Cumhuriyetimizin 93. yılı kutlu olsun

Cumhuriyetimizin 93. yılı kutlu olsun

Rize Milletvekili Hasan Karal, Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap ve AK Parti Rize İl Başkanı Muhammed Avcı, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla birer mesaj yayınladılar.

29 Ekim 2016 - 17:50 - Güncelleme: 16 Mart 2017 - 23:20

RİZE MİLLETVEKİLİ KARAL’DAN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Kurtuluş Savaşı sonrasında, 29 Ekim 1923 tarihinde kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin 93. kuruluş yıldönümünü kutlamaktayız. Cumhuriyetin kuruluşundan önce top-yekün bir kurtuluş savaşına girmek zorunda kalan Milletimiz, kaybetmek üzere olduğu milli varlığını tüm dünyada emsal gösterilecek bir şekilde gösterdiği mücadeleyle yeniden kazanmıştır. Bu öyle bir savaş ki; bugün ayrıştırılmaya çalışan milletimizin tüm dinamikleri bir arada beraberce omuz-omuza kanlarını canları vermekten çekinmeden kazanmışlardır. Kadın-erkek, genç-yaşlı, Türkmen-Kürt-Arap-Sünni-Alevi ayrımı yapmadan devleti oluşturan tüm unsurlarıyla verdiği destansı mücadelelerin sonunda büyük bir zafere ulaştığı Kurtuluş Savaşımızı yeni, güçlü bir Devletle ve Cumhuriyet ile taçlandırışının 93. yıldönümünü büyük bir coşku ve mutlulukla kutlamanın heyecanı içindeyiz.

Türkiye Cumhuriyeti, belli aralıklarla karanlık mihrakların girişimleriyle içerden ve dışarıdan çökertilme girişimlerine maruz kalmasına rağmen her defasında Milletinin ferasetiyle bu girişimlerin üstesinden gelmiş, aradan geçen 93 yılda başta demokrasi, insan hakları, eğitim, sağlık, bilim, ulaştırma olmak üzere tüm alanlarda önemli mesafeler kat etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti içinde barındırdığı farklı değerleri, ileri demokrasisi, köklü tarihi geçmişi, zengin kültürü ve jeopolitik konumuyla bölgemizin ve dünyanın parlayan yıldızıdır. Güçlü Türkiye yeniden İslam coğrafyasının da umudu olmuştur. Her karış toprağıyla bölünmez bütün olan ülkemiz Edirne’den Kars’a, İzmir’den Hakkari’ye, Sinop’tan Hatay’a, Türk Devleti’ne yurttaşlık bağı ile bağlı olan herkesin ortak yurdudur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin vazgeçilmez önemdeki niteliklerinden biri de, ulus devlet olmasıdır. Türkiye Cumhuriyet’i ulusal sınırlar içinde, aynı geçmişi ve geleceği paylaşan yurttaşların oluşturduğu bir ulus devlet olarak kurulmuştur.

Bu vesile ile, Cumhuriyeti bize armağan eden ve emanet bırakan tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, bin yıllık devletimizin son kalesi olan Türkiye Cumhuriyet’inin nice bin yıllar bu topraklarda barış, huzur ve güven içinde yaşamasını diliyorum.

RİZE VALİSİ BEKTAŞ’DAN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Türk Milletinin, en zor şartlarda nasıl yeniden ayağa kalkabileceğini Dünya’ya gösterdiği Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93. yıldönümünü büyük bir gurur ve heyecanla kutluyoruz. Bu anlamlı günde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bu toprakları bizlere Vatan yapan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsun minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

Milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyetimize sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak, mücadele etmek, gerektiğinde fedakarlıkta bulunmak, hepimizin müşterek vazifesidir. Bütün millet olarak el birliği ve gönül birliğiyle çalışmayı sürdürecek olursak, çok daha güçlü ve çok daha müreffeh bir ülke haline gelmemizin önünde hiçbir engel kalmayacaktır. Farklı dil, inanç ve kültürleri bir arada yaşatan, gönüllerimizi kaynaştıran büyük bir adalet ve barış medeniyetinin mirasçıları olarak; kardeşçe birbirimizi kucaklayarak ve birbirimize sımsıkı kenetlenerek Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi “Muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma” mücadelesini hep birlikte sürdürmeliyiz.

Cumhuriyetimizi el ele, gönül gönüle, büyük zorlukların üstesinden gelerek, zaferle taçlandırdığımız İstiklal Harbi neticesinde hep birlikte kurduk. Önümüzdeki dönemde, ülkemizin diğer tüm kazanımlarıyla birlikte bu mirasa yine hep birlikte sahip çıkmalıyız. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıldönümünü kutlayacağımız 2023 yılında Ülkemizi Dünya’nın en güçlü ülkelerinden biri yapmak için üzerimize düşen görevi yine hep birlikte yerine getireceğiz. Bu bayram vesilesiyle ortaya koyacağımız birlik ve beraberlik tablosu, aramıza nifak tohumu ekmeye çalışanlara verilecek en güzel cevaptır.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm silah arkadaşlarını ve bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize minnettarlığımı ifade ederek Rizeli hemşerilerimizin ve bütün vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını yürekten kutluyorum.

BAŞKAN KASAP’TAN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93. Yıldönümünü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Kasap mesajında şu ifadelere yer verdi:

Kurtuluş Savaşının zaferle sonuçlanmasının ardından Atatürk'ün önderliğinde kurulan Cumhuriyet'in 93. yıldönümünü kutlamaktayız.

Tek bayrak, tek millet, tek vatan ile kurduğumuz, demokrasi ve halk iradesiyle taçlandırdığımız Cumhuriyetimiz, Türk milletinin sonsuz varlığı ile ilelebet devam edecektir. Cumhuriyetimiz; eşitlik, özgürlük ve çağdaşlık ilkelerini kapsamasının yanında büyük bir düşüncenin ürünüdür. Bizler bu günlerin sorumluları olarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünü korumak, savunmak, bu yolda emin ve güçlü adımlarla ilerlemek zorundayız. Bu yolda yürürken asla milli değerlerimizden ödün vermemek, milli birlik ve beraberliğimizi yükseltmek ve bu değerleri yarınlara teslim etmekle görevliyiz. Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin kazanımlarını koruyarak, hepimiz bütün gayretimizle adalet, barış ve hakkaniyet için insani değerleri savunmaya devam edeceğiz.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulmasını ve gelişmesini sağlayan başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarına ve tüm devlet büyüklerimize minnet ve şükranlarımı sunarım. Vatanımız ve milletimiz uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet diler, hemşehrilerim başta olmak üzere tüm milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı en içten duygularımla tebrik ederim.

İL BAŞKANI AVCI’DAN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

AK Parti Rize İl Başkanı Muhammed Avcı 29 Ekim Cumhuriyet bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. İl başkanı Avcı mesajında şu ifadelere yer verdi.

Ecdadımızın verdiği istiklal mücadelesi sonrasında temelleri atılan cumhuriyetin 93. yılını kutlama mutluluğunu yaşıyoruz. Ecdadımız nasıl ki 93 yıl önce birlik beraberlik içinde tüm zorluklara rağmen düşmana göğüs gererek bu toprakları vatan kılmışsa bugün bizlerde ecdadımızın bizlere bıraktığı bu mirası hep birlikte daha da ilerilere taşıma bilincinde olmalıyız.

Yüzyıllardır bu topraklar üzerinde oluşturduğu medeniyet tasavvuru etrafında farklı dil, inanç ve kültürleri bir arada yaşatan, gönülleri kaynaştıran büyük bir adalet ve barış medeniyetinin mirasçılarıyız. Bunlara rağmen milletimiz arasında nifak tohumları ekerek birliğimize ve bağımsızlığımıza göz diken düşmanlarımız ve onların hain girişimleri olmuştur. Fakat Milletimiz tarih boyunca asil ve kararlı duruşuyla bu girişimleri bertaraf etmiştir.

Yakın bir zamanda yaşadığımız 15 Temmuz darbe girişimi ise ülkemiz üzerinde oynanan oyunların ve yapılan hain planların en somut örneğidir. Tarihi zaferlerle dolu olan şanlı bir ecdadın torunları olarak bağımsızlığımıza, bayrağımıza ve milli irademize göz dikmiş hainlere, bundan önce olduğu gibi milletimiz 15 Temmuzda da gereken cevabı vererek milli irademiye sahip çıktı. Bu bağlamda bizlerde bugünlere nasıl gelindiğini unutmayarak, her bakımdan daha güçlü, daha mutlu ve daha gelişmiş bir Türkiye hedefine ulaşmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz. Millet olarak ortak değerlerimiz etrafında her zamankinden daha çok kenetlenerek birlik olacağız. Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için var gücümüzle çalışıp bizi biz yapan değerlerimizle birlikte geleceğe umutla bakacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle aziz vatanımızın bütünlüğü ve bağımsızlığı için canlarını ortaya koyan tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, bütün vatandaşlarımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını yürekten kutluyorum.”

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Rize'ye geldi
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Rize'ye geldi
Rize Polisinden çocuklara akülü araçla trafik eğitimi
Rize Polisinden çocuklara akülü araçla trafik eğitimi