Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize’deki projeler için talimat verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize'deki projeler için talimat verdi

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rize ziyareti sırasında Rize‘deki projelerle ilgili yapılan görüşmeler ve alınan kararlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

18 Ekim 2016 - 18:56 - Güncelleme: 16 Mart 2017 - 23:56

Milletvekili Karal berberindeki il yönetim kurulu üyeleriyle birlikte MÜSİAD Rize Şube Başkanı Mahmut Dabak ve yönetimi ile bir araya geldi.

Karal ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rize ziyaretini değerlendirerek yapılan görüşmeler sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rize’deki projelerle ilgili verdiği talimatlar ve alınan kararlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

En büyüğü Rize Havalimanı olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rize ziyareti esnasında Rize’deki projelerin bir kısmını kendileriyle istişare ettiklerini ve bu istişareler neticesinde çok önemli kararlar alındığını söyleyen Milletvekili Karal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplu açılış töreninde de ifade ettiği gibi Rize havalimanı projesinin ihalesinin 2 Kasım’da yapılacağını belirterek, “Rize havalimanıyla alakalı bütün eksiklikler giderildi ve Cumhurbaşkanımızın kendi ifadesiyle de 2 Kasım günü ihalesi yapılacak. İhalenin tamamlanmasının ardından bu yıl sonuna doğru havalimanının yapılacağı bölgede çalışmalara başlamayı arzuluyoruz. Projenin açıklanan tarihten daha erken bitmesi için hep birlikte gayret edeceğiz. Türkiye’de deniz üzerine yapılacak 2. Havalimanı fakat Ordu-Giresun Havalimanından yaklaşık bir buçuk kat daha büyük olacak. Dünyada deniz üzerine yapılmış 3 havalimanı var. Rize Havalimanı 4. olacak. Fakat büyüklük açısından en büyüğü Rize havalimanı olacak.” dedi.

Batı park projesi onaylandı

Milletvekili Karal batı park projesiyle ilgili de önemli gelişmelerin olduğunu belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın üniversite ziyareti sırasında kamuoyunda sıkça dile getirilen ve belediyemizin 10 Numara projelerinden olan batı park projesi de onaylandı ve yürürlüğe girmek üzere hız almış oldu. Batı park projesi 10 numara projelerden bir tanesi idi. Maliyeti çok yüksek olduğu için uzun süreden beri Ulaştırma Bakanlığının gündemindeydi. Ulaştırma Bakanlığını rahatlatabilmek adına Cumhurbaşkanımızın özel talimatlarıyla Kalkınma Bakanımıza verilen talimatlarla üniversitenin yatırım programına alındı. Üniversitemizin Fener Kampüsü altındaki deniz alanı içerisinde yaklaşık 80 dönümlük bir alanın doldurulmasıyla kazanılacak olan yer üzerine üniversitemizin sosyal amaçlı olarak yapacağı bir projedir. Yaklaşık maliyeti 45 trilyondur. Bu da bu ziyaret esnasında nihai olarak karara bağlanmıştır.” diye konuştu.

"Sahil projesi için çalışmalara başlayın" talimatı

Milletvekili Karal, uzun bir süreden beri üzerinde düşünülen ve projelendirilen sahil projesiyle alakalı olarak da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatlarını beklediklerini ifade ederek, “Bu ziyareti esnasında konu yeterince olgunlaştırıldı ve tüm alt yapı çalışmaları tamamlanmıştır. Özellikle sahil projesi içerisinde merkezi konumdaki caminin ve etrafının düzenlemesiyle ilgili çalışmalara başlayın talimatını sayın Cumhurbaşkanımız vermiştir. Bu talimatlar sonrasında Rize belediyemizin öncülüğünde önümüzdeki günlerde çalışmalara başlanacaktır.” dedi.

Güney çevre yolunu sahile bağlayan 4 ana aks kararı

Milletvekili Karal, Ulaştırma Bakanı ile Orman ve Su İşleri Bakanının ortak katılımı ile özellikle Rize’nin ulaşım projeleri ile devlet su işleri projelerinin masaya yatırıldığını ifade ederek, “Bu çalışmalar kapsamında Rize merkezi özellikle ilgilendiren derelerin üstünün açılmasıyla ilgili çok ciddi ve önemli kararlar alındı. Derelerin üstünün açılmasıyla ilgili iki bakanlığın üst düzey bürokratları arasında bundan sonra bir koordinasyon oluşturularak beraberce hareket etmeleri kararı alındı. Bu kapsamda daha önce de kamuoyuyla paylaşmış olduğumuz dosma ile sahil arasındaki bulvarın açılmasıyla alakalı da gerekli görüşmeler tamamen bitirildi ve bu konu da karara bağlandı. Güney çevre yolunu sahille birbirine bağlayacak olan 4 ana aks üzerinde gerekli görüşmeler yapıldı. Bunlardan bir tanesi dosma ile sahil arasındaki bölüm, ikincisi şu anda inşaatı başlayan AVM’nin yanında sahile bir iniş kavşağı, üçüncüsü güney çevre yolunun bittiği yer olan tıp fakültesinin oradan sahile bağlanması ve dördüncüsü ise salarha tünelinin çıkışıyla Rize şehir merkezinin birbiriyle buluşturulması projesidir.” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı: "Rize’ye şehir hastanesini yaparız"

Milletvekili Karal Rize‘de şehir hastanesinin kurulabilmesiyle ilgili Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, “Belki kısa vadede olmayacak diye ifade ettiğimiz projelerden bir tanesi Rize’de şehir hastanesinin kurulabilmesi projesiydi. Bu konuda da sağlık bakanımız bir arazi bulunabildiği halde iki hastanenin toplam kapasitesinden daha fazla bir büyük şehir hastanesinin Rizemiz’de olabileceğini söyledi. Bu konuda yer arayışına başlanılması gerekildiğini, gerekli çalışmaları yaptıktan sonra gerekli görüşmeleri yapabileceklerini ifade ettiler. Bizlerde milletvekili arkadaşlarımızla, teşkilatımızla ve valimizle berber ortak bir çalışma ortaya koyarak bu konuda alternatif alanları sağlık bakanımızın önüne koyacağız. Şu anda ciddi bir ihtiyaç halini alan daha kapsamlı bir şehir hastanesinin kurulabilmesi içinde çalışmaları başlatacağız.” dedi.

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rize'de 89 Milyonluk 16 yatırımın temeli atılacak
Rize'de 89 Milyonluk 16 yatırımın temeli atılacak
Rize son yıllarda turizmde önemli hamleler yaptı
Rize son yıllarda turizmde önemli hamleler yaptı