Çaykur 2. sürgün yaş çay paralarını ödüyor

Çaykur 2. sürgün yaş çay paralarını ödüyor

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, düzenlediği basın toplantısında 2016 yılı 2. sürgün yaş çay kampanyasının tamamlandığını ve 3. sürgün kampanyasına başlandığını belirtti.

17 Ağustos 2016 - 21:04 - Güncelleme: 19 Mart 2017 - 01:45

Haber: Turgay AYHAN

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü Toplantı Salonunda düzenlenen basın toplantısında 2. sürgün yaş çay kampanyasıyla ilgili bir değerlendirme yapan Genel Müdür Sütlüoğlu, 23 Haziran tarihinde başlayan 2. sürgün yaş çay kampanyasının 14 Ağustos itibariyle tamamlandığını ve 15 Ağustos itibariyle ise 3. sürgün yaş çay kampanyası alımlarına başlandığını ifade etti.

Çaykur tarihinde rekor

Sütlüoğlu 2. sürgün kampanyası döneminde üreticiden 248 bin ton yaş çay aldıklarını belirterek bunun Çaykur tarihinde bir rekor olduğunun altını çizdi.

Özel sektör firmalarının da 220 bin ton çay aldığını belirten Sütlüoğlu, bölgedeki tüm çayların yüzde 53’ünü aldıklarını, geçen ay ise yüzde 61’ini aldıklarını belirtti.

3. sürgün yaş çay kampanyasının da 15 Ağustos itibariyle başladığını belirten Sütlüoğlu şu ana kadar 477 ton yaş çay alındığını belirtti.

Yarım milyar ödeme

Genel Müdür Sütlüoğlu, Haziran ve Temmuz ayını kapsayan 1. sürgün yaş çay kampanyası dolayısıyla üreticilere 423 Milyon TL ödeme yaptıklarını, 144,5 Milyon TL ise budama bedeli ödediklerini belirtti.

10 Milyon TL organik çay desteklemesi ve 12,2 Milyon ilave işçilik ödemesi gerçekleştirdiklerini belirten Sütlüoğlu toplamda 589,7 Milyon TL gibi yarım milyon liranın üstünde bir ödeme yaptıklarını belirtti.

2. sürgün ödemeleri başlıyor

Tamamlanan 2. sürgün yaş çay kampanyası kapsamında alınan 248 bin ton yaş çay karşılığı olan 382,5 Milyon TL ödemenin 22-31 Ağustos tarihleri arasında üzerticilerin hesaplarına aktarılacağını belirten Sütlüoğlu, yine bu tarihler arasında organik çay üreticilerine ise 7,6 Milyon TL destekleme bedeli ödeyeceklerini ve böylece toplamda 390,1 Milyon TL üreticilere aktaracaklarını belirtti.

3. sürgün kotası 300 kilo

15 Ağustos itibariyle başlayan 3. sürgün yaş çay kampanyasında dekar başı kotanın 300 kilo olarak belirlendiğini ifade eden Sütlüoğlu, 75 bin dekar çaylığa ruhsat verdiklerini hatırlatarak, bunun da 100 bin ton daha fazla çay alımı demek olduğunu ve bu yönden değerlendirildiğinde kotanın düşük olmadığını söyledi.

Sütlüoğlu ayrıca şimdiye kadar 384 kilo beyaz çay alımı gerçekleştirdiklerini ve bunun önceki yıllara göre düşük bir seviye olduğunu velirterek, fiyatı arttırmalarına rağmen üreticilerin beyaz çay satışına olan ilgilerinin azaldığını ifade etti.

49 kişi görevden alındı

15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ/PYD Soruşturması kapsamında, OHAL çerçevesinde ve Sütlüoğlu başkanlığındaki komisyon tarafından yapılan incelemelerle 49 kişinin görevden alındığını belirten Sütlüoğlu, çalışmaların titizlikle sürdüğünü ve kimseyi mağdur etmeden bu süreci devam ettireceklerini belirtti.

8 bin 956 mevsimlik, bin 964 kadrolu olmak üzere 10 bin 920 işçi ve bin 368 memur ile birlikte toplam 12 bin 288 personellerinin olduğunu ifade eden Sütlüoğlu 463 personelin emekliye ayrıldığını ve bu personellere de 22 Milyon TL ikramiye ve kıdem tazminatı ödemesi gerçekleştirdiklerini belirtti.

Çaykur Afrika pazarında

Çaykur Genel Müdürü Sütlüoğlu, Afrika’da yeni bir bayii oluşturduklarını da belirterek “Afrika’dan geliyorum. Afrika’daki bir fuara katıldık. Çok yoğun bir ilgili ile karşılaştık. Kamerun Ticaret Bakanı Atanga ile verimli görüşmelerimiz oldu. Bizimle iş birliği yapmak istediklerini belirttiler. Ortak çalışmalar yürüteceğiz. Kamerun’da bir bayilik oluşturduk. Afrika bizim için değerli bir Pazar. Afrika Türkiye’ye çok sıcak bakıyor. Güvenle bakıyor. Batı uzun yıllar Afrika’yı sömürdü. Avrupalılar’a bakışları çok kötü. Bizim onlara farklı baktığımızı biliyorlar. Onları aldatmayacağımızı biliyorlar. Çay sattığımız ülke sayısı 78’i geçti. 2017 yılı itibariyle 100 ülkeye ulaşmayı hedefliyoruz. Hedefimiz bütün dünya. ÇAYKUR inşallah gelecekte dünyanın her yerinde olacaktır” ifadelerini kullandı.

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rize'de elektrik akımana kapılan genç hayatını kaybetti
Rize'de elektrik akımana kapılan genç hayatını kaybetti
Kadınlar için Türk Telekom Rize'den Teknoloji Seferberliği
Kadınlar için Türk Telekom Rize'den Teknoloji Seferberliği