Çaykur işçisinin sorunları çözüm bekliyor

Çaykur işçisinin sorunları çözüm bekliyor

Öz Gıda İş Sendikası Doğu Karadeniz Rize Şubesi Başkanı Sultan Murat Karadağ, yaptığı açıklamada mevsimlik Çaykur işçisinin sorunlarının çözülmesi noktasında gayret sarf ettiklerini belirtti.

17 Ekim 2016 - 15:35 - Güncelleme: 19 Mart 2017 - 00:02

Haber: Turgay AYHAN

2016 yılı yaş çay sezonu değerlendirmesi ve mevsimlik işçilerin sorunlarının çözümü noktasındaki talepleriyle ilgili düzenlenen basın toplantısına Öz Gıda-İş Sendikası Karadeniz Rize Şube Başkanı Sultan Murat Karadağ, Öz Gıda-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Tevfik Ali Hançeroğlu ve Öz Gıda-İş Sendikası Doğu Karadeniz Rize Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

MEVSİMLİK İŞÇİLERİMİZ DAHA FAZLA ÇALIŞMALI

Toplantıda ilk olarak konuşan Doğu Karadeniz Rize Şube Başkanı Sultan Murat Karadağ, “Çalışmalarımızdaki bütün gayretlerimizin hedefi, mevsimlik işçilerimizin daha fazla çalışması ve fazla çalışma isteklerinin en doğal halkları olduğu ve bu haklarının hükümetimizce hayata geçirilmesidir.” dedi.

27 Nisan 2016 tarihinde başlayan ve bugün itibariyle sona eren yaş çay sezonunun sorusuz bir şekilde tamamlandığını belirten Karadağ, işçi çalışma gün ortalamasının 150 gün ve üzeri olduğunu vurgulayarak, "Hedefimiz ve çalışmalarımız bu sürenin daha uzun olması doğrultusundadır” dedi.

DAHA İYİ ŞARTLARDA BİR SÖZLEŞME HAZIRLANACAK

Bu sezon işçi maaşlarının Çaykur tarafından ayın 20 ila 23’ü arasında ödenmesinin memnuniyet verici olduğunu belirten Karadağ, Çaykur yönetimine teşekkür etti. Çaykur ile 2 yıllık imzalanan toplu iş sözleşmesinin 2017 tarihinde yenileneceğini hatırlatan Karadağ, “Öncelikle işçi arkadaşlarımızla oturup istişareler edeceğiz. Ardından bir taslak hazırlayarak genel merkezimize sunacağız. Mevcut sözleşmemizin üzerine ekleyeceğimiz özelliklerle daha iyi şartlarda bir sözleşme hazırlamayı planlıyoruz” dedi.

5620 SAYILI KANUN KALDIRILMALI

İşçilerin hakları noktasında bu sezon Çaykur ile çok uyumlu bir çalışma sezonu geçirdiklerini belirten Karadağ açıklamasında; “Mevsimlik işçilerimizin mevcut maaşlarının ülkemizdeki yaşam şartları göz önünde bulundurularak biran önce iyileştirilmesini bekliyoruz. 5620 sayılı kanunun kaldırılmasını, işsizlik fonundan işçilerimizin boş kaldıkları aylarda faydalanmaları için kanununun düzenlemesinin yapılmasını hükümetimizden talep etmekteyiz. 5620 sayılı kanunun yürürlükten kalkması için Çaykur da uğraş vermektedir. Yeni kurulacak olan özel istihdam bürolarının bölgemizde sendikamız tarafından kurulması noktasında yetki talebinde bulunuyoruz. Hükümetimizin var olan sorunlarımızın çözümü noktasında daha hızlı kararlar alınmasını bekliyoruz.” dedi.

15 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen darbe girişiminde, tüm Öz Gıda-İş Sendikası üyeleriyle birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısının hemen ardından meydanlara indiklerini ve 24 saat demokrasi nöbeti tuttuklarını ifade eden Karadağ, “Dün olduğu gibi, bugün de Cumhurbaşkanımız ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetimizin ve çalışanlarımızın yanındayız.” dedi.

İŞÇİ SORUNU KESİN ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALI

Basın toplantısında konuşan Öz Gıda İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Tevfik Ali Hançeroğlu ise yaptığı açıklamasında, “Karadeniz Şubemizin başarılı çalışmalarıyla, bu sezon yaşa çay kampanyası üretimi sorunsuz ve huzurlu bir ortamda gerçekleştirmiş olduk. Bugün değil, Çaykur’un kuruluş tarihinden bu zaman kadar devam eden mevsimlik işçi sorununun artık kesin çözüme kavuşması en büyük talebimizdir. Gelecek sezonlarda işçilerimizin yılda 180 gün ve üzerinde çalışmasını istiyoruz. İşçilerimizin çalışama sezonları tamamlanmadıktan sonra geride kalan boş aylarını 3 ay işsizlik maaşı alarak ve en azından üç ay da sigortalı olarak işsizlik fonundan işçilerimize bu imkânların sağlanması noktasındaki yasal mevzuatlarının hayata geçirilmesini hükümetimizden talep ediyoruz.” dedi.

Çaykur’un son alınan 3 bin 500 işçisi olmasına rağmen emekli olanlarla birlikte kurumun ihtiyacı olan işçi sayısının yeniden arttığını belirten Hançeroğlu, yeni işçi alımının gerçekleştirilmesi gerektiğini, aksi taktirde mevcut işçilerin üzerine daha fazla yük bineceğini söyledi.

ÇAYKUR İŞÇİSİNİN BELİNİ BÜKEN YASA

5620 sayılı yasanın Rize, Trabzon ve Artvin illerinde çalışan Çaykur işçilerinin belini büken bir yasa olduğunu belirten Hançeroğlu, bu yasanın kaldırılmasına yönelik taleplerini defalarca dile getirdiklerini ifade ederek, “Son bir buçuk yıl içinde 2 seçim yaşadık. 2 kez başbakan, 3 kez Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı değişti. 15 Temmuz tarihinde haince bir darbe girişimi tehdidiyle karşı karşıya kaldık. Ne zaman gerek Bakan, gerekse Başbakan nezdinde derdimizi anlatıp bir sonuca yaklaşma noktasına geldik ki değişimler yaşandı. Ama artık bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Öncelikle bu yasanın kesinlikle kaldırılması gerekiyor. İşçilerimizin 180 gün net şekilde çalışması şart. Diğer zamanlarda da Çaykur ihtiyacı olduğu kadar işçiyi yine alıp çalıştırabilmeli. İşsizlik fonu üzerinde, işçilerimizden kesilerek biriken bütçeden, yine işçimize katkı sağlanmasını talep ediyoruz” dedi.

Toplantıda ayrıca işçilere ödenecek olan kampanya pirimi ödemelerinin de ay sonunda yapılacağı müjdesi verildi.

oz-gida-is-yonetim

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rize'de 89 Milyonluk 16 yatırımın temeli atılacak
Rize'de 89 Milyonluk 16 yatırımın temeli atılacak
Rize son yıllarda turizmde önemli hamleler yaptı
Rize son yıllarda turizmde önemli hamleler yaptı