Çaykur’dan ağaçlar için duyarlı hareket

Çaykur'dan ağaçlar için duyarlı hareket

Rize’de bulunan Ziraat Botanik Çay Bahçesinde, ağaçlar cam fanus içine alınarak bina içerisinde bırakıldı.

16 Ağustos 2016 - 20:29 - Güncelleme: 19 Mart 2017 - 01:52

Rize’de, Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü merkezinde yapımı tamamlanan Çay Evi’nin inşaat alanında bulunan 9’ar metre uzunluğundaki iki mavi ladin çam ağacı, Caykur Genel Müdürü İmdat Sütloğlu izin vermeyince kesilmedi.

Çaykur’a ait Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nde geçen yıl, gelen konukları ağırlamak için Çay Evi yapımı başlatıldı. Ancak yapım çalışmaları sırasında inşaat alanında bulunan 9’ar metre uzunluğundaki iki mavi ladin çam ağacının kesilmesi gündeme gelince Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu karşı çıktı ve 20 yıllık ağaçların kesilmesine izin vermedi.

Bunun üzerine Rizelilere yakışır ilginç bir çözüm yolu bulundu ve cam fanus içine alınan çam ağaçlarının gövdeleri bina içinde bırakılarak yapının inşası tamamlandı. Cam fanuslar içinden yukarı doğru uzayan çam ağaçları, yapının üzerinden de dışarı çıktı.

Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Ali Kabaoğlu, bölgede ender yetişen mavi ladin ağacını inşaat aşamasında kesmeye kıyamadıklarını belirterek, “Bir söz vardır, ‘Ağaca sarılan gölgesinde kalır’ diye. Her zaman ağaç bir gölge ve sevgidir. Genel Müdürümüzün talimatı ile ağaçları kesmeden koruduk” dedi.

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti İkizdere’de Ahmet Aksu ile yola devam
AK Parti İkizdere’de Ahmet Aksu ile yola devam
Çaykur Rizespor tazminat alacak
Çaykur Rizespor tazminat alacak