. Yapılacak olan bu çalışmanın ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Düğün Fotoğrafçısı bulmak artık çok kolay
Düğün Fotoğrafçısı bulmak artık çok kolay
Hediye Almanın En Kolay Yolu
Hediye Almanın En Kolay Yolu