Erkek çocuklara cinsel istismar skandalı

Erkek çocuklara cinsel istismar skandalı

Rize İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı ve Kızılay Şube Başkanı, 2 erkek çocuğa cinsel istismarda bulunmaktan tutuklandı.

11 Ocak 2016 - 15:40 - Güncelleme: 21 Temmuz 2017 - 01:40

Rize İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı ve Kızılay Şube Başkanı 56 yaşındaki Mehmet Nuri Gezmiş, küçük yaştaki 2 erkek çocuğa cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla tutuklandı. Konuyla iligli soruşturma yürüten polisler Gezmiş’in eski yıllarda da cinsel istismarda bulunduğuna dair tespitler yaptı.

2 AİLE ŞİKAYETÇİ OLDU

Gezmiş, iddiaya göre 10 gün önce kıyafet yardımı yapacağını söylediği bir erkek çocuğu yanına çağırdı. Gezmiş, makam odasında pantolon giydirmek istediği 14 yaşlarındaki çocuğa bu sırada cinsel istismarda bulundu. Olay sonrası çocuğun ailesi polise başvurarak şikayetçi oldu. Olaydan kısa bir süre sonra ise bu kez 13 yaşında bir çocuğa cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle Gezmiş içim ikinci bir aile daha şikayet daha edildi.

BİLGİSAYARLARA FORMAT ATTIRDI

Polise ifade veren Gezmiş’ten şahsi ve ofis bilgisayarları istenildi. Bilgisiyarlar üzerinde teknik inceleme başlatan polis, format atılarak tüm verilen silindiğini, hard disklerin ise değiştirildiğini saptadı. Bunun üzerine hard disk değişikliğinin yapıldığı bilgisayar firması ile temasa geçen polis, temin ettiği eski hard disklerdeki silinmiş verileri kurtardı. Bilgisayarlarda yapılan incelemelerde, küçük yaştaki erkek çocuklarla ilgili uygunsuz görüntüler ve yazışmaların bulunduğu, telefon kayıtlarında da, erkek çocuklara gönderilen bazı uygunsuz mesajlar ile yazışmalar ve konuşma kayıtlarının ortaya çıkarıldığı öğrenildi.

HAKKINDAKİ İDDİALAR İLK DEĞİL

Geriye dönük araştırma yapan polis, Mehmet Nuri Gezmiş`in 1983-1987 yılları arasında Diyarbakır`ın Kulp İlçesi`nde öğretmenlik yaptığı dönemde küçük yaştaki erkek çocuklara yönelik cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla soruşturma geçirdiğini tespit etti. 2003 yılında Rize Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü görevine getirilen Mehmet Nuri Gezmiş hakkında, kuruma bağlı yetiştirme yurtlarında kalan erkek çocuklara yönelik cinsel istismar iddiaları ile hakkında 2007 yılında müfettiş soruşturması açıldığı öğrenildi. Erkek çocukları evine götürdüğü, odasına aldığı ve cinsel istismarda bulunduğu yönünde çocukların ifadeleri üzerine müfettişlerin Gezmiş hakkındaki adli yargılama talebine dönemin Mülki İdare Amirleri`nin izin vermediği ortaya çıktı.

GÖREVLERİNDEN İSTİFA ETTİ

1990-2002 yıllarında Rize`de çeşitli okullarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yapan ve 2005 yılında Kızılay Rize Şube Başkanlığı görevine getirilen evli ve 2 çocuk babası Mehmet Nuri Gezmiş, 2013 yılından bu yana İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yürütüyordu. Kısa bir süre önce hakkındaki şikayetler üzerine Kızılay Şube Başkanlığı`ndan istifa eden Gezmiş, İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcılığı görevinden de ayrılarak emekliliğini talep etti.

Önceki gece savcılık talimatı ile gözaltına alınan Mehmet Nuri Gezmiş, sevk edildiği Rize Adliyesi`nde çıkartıldığı mahkemece çocuklara cinsel istismar suçlamasıyla tutuklanarak Kalkandere Cezaevi`ne gönderildi.

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yusufeli Karakucak Güreş Festivali sona erdi
Yusufeli Karakucak Güreş Festivali sona erdi
Başkan Kasap Fransa'da
Başkan Kasap Fransa'da