Bulgaristan Çaykur çayı ile ısınıyor

Bulgaristan Çaykur çayı ile ısınıyor

Çaykur, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) ve Batu Platform işbirliğinde hazırlanan “Balkanlar Türk Çayı ile Isınıyor” adlı Türk Çayı tanıtım organizasyonunda ilk durak Bulgaristan Türkleri’nin başkenti Kırcaali oldu.

28 Ekim 2016 - 10:37 - Güncelleme: 16 Mart 2017 - 23:27

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu’nun da katıldığı organizasyon ülkede yaşayan soydaşlar başta olmak üzere komşu ülke halkından büyük ilgi gördü. Kırcaali Otogarı’nda gerçekleştirilen Türk Çayı Tanıtım Günleri Ömer Lütfi Derneği folklor ekibinin gösterileriyle başladı.

Çaykur Tanıtım Tırı’nın ikramlarda bulunduğu organizasyona; Bulgaristan Dost Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kırcaali Milletvekili Şabanali Ahmet, Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mustafa Mehmed, Batu Platformu Başkanı ve Hasköy Müftüsü Basri Eminefendioğlu, EkoAvrasya Başkanı Hikmet Eren, Başkan Yardımcısı Ebubekir Kipel, Genel Sekreter Beşir Var başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu hedeflerinin Türk Çayını tüm dünyaya tanıtmak olduğunu belirterek; “Çayımız üzerine kar yağan, dolayısıyla haşere barındırmayan dünyanın en organik çayı, bizim çayımız haşere barındırmadığı içinde zehirli ilaçlar kullanmıyoruz, dünya çayımızın bu özelliğini yeni yeni öğrenmeye başladı, dünya artık çayımızı tanıdı ve biliyor. Şu anda 88 ülkedeyiz, yeni ürünümüz, soğuk içeceğimiz Didi ile pazar alanımızı daha da geliştireceğimize ve tüm dünyada hakettiğimiz yeri alacağımıza inanıyorum” dedi.

Bulgaristan DOST Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kırcaali Milletvekili Şabanali Ahmet ise yaptığı açıklamada; “Balkan coğrafyasında Osmanlı’dan kalma bir kahve kültürü var, ancak aynı kültürü paylaşan iki ülke halkının Türk Çayını da paylaşabileceğini düşünüyorum. Dost Partisi olarak Türkiye ile Bulgaristan’ın ilişkilerinin daha da ileriye gitmesi için mücadele veriyor ve elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” dedi.

Dünyanın en organik çayının Türk Çayı olduğuna dikkat çeken Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) Başkanı Hikmet Eren yaptığı açıklamada; “Çayımızı tüm dünyaya tanıtmak amacıyla soydaş ve akraba toplulukların yaşadığı KKTC, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kosova ve Makedonya’da bir dizi etkinlikler düzenledik. Bugün ise Bulgaristan Türklerinin başkenti Kırcaali’deyiz. Amacımız hem onlarla bir yudum çay içmek, hem hasret gidermek, hem de onlara yalnız olmadıklarını hissettirmek. Programımız Filibe, Burgaz, Bükreş ve Köstence’de yapacağımız etkinlikler ile devam edecek” dedi.

Çaykur Tanıtım ve İkram Tırı, Kırcaali’nin ardından tanıtım çalışmalarını, Jivkov rejimine karşı ilk hak arayışlarının başlatıldığı Cebel kasabasında devam etti. Genel Müdür Sütlüoğlu ve beraberindeki heyet burada Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer ile bir araya geldi.

loading...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bekaroğlu, çayda zorunlu organik gübreye geçişi sordu
Bekaroğlu, çayda zorunlu organik gübreye geçişi sordu
Rizeli Kadın Balıkçılar İzmir'e teknik geziye gitti
Rizeli Kadın Balıkçılar İzmir'e teknik geziye gitti