Elektrik Fiyatları Artarken Nasıl Ucuz Elektrik Kullanırız?

Elektrik Fiyatları Artarken Nasıl Ucuz Elektrik Kullanırız?

26 Şubat 2016 - 22:12 - Güncelleme: 21 Temmuz 2017 - 00:34

Tedarikçilere ait zamlanmayan elektrik tarifelerinde kullanılan tarife süresi boyunca tek bir birim fiyattan elektrik tüketim hesaplama işlemi yapılır.

Enerji konusunda ülkemiz çoğunlukla dışa bağımlıdır. Ülkemizde enerji üretimi genel olarak fosil kaynaklardan yapıldığı için petrol ve doğalgaz ithalatı ülkemizde önemli bir yere sahiptir. Bir kısım enerjiyi özellikle elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak üretiyor olsak bile ihtiyacımızın tamamı bu kaynaklardan karşılanamadığından ithal etmek gerekiyor. Böylece dışa bağımlılığımız sürekli hale gelmektedir.

Enerji üretiminde mevcut üretim kaynaklarımızı kullanabilmek ve yenilenebilir enerji kaynaklarına gereken önemi vermek gün geçtikçe daha önemli olmaktadır. Avrupa ülkelerinde görüldüğü gibi bu oran ülkemizde de arttırılmalıdır. Rüzgar enerjisi, hidrolik kaynaklardan elektrik üretimi sağlayabileceğimiz ülkemizde bu kaynaklara verilen önem Avrupa ülkelerine göre daha düşük kalmaktadır.

Elektrik üretiminde ülkemizde genel olarak fosil kaynaklar kullanılmaktadır.  Bu kaynaklardan kömür, doğalgaz ve petrol, elektrik üretimi ihtiyacımız için dış ülkelerden ithal ettiğimiz kaynaklar olarak bilinir. Dolayısıyla kömür, doğalgaz, petrol gibi kaynakların fiyatlarının artış göstermesiyle buna paralel olarak elektrik fiyatları da bunlardan etkilenmekte ve artmaktadır.  Ülkemizde de ithal edilme oranı yüksek olan bu kaynaklar nedeniyle elektrik fiyatları doğal olarak artış göstermektedir.

Elektrik fiyatları genel olarak yukarı yönlü hareketlenmelere açıkken tüketici olarak nasıl daha ucuz elektrik kullanabileceğimizden bahsedelim. Serbest tüketici yönetmeliği yayınlandığından beri, 2002 yılından bu yana serbest tüketici limitlerini geçen tüketiciler, tedarikçi değişikliği yapabiliyor. Böylelikle daha ucuz elektrik kullanabilme imkanı olan tüketiciler, tedarikçisini de kendi seçebiliyor.

Limitlerin 2016 yılında daha makul düzeye çekilmesiyle 120 TL ve üzerinde elektrik faturası ödeyen tüketiciler, serbest tüketici olarak elektrik tedarikçisini değiştirebiliyor. İşyerleri vb. ticarethane grubu aboneler de aynı şekilde indirimli elektrik kullanabilmek amacıyla elektrik tedarik ettiği şirketi değiştirebiliyor. Tedarikçi değişikliği işlemlerinde tarife seçimini de kendisi yapan tüketiciler, dilediği tarifeye geçerek zamlanmayan veya indirimli elektrik tarifesi kullanabiliyor. Böylelikle elektrik fiyatları artışlarından etkilenmeyebiliyor.

Tedarikçilere ait zamlanmayan elektrik tarifelerinde kullanılan tarife süresi boyunca tek bir birim fiyattan elektrik tüketim hesaplama işlemi yapılır. Böylelikle elektrik fiyatları artışlarından etkilenmeyen tüketiciler, fiyatlar artsa bile aynı birim fiyattan elektrik kullanmaya devam edebiliyor.

İndirimli elektrik tarifeleri kullanan serbest tüketiciler ise ulusal elektrik tarifeleri üzerinden belli bir iskontoyasahip oluyor. Bu tarifeleri seçen tüketiciler elektrik fiyatları artışlarından etkilenmektedir, buna rağmen fiyatlar artsa da yine aynı indirim oranından elektrik tedarik edebiliyor.

Bölge ayrımı olmadan tüm serbest tüketiciler elektrik tedarikçisi değişikliği yapabiliyor. Faturasını kesen şirketin ve elektriğini tedarik ettiği şirketin değiştiği tedarikçi değişikliği işlemleri ile tüketiciler daha ucuz elektrik kullanıyor. Mevcut aboneliğinin taşınarak yapıldığı işlemler nedeniyle dağıtım şirketi aynı kalıyor.

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti İkizdere’de Ahmet Aksu ile yola devam
AK Parti İkizdere’de Ahmet Aksu ile yola devam
Çaykur Rizespor tazminat alacak
Çaykur Rizespor tazminat alacak